Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

8 godzin przed komputerem? Zadbaj o swój kręgosłup!

Wiele osób większość dnia spędza siedząc przy biurku. Aby zapewnić sobie ergonomiczny komfort pracy, należy wziąć pod uwagę wszystko, począwszy od wysokości klawiatury, a skończywszy na rodzaju fotela, tak, aby Twoja przestrzeń robocza była przyjazna dla szyi i pleców. 

Jak siedzieć na krześle?

Siedząc przy biurku, połóż stopy płasko na podłodze i trzymaj plecy równo z oparciem krzesła. Twoja głowa powinna znajdować się w neutralnej pozycji. Aby uniknąć zaokrąglania dolnej części pleców, co z kolei może spowodować pochylenie głowy i ramion do przodu, dostosuj wysokość krzesła tak, aby uda mogły być lekko skierowane w dół. Taka pozycja zapewnia idealne rozłożenie ciężaru ciała przez kości kulszowe, znajdujące się w dolnych partiach bioder.

Jak dostosować wysokość monitora i położenie klawiatury

Umieść monitor bezpośrednio przed sobą, aby środek ekranu znajdował się na wysokości nosa. Jeśli monitor jest zbyt nisko, będziesz kierować głowę w dół i zwiększysz nacisk wywierany na szyję. Jeśli pracujesz głównie na laptopie, użyj dodatkowego monitora lub wysięgnika.

Umieść klawiaturę wystarczająco blisko siebie, aby podczas pisania łokcie były zgięte pod kątem około 90 stopni. Ustaw klawiaturę wystarczająco wysoko, aby nie być zmuszonym schylania się, aby dotykać klawiszy. Umieść mysz na tym samym poziomie co klawiaturę.

Korzystanie z biurka stojącego

Korzystanie ze stojącego biurka lub konwertera podczas pracy może pomóc w promowaniu lepszej postawy. Siedzenie na krześle biurowym wydaje się wygodniejsze, ale po dłuższym czasie jest męczące. Im dłużej siedzisz, tym trudniej będzie utrzymać dobrą postawę. Każdego dnia postaraj się spędzić co najmniej godzinę lub dwie na nogach zamiast na krześle.

Jeśli biurko stojące nie jest dla Ciebie opcją, istnieją niedrogie konwertery, które umożliwiają tymczasowe przekształcenie zwykłego biurka w biurko stojące.

Inne porady dotyczące zachowania prawidłowej postawy

Ludzie mają tendencję do pochylania głowy patrząc na telefony i tablety, zwłaszcza, gdy używają ekranu dotykowego do wysyłania wiadomości tekstowych lub e-maili. Utrzymywanie pozycji skierowanej do przodu w celu patrzenia na urządzenie może powodować bolesne naprężenia mięśni, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do urazów dysku lub stawów. Kiedy tylko możesz, odpowiadaj na e-maile za pomocą komputera stacjonarnego, a nie telefonu, ponieważ daje to najlepszą szansę na zachowanie prawidłowej postawy.

Chodź po biurze co pół godziny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców, szyi i/lub ramion. Pamiętaj, aby wstać i poruszać się, jeśli zaczniesz odczuwać ból lub napięcie. Prostym sposobem jest ustawienie cichego alarmu w smartfonie, który uruchamia się co 30 minut. Możesz nie być w stanie wstawać za każdym razem, gdy włączy się alarm, ale będzie to dobrym przypomnieniem, że siedzisz już od dłuższego czasu, zwłaszcza jeśli pominiesz alarm kilka razy z rzędu.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.