Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Aktywność fizyczna dla najmłodszych

Aktywność fizyczna to niezbędny element życia każdego człowieka. Szczególnie istotna jest dla dzieci i młodzieży – ma wpływ na prawidłowy przebieg procesów wzrostu i dojrzewania, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w wieku dorosłym. Na czym powinna polegać aktywność fizyczna dzieci i młodzieży? Dlaczego jest tak istotna? Podpowiadamy!

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłowy przebieg procesów wzrostu i dojrzewania – zostało to wielokrotnie dowiedzione naukowo. I tak wiadomo, że ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu szkieletowo-mięśniowego, czyli kości, mięśni i stawów. Aktywność fizyczna stymuluje do pracy układ immunologiczny, przez co dziecko jest bardzie odporne na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Dowiedziono, że ruch pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Regularna aktywność fizyczna pozwala dziecku zachować prawidłową masę ciała, pozytywnie wpływa na koordynację oraz kontrolę ruchów.

Nie można zapominać o psychologicznej i społecznej roli aktywności fizycznej w życiu dziecka. Otóż podczas ruchu wzmaga się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, które odpowiadają za radosne, dobre samopoczucie. Aktywna zabawa i sport są doskonałym sposobem na radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, budują u dziecka pewność siebie i poczucie własnej wartości, uczą współpracy, dążenia do celu, ale i radzenia sobie z porażkami. Widać więc, że zarówno z punktu widzenia fizycznego, jak i psychologicznego ruch jest dla dziecka koniecznością.

Zabawa, lekcje WF-u, sport – aktywność dzieci i młodzieży

Rodzaj aktywności fizycznej oraz jej natężenie powinny być oczywiście dopasowane do wieku dziecka.

  • U dzieci w wieku od 1 do 3 lat aktywność fizyczna ma charakter spontaniczny. Rolą rodziców jest stwarzanie maluchowi takich warunków, aby co najmniej przez 30 minut dziennie mogło biegać, wspinać się, pokonywać przeszkody – zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, najlepiej w ramach naturalnej zabawy.
  • Od 4. do 10. roku życia aktywność fizyczna powinna opierać się na zabawach ruchowych, a także na zajęciach gimnastycznych w przedszkolu i lekcjach WF-u w szkole. Pozwala to rozwijać sprawność dziecka, a także ma duży wpływ na profilaktykę wad postawy.
  • W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia oraz młodzieży aktywność fizyczna powinna wynikać z zainteresowań. Dla jednych będzie to piłka nożna, dla innych – jazda na rowerze, dla jeszcze innych pływanie.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży od 5. do 17. roku życia przynajmniej godzinę ruchu dziennie, a dodatkowo – trzy razy w tygodniu 30-minutową aktywność o wyższej intensywności (np. na lekcji WF-u). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących możliwości uprawiania przez dziecko sportu warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Z pomocy tego typu skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK. Zapraszamy!