Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

8 godzin przed komputerem? Zadbaj o swój kręgosłup!

Wiele osób większość dnia spędza siedząc przy biurku. Aby zapewnić sobie ergonomiczny komfort pracy, należy wziąć pod uwagę wszystko, począwszy od wysokości klawiatury, a skończywszy na rodzaju fotela, tak, aby Twoja przestrzeń robocza była przyjazna dla szyi i pleców. 

Jak siedzieć na krześle?

Siedząc przy biurku, połóż stopy płasko na podłodze i trzymaj plecy równo z oparciem krzesła. Twoja głowa powinna znajdować się w neutralnej pozycji. Aby uniknąć zaokrąglania dolnej części pleców, co z kolei może spowodować pochylenie głowy i ramion do przodu, dostosuj wysokość krzesła tak, aby uda mogły być lekko skierowane w dół. Taka pozycja zapewnia idealne rozłożenie ciężaru ciała przez kości kulszowe, znajdujące się w dolnych partiach bioder.

Jak dostosować wysokość monitora i położenie klawiatury

Umieść monitor bezpośrednio przed sobą, aby środek ekranu znajdował się na wysokości nosa. Jeśli monitor jest zbyt nisko, będziesz kierować głowę w dół i zwiększysz nacisk wywierany na szyję. Jeśli pracujesz głównie na laptopie, użyj dodatkowego monitora lub wysięgnika.

Umieść klawiaturę wystarczająco blisko siebie, aby podczas pisania łokcie były zgięte pod kątem około 90 stopni. Ustaw klawiaturę wystarczająco wysoko, aby nie być zmuszonym schylania się, aby dotykać klawiszy. Umieść mysz na tym samym poziomie co klawiaturę.

Korzystanie z biurka stojącego

Korzystanie ze stojącego biurka lub konwertera podczas pracy może pomóc w promowaniu lepszej postawy. Siedzenie na krześle biurowym wydaje się wygodniejsze, ale po dłuższym czasie jest męczące. Im dłużej siedzisz, tym trudniej będzie utrzymać dobrą postawę. Każdego dnia postaraj się spędzić co najmniej godzinę lub dwie na nogach zamiast na krześle.

Jeśli biurko stojące nie jest dla Ciebie opcją, istnieją niedrogie konwertery, które umożliwiają tymczasowe przekształcenie zwykłego biurka w biurko stojące.

Inne porady dotyczące zachowania prawidłowej postawy

Ludzie mają tendencję do pochylania głowy patrząc na telefony i tablety, zwłaszcza, gdy używają ekranu dotykowego do wysyłania wiadomości tekstowych lub e-maili. Utrzymywanie pozycji skierowanej do przodu w celu patrzenia na urządzenie może powodować bolesne naprężenia mięśni, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do urazów dysku lub stawów. Kiedy tylko możesz, odpowiadaj na e-maile za pomocą komputera stacjonarnego, a nie telefonu, ponieważ daje to najlepszą szansę na zachowanie prawidłowej postawy.

Chodź po biurze co pół godziny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców, szyi i/lub ramion. Pamiętaj, aby wstać i poruszać się, jeśli zaczniesz odczuwać ból lub napięcie. Prostym sposobem jest ustawienie cichego alarmu w smartfonie, który uruchamia się co 30 minut. Możesz nie być w stanie wstawać za każdym razem, gdy włączy się alarm, ale będzie to dobrym przypomnieniem, że siedzisz już od dłuższego czasu, zwłaszcza jeśli pominiesz alarm kilka razy z rzędu.