Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

10 podstaw dla zdrowego kręgosłupa

Zbyt długie siedzenie przy komputerze, zła postawa lub po prostu nieodpowiednie obuwie - to wszystko doprowadzić może do bardzo przykrych w konsekwencji niedogodności. Nasz kręgosłup jest bowiem w stanie znieść naprawdę wiele, ale nie wszystko. A my codziennie narażamy go coraz bardziej. Zupełnie nieświadomie! By wzmocnić kręgosłup i uniknąć sytuacji, które go nadwyrężają, a nawet powodują jego ból - wystarczy kierować się na co dzień pewnymi zasadami. A w szczególności dziesięcioma kluczowymi. Jakimi konkretnie?

Po pierwsze: odpowiednia postawa, siedzenie i ruch

Olbrzymią krzywdę wyrządzamy samym sobie, gdy przyjmujemy postawę w trakcie której kulimy ramiona, a w konsekwencji zaczynamy się garbić. Postępując w ten sposób, prędzej czy później zacznie nas boleć kręgosłup. Dlatego właśnie na co dzień powinniśmy pamiętać o tym, by łopatki były ściągnięte do tyłu, pierś wypięta do przodu, a broda uniesiona. I choć taka postawa nie wydaje się zbyt naturalna, warto pracować nad tym, aby wyrobić sobie nawyk jej przyjmowania. W trakcie siedzenia z kolei, paradoksalnie ważny jest ruch. Nie od parady mówi się więc, że najlepszym siedziskiem jest piłka. Kiedy jednak nie mamy możliwości, by siedzieć na takowej, możemy zainwestować z poduszkę do siedzenia aktywnego. Znajdziemy ją między innymi w Internecie. Dobrze jest mieć wówczas bezprzewodową mysz. Kabel nie będzie stanowił ograniczenia. No i w końcu ruch sam w sobie. Bez codziennej dawki sportu i aktywności, trudno o zdrowy kręgosłup. Przeznaczając codziennie choćby 30 minut na trening, możemy mieć pewność, że zachowamy elastyczny kręgosłup i mocne kości. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią czy klubem fitness, pamiętajmy jednak, by do wyzwania podejść na spokojnie. Zbytnie obciążenia nie są wskazane. Tak samo jak siatkówka i tenis. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem te dziedziny powinny akurat omijać.

Po drugie: odpowiednia dieta, obuwie i przerwy w pracy

Jeśli zależy nam na zdrowym kręgosłupie, ważna jest też odpowiednia dieta. Co to oznacza akurat w tym przypadku? Składniki bogate w konkretne składniki, a mianowicie wapń i magnez! Gdy chodzi o ten pierwszy, jeść powinniśmy przede wszystkim produkty mleczne, a także kalafiory czy brokuły. Wapń należy natomiast suplementować. Gdy mowa o odpowiednich butach, pewnie większości kojarzą się one z ortopedycznymi, brzydkimi trzewikami. A prawda jest taka, że nie trzeba nawet rezygnować ze szpilek. Panie muszą jedynie ograniczyć ich noszenie. Najlepszy dla zdrowia obcas ma od 3 do 4 centymetrów. Z kolei w pracy, niezwykle ważne są przerwy, szczególnie jeśli obowiązki wypełniamy na siedząco. Co kwadrans starajmy się zmienić pozycję i układajmy stopy tak, by były oparte o podłoże. Nie zapominajmy również o tym, by wstawać z krzesła. Pozostawanie w bezruchu przez 6 czy 8 godzin na pewno nie jest zdrowe dla kręgosłupa.

Po trzecie: odpowiednia postawa przy kucaniu, praca nad mięśniami brzucha i unikanie zbytnich ciężarów

Jeśli musimy się schylić, nie róbmy tego na prostych nogach. Najpierw ukucnijmy, a następnie zróbmy to, co mieliśmy w zamiarze. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o podnoszenie ciężarów. Choć tych i tak powinniśmy w nadmiarze unikać. Przenoszenie rzeczy, które zdają się być ponad nasze siły, prędzej czy później skończy się urazem kręgosłupa. I choć mogłoby się wydawać, że nie ma to związku, w przypadku kręgosłupa niezwykle ważne są mocne mięśnie brzucha. A gdy nad tymi chcemy popracować, najlepiej by konkretne ćwiczenia dobrał nam fizjoterapeuta. Postać tego ostatniego jest zresztą dziesiątą kluczową zasadą, gdy mowa o zdrowiu i kręgosłupie. Wybierając się do fizjoterapeuty, musimy bowiem wiedzieć, że jest to fachowiec z odpowiednim przygotowaniem. Inaczej wszelkie urazy czy bóle możemy jedynie pogłębić. Kiedy doskwierają nam problemy z kręgosłupem odpowiednim wyborem będzie na przykład Kriosonik- Centrum Medyczne i Rehabilitacji. Sieć tych placówek funkcjonuje w miastach takich, jak Warszawa, Opole czy Michałowice. Wykwalifikowana kadra, a także rehabilitacja zarówno w ramach NFZ, jak i odpłatnie, to gwarancja krótkiego czasu oczekiwania. A to przy problemach ze stawami, dyskami czy kręgami, to przecież podstawa!