10 podstaw dla zdrowego kręgosłupa
Zbyt długie siedzenie przy komputerze, zła postawa lub po prostu nieodpowiednie obuwie - to wszystko doprowadzić może do bardzo przykrych w konsekwencji niedogodności. Nasz kręgosłup jest bowiem w stanie znieść naprawdę wiele, ale nie wszystko. A my codziennie narażamy go coraz bardziej. Zupełnie nieświadomie!
By wzmocnić kręgosłup i uniknąć sytuacji, które go nadwyrężają, a nawet powodują jego ból - wystarczy kierować się na co dzień pewnymi zasadami. A w szczególności dziesięcioma kluczowymi. Jakimi konkretnie?
Po pierwsze: odpowiednia postawa, siedzenie i ruch
Olbrzymią krzywdę wyrządzamy samym sobie, gdy przyjmujemy postawę w trakcie której kulimy ramiona, a w konsekwencji zaczynamy się garbić. Postępując w ten sposób, prędzej czy później zacznie nas boleć kręgosłup. Dlatego właśnie na co dzień powinniśmy pamiętać o tym, by łopatki były ściągnięte do tyłu, pierś wypięta do przodu, a broda uniesiona. I choć taka postawa nie wydaje się zbyt naturalna, warto pracować nad tym, aby wyrobić sobie nawyk jej przyjmowania.
W trakcie siedzenia z kolei, paradoksalnie ważny jest ruch. Nie od parady mówi się więc, że najlepszym siedziskiem jest piłka. Kiedy jednak nie mamy możliwości, by siedzieć na takowej, możemy zainwestować z poduszkę do siedzenia aktywnego. Znajdziemy ją między innymi w Internecie. Dobrze jest mieć wówczas bezprzewodową mysz. Kabel nie będzie stanowił ograniczenia.
No i w końcu ruch sam w sobie. Bez codziennej dawki sportu i aktywności, trudno o zdrowy kręgosłup. Przeznaczając codziennie choćby 30 minut na trening, możemy mieć pewność, że zachowamy elastyczny kręgosłup i mocne kości. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią czy klubem fitness, pamiętajmy jednak, by do wyzwania podejść na spokojnie. Zbytnie obciążenia nie są wskazane. Tak samo jak siatkówka i tenis. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem te dziedziny powinny akurat omijać.
Po drugie: odpowiednia dieta, obuwie i przerwy w pracy
Jeśli zależy nam na zdrowym kręgosłupie, ważna jest też odpowiednia dieta. Co to oznacza akurat w tym przypadku? Składniki bogate w konkretne składniki, a mianowicie wapń i magnez! Gdy chodzi o ten pierwszy, jeść powinniśmy przede wszystkim produkty mleczne, a także kalafiory czy brokuły. Wapń należy natomiast suplementować.
Gdy mowa o odpowiednich butach, pewnie większości kojarzą się one z ortopedycznymi, brzydkimi trzewikami. A prawda jest taka, że nie trzeba nawet rezygnować ze szpilek. Panie muszą jedynie ograniczyć ich noszenie. Najlepszy dla zdrowia obcas ma od 3 do 4 centymetrów.
Z kolei w pracy, niezwykle ważne są przerwy, szczególnie jeśli obowiązki wypełniamy na siedząco. Co kwadrans starajmy się zmienić pozycję i układajmy stopy tak, by były oparte o podłoże. Nie zapominajmy również o tym, by wstawać z krzesła. Pozostawanie w bezruchu przez 6 czy 8 godzin na pewno nie jest zdrowe dla kręgosłupa.
Po trzecie: odpowiednia postawa przy kucaniu, praca nad mięśniami brzucha i unikanie zbytnich ciężarów
Jeśli musimy się schylić, nie róbmy tego na prostych nogach. Najpierw ukucnijmy, a następnie zróbmy to, co mieliśmy w zamiarze. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o podnoszenie ciężarów. Choć tych i tak powinniśmy w nadmiarze unikać. Przenoszenie rzeczy, które zdają się być ponad nasze siły, prędzej czy później skończy się urazem kręgosłupa.
I choć mogłoby się wydawać, że nie ma to związku, w przypadku kręgosłupa niezwykle ważne są mocne mięśnie brzucha. A gdy nad tymi chcemy popracować, najlepiej by konkretne ćwiczenia dobrał nam fizjoterapeuta.
Postać tego ostatniego jest zresztą dziesiątą kluczową zasadą, gdy mowa o zdrowiu i kręgosłupie. Wybierając się do fizjoterapeuty, musimy bowiem wiedzieć, że jest to fachowiec z odpowiednim przygotowaniem. Inaczej wszelkie urazy czy bóle możemy jedynie pogłębić.
Kiedy doskwierają nam problemy z kręgosłupem odpowiednim wyborem będzie na przykład
Kriosonik- Centrum Medyczne i Rehabilitacji. Sieć tych placówek funkcjonuje w miastach takich, jak Warszawa, Opole czy Michałowice. Wykwalifikowana kadra, a także rehabilitacja zarówno w ramach NFZ, jak i odpłatnie, to gwarancja krótkiego czasu oczekiwania. A to przy problemach ze stawami, dyskami czy kręgami, to przecież podstawa!