Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Ból barku – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Bark to staw kulisty, który łączy kończynę górną z tułowiem. Ma on dość skomplikowaną budowę anatomiczną, a dodatkowo – jest na co dzień narażony na przeróżne przeciążenia, urazy i choroby. Objawem wielu z nich jest ból barku – kiedy warto zgłosić się z tego powodu na rehabilitację?

Ból barku może mieć różny charakter i nasilenie. Czasami pojawia się sporadycznie i jest ewidentnie związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. podczas pracy zawodowej. Ból barku jest niestety częstą dolegliwością osób uprawiających sport – np. siatkarzy, tenisistów, koszykarzy. Ból może być również efektem powtarzanych na co dzień niekorzystnych nawyków: spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji albo noszenia na jednym ramieniu plecaka.

Jeśli ból barku jest sporadyczną dolegliwością, szybko mija i nie ma tendencji do nawracania, nie trzeba od razu zgłaszać się do specjalisty. Wystarczy wówczas odciążyć kończynę i użyć działającej miejscowo maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Gorzej jeśli ból nawraca, jest z czasem coraz silniejszy i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Wtedy koniecznie trzeba poszukać pomocy.

Ból barku – jakie mogą być przyczyny?

Diagnostykę bólu barku prowadzi lekarz ortopeda. W pierwszej kolejności przeprowadza on z pacjentem wywiad i wykonuje proste testy czynnościowe, które pozwalają ocenić m.in. ruchomość stawu. W dalszej kolejności przeprowadzane są badania obrazowe: USG barku, tomografia komputerowa, czasem także rezonans magnetyczny. Ból barku może być związany z takimi urazami i chorobami, jak:

  • dysfunkcja stawu barkowo-obojczykowego,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • niestabilność barku,
  • zwyrodnienie stawu barkowego,
  • zespół ciasnoty podbarkowej,
  • uszkodzenie stożka rotatorów. 

Jak się leczy ból barku?

Po zdiagnozowaniu konkretnej choroby czy kontuzji, pacjentowi zleca się odpowiednie metody leczenia. Może to być stosowanie usztywniaczy i ortez odciążających bark, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (także w formie iniekcji), a także rehabilitacja – kinezyterapia, terapia manualna, kinesiotaping czy fizykoterapia. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych efektów, konieczne mogą być zabiegi operacyjne.

W centrum KRIOSONIK skorzystać można z kompleksowej rehabilitacji barku – zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i po ewentualnej operacji. Osoby zainteresowane tego typu pomocą zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.