Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Ból barku – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Bark to staw kulisty, który łączy kończynę górną z tułowiem. Ma on dość skomplikowaną budowę anatomiczną, a dodatkowo – jest na co dzień narażony na przeróżne przeciążenia, urazy i choroby. Objawem wielu z nich jest ból barku – kiedy warto zgłosić się z tego powodu na rehabilitację?

Ból barku może mieć różny charakter i nasilenie. Czasami pojawia się sporadycznie i jest ewidentnie związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. podczas pracy zawodowej. Ból barku jest niestety częstą dolegliwością osób uprawiających sport – np. siatkarzy, tenisistów, koszykarzy. Ból może być również efektem powtarzanych na co dzień niekorzystnych nawyków: spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji albo noszenia na jednym ramieniu plecaka.

Jeśli ból barku jest sporadyczną dolegliwością, szybko mija i nie ma tendencji do nawracania, nie trzeba od razu zgłaszać się do specjalisty. Wystarczy wówczas odciążyć kończynę i użyć działającej miejscowo maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Gorzej jeśli ból nawraca, jest z czasem coraz silniejszy i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Wtedy koniecznie trzeba poszukać pomocy.

Ból barku – jakie mogą być przyczyny?

Diagnostykę bólu barku prowadzi lekarz ortopeda. W pierwszej kolejności przeprowadza on z pacjentem wywiad i wykonuje proste testy czynnościowe, które pozwalają ocenić m.in. ruchomość stawu. W dalszej kolejności przeprowadzane są badania obrazowe: USG barku, tomografia komputerowa, czasem także rezonans magnetyczny. Ból barku może być związany z takimi urazami i chorobami, jak:

  • dysfunkcja stawu barkowo-obojczykowego,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • niestabilność barku,
  • zwyrodnienie stawu barkowego,
  • zespół ciasnoty podbarkowej,
  • uszkodzenie stożka rotatorów. 

Jak się leczy ból barku?

Po zdiagnozowaniu konkretnej choroby czy kontuzji, pacjentowi zleca się odpowiednie metody leczenia. Może to być stosowanie usztywniaczy i ortez odciążających bark, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (także w formie iniekcji), a także rehabilitacja – kinezyterapia, terapia manualna, kinesiotaping czy fizykoterapia. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych efektów, konieczne mogą być zabiegi operacyjne.

W centrum KRIOSONIK skorzystać można z kompleksowej rehabilitacji barku – zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i po ewentualnej operacji. Osoby zainteresowane tego typu pomocą zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.