Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

  • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
  • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
  • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

4 najważniejsze czynności w dbaniu o kręgosłup

Kręgosłup jest jedną z najważniejszych struktur anatomicznych w ludzkim organizmie, a jednocześnie – ze względu na swoją budową oraz pełnioną funkcję – jest narażony na wiele rozmaitych stanów przeciążeniowych, zwyrodnień, urazów i schorzeń. Dlatego tak ważne jest, by dbać o kręgosłup na co dzień – oto 4 czynności, które pomogą zachować jego zdrowie i pełną sprawność.

Kręgosłup to element szkieletu człowieka, składający się z pięciu odcinków: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego oraz ogonowego. Każdy z odcinków kręgosłupa jest zbudowany z konkretnej liczby kręgów, które są połączone krążkami międzykręgowymi, czyli niewielkimi strukturami z tkanki chrzęstnej.

Kręgosłup pełni wiele funkcji w organizmie. To na nim opierają się mięśnie i organy wewnętrzne, to on utrzymuje cały ciężar ciała, to dzięki niemu człowiek utrzymuje równowagę i może się poruszać. Kręgosłup amortyzuje wstrząsy wynikające z codziennego funkcjonowania, stanowi ochronę dla rdzenia kręgowego oraz znajdujących się w nim nerwów.

Niestety, zarówno ze względu na wieloelementową budowę, jak i liczne pełnione funkcje, kręgosłup jest mocno narażony na rozwój różnego rodzajów stanów przeciążeniowych, zwyrodnień i chorób. Objawiają się one głównie bólem oraz ograniczeniem ruchomości kręgosłupa, które – jak pokazują statystyki – są już dolegliwością cywilizacyjną XXI wieku. Dlatego tak ważne jest, by dbać o kręgosłup na co dzień – już kilka prostych czynności pozwoli zatroszczyć się o jego zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie.

Jak dbać o kręgosłup – 4 podstawowe czynności

1.     Chodzenie

Ludzkie ciało nie jest przyzwyczajone do bezruchu – naturalna jest dla niego aktywność. Współczesny człowiek zdecydowanie za dużo siedzi: przy biurku, przed telewizorem, za kółkiem, a to nie siedzenie, a chodzenie jest bardzo ważne dla zdrowia kręgosłupa. Aktywizuje ono mięśnie wokół kręgosłupa i utrzymuje je w dobrej kondycji, pozwala dotlenić wszystkie tkanki tworzące kręgosłup, nie powoduje takich przeciążeń i nacisków jak pozycja siedząca. Dlatego na co dzień trzeba chodzić – i to jak najwięcej!

2.     Uprawianie sportu

Liczne obserwacje i badania naukowe dowiodły, że regularna, umiarkowana, dopasowana do potrzeb aktywność fizyczna dobroczynnie wpływa na zdrowie, nie wyłączając kręgosłupa. Sport pozwala wzmacniać mięśnie, uelastyczniać stawy, pozytywnie działa na stan tkanki chrzęstnej, utrzymuje organizm w ogólnej dobrej kondycji, a także pomaga zachować prawidłową masę ciała – jak wiadomo, każdy nadmierny kilogram to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Za najkorzystniejsze dla tej części ciała formy aktywności uważa się m.in. jazdę na rowerze, pływanie, pilates oraz jogę.

3.     Prawidłowe dźwiganie ciężarów

W życiu każdego z nas zdarza się sytuacja, że trzeba przenieść z miejsca na miejsce coś ciężkiego. Dla niektórych jest to wysiłek sporadyczny, inni dźwigają dużo, bo tego wymaga charakter ich pracy. Niestety, nieumiejętne podnoszenie ciężkich przedmiotów może skończyć się ostrym urazem kręgosłupa, związanym np. z wypadnięciem krążka międzykręgowego. Dlatego warto nauczyć się prawidłowej techniki dźwigania – rozłożenia ciężaru na całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem nóg, w obrębie których znajdują się mięśnie o wiele większe i silniejsze niż np. wokół kręgosłupa. Może to zapobiec naprawdę groźnym urazom!

4.     Sen

Tak, sen jest również bardzo istotną czynnością dla zdrowia kręgosłupa. Po pierwsze – w czasie snu w całym organizmie, a więc także w kręgosłupie, zachodzą intensywne procesy naprawcze, tkanki się regenerują, a mikrouszkodzenia się goją. Po drugie – ważna jest pozycja, w której śpimy. Przyjmuje się, że korzystne dla kręgosłupa jest spanie na prawym boku. Zapewnia ona naturalne ułożenie kręgosłupa, nie powoduje nadmiernego ucisku na poszczególne jego odcinki ani organy wewnętrzne. Po trzecie – warto zwrócić uwagę na materac, na jakim śpimy. Wbrew pozorom, nie dla każdego najlepszym wyborem będzie materac twardy – stopień twardości należy dobrać do wagi ciała. Musi on zapewnić odpowiednie podparcie dla leżącego.

Jeśli mimo podejmowanych działań profilaktycznych borykasz się z bólem, przeciążeniami lub sztywnością kręgosłupa, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie. Zapraszamy do KRIOSONIK!