Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Aktywność fizyczna dla najmłodszych

Aktywność fizyczna to niezbędny element życia każdego człowieka. Szczególnie istotna jest dla dzieci i młodzieży – ma wpływ na prawidłowy przebieg procesów wzrostu i dojrzewania, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w wieku dorosłym. Na czym powinna polegać aktywność fizyczna dzieci i młodzieży? Dlaczego jest tak istotna? Podpowiadamy!

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłowy przebieg procesów wzrostu i dojrzewania – zostało to wielokrotnie dowiedzione naukowo. I tak wiadomo, że ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu szkieletowo-mięśniowego, czyli kości, mięśni i stawów. Aktywność fizyczna stymuluje do pracy układ immunologiczny, przez co dziecko jest bardzie odporne na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Dowiedziono, że ruch pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Regularna aktywność fizyczna pozwala dziecku zachować prawidłową masę ciała, pozytywnie wpływa na koordynację oraz kontrolę ruchów.

Nie można zapominać o psychologicznej i społecznej roli aktywności fizycznej w życiu dziecka. Otóż podczas ruchu wzmaga się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, które odpowiadają za radosne, dobre samopoczucie. Aktywna zabawa i sport są doskonałym sposobem na radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, budują u dziecka pewność siebie i poczucie własnej wartości, uczą współpracy, dążenia do celu, ale i radzenia sobie z porażkami. Widać więc, że zarówno z punktu widzenia fizycznego, jak i psychologicznego ruch jest dla dziecka koniecznością.

Zabawa, lekcje WF-u, sport – aktywność dzieci i młodzieży

Rodzaj aktywności fizycznej oraz jej natężenie powinny być oczywiście dopasowane do wieku dziecka.

 • U dzieci w wieku od 1 do 3 lat aktywność fizyczna ma charakter spontaniczny. Rolą rodziców jest stwarzanie maluchowi takich warunków, aby co najmniej przez 30 minut dziennie mogło biegać, wspinać się, pokonywać przeszkody – zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, najlepiej w ramach naturalnej zabawy.
 • Od 4. do 10. roku życia aktywność fizyczna powinna opierać się na zabawach ruchowych, a także na zajęciach gimnastycznych w przedszkolu i lekcjach WF-u w szkole. Pozwala to rozwijać sprawność dziecka, a także ma duży wpływ na profilaktykę wad postawy.
 • W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia oraz młodzieży aktywność fizyczna powinna wynikać z zainteresowań. Dla jednych będzie to piłka nożna, dla innych – jazda na rowerze, dla jeszcze innych pływanie.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży od 5. do 17. roku życia przynajmniej godzinę ruchu dziennie, a dodatkowo – trzy razy w tygodniu 30-minutową aktywność o wyższej intensywności (np. na lekcji WF-u). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących możliwości uprawiania przez dziecko sportu warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Z pomocy tego typu skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK. Zapraszamy!