Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Aktywność fizyczna dla najmłodszych

Aktywność fizyczna to niezbędny element życia każdego człowieka. Szczególnie istotna jest dla dzieci i młodzieży – ma wpływ na prawidłowy przebieg procesów wzrostu i dojrzewania, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w wieku dorosłym. Na czym powinna polegać aktywność fizyczna dzieci i młodzieży? Dlaczego jest tak istotna? Podpowiadamy!

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłowy przebieg procesów wzrostu i dojrzewania – zostało to wielokrotnie dowiedzione naukowo. I tak wiadomo, że ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu szkieletowo-mięśniowego, czyli kości, mięśni i stawów. Aktywność fizyczna stymuluje do pracy układ immunologiczny, przez co dziecko jest bardzie odporne na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Dowiedziono, że ruch pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Regularna aktywność fizyczna pozwala dziecku zachować prawidłową masę ciała, pozytywnie wpływa na koordynację oraz kontrolę ruchów.

Nie można zapominać o psychologicznej i społecznej roli aktywności fizycznej w życiu dziecka. Otóż podczas ruchu wzmaga się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, które odpowiadają za radosne, dobre samopoczucie. Aktywna zabawa i sport są doskonałym sposobem na radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, budują u dziecka pewność siebie i poczucie własnej wartości, uczą współpracy, dążenia do celu, ale i radzenia sobie z porażkami. Widać więc, że zarówno z punktu widzenia fizycznego, jak i psychologicznego ruch jest dla dziecka koniecznością.

Zabawa, lekcje WF-u, sport – aktywność dzieci i młodzieży

Rodzaj aktywności fizycznej oraz jej natężenie powinny być oczywiście dopasowane do wieku dziecka.

  • U dzieci w wieku od 1 do 3 lat aktywność fizyczna ma charakter spontaniczny. Rolą rodziców jest stwarzanie maluchowi takich warunków, aby co najmniej przez 30 minut dziennie mogło biegać, wspinać się, pokonywać przeszkody – zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, najlepiej w ramach naturalnej zabawy.
  • Od 4. do 10. roku życia aktywność fizyczna powinna opierać się na zabawach ruchowych, a także na zajęciach gimnastycznych w przedszkolu i lekcjach WF-u w szkole. Pozwala to rozwijać sprawność dziecka, a także ma duży wpływ na profilaktykę wad postawy.
  • W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia oraz młodzieży aktywność fizyczna powinna wynikać z zainteresowań. Dla jednych będzie to piłka nożna, dla innych – jazda na rowerze, dla jeszcze innych pływanie.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży od 5. do 17. roku życia przynajmniej godzinę ruchu dziennie, a dodatkowo – trzy razy w tygodniu 30-minutową aktywność o wyższej intensywności (np. na lekcji WF-u). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących możliwości uprawiania przez dziecko sportu warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Z pomocy tego typu skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK. Zapraszamy!