Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Ból nadgarstka – jak sobie z nim radzić?

Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych elementów – kości, stawów i mięśni, które umożliwiają poruszanie się tych części ciała i wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności. Nadgarstek jest narażony na codzienne przeciążenia oraz mikrourazy, które skutkować mogą dolegliwościami bólowymi. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie radzić! Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu nadgarstka. Dolegliwości te mogą być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, pojawiającej się najczęściej u osób po 40. roku życia. Ból odczuwany jest zazwyczaj w stawach międzypaliczkowych oraz u podstawy kciuka, nasila się w ruchu i ustępuje w spoczynku. W bardzo zaawansowanych stadiach może być przewlekły i odczuwany nawet w nocy. Ból nadgarstka może być objawem chorób zapalnych stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów), zapalenia pochewki ścięgna zginacza palca, zespołu cieśni nadgarstka, choroby de Quervaina, ganglionów czy przykurczu Dupuytrena. Do rozpoznania konkretnej choroby czy urazu konieczna jest oczywiście diagnostyka: wywiad lekarski, badania wzrokowe i palpacyjne oraz badania obrazowe (USG, RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Sposoby na ból nadgarstka Jeśli ból nadgarstka pojawia się sporadycznie i jest efektem np. przeciążenia rąk na skutek długotrwałego dnia w pracy, można spróbować doraźnie złagodzić dolegliwości. Przez jakiś czas warto starać się nie przeciążać bolących stawów – zrezygnować z nasilających ból prac, noszenia ciężkich przedmiotów itp. Ulgę mogą przynieść zimne okłady (zawsze przez ściereczkę, nigdy bezpośrednio na skórę, by nie wywołać odmrożenia), a także zastosowanie dostępnych bez recepty maści i kremów przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ból nadgarstka – jak można go leczyć? Jeśli ból nadgarstka nie mija i pojawia się częściej, konieczna będzie już pomoc lekarza i specjalistyczne leczenie. Stosowane mogą być różnego rodzaju środki farmakologiczne, również w formie dostawowych iniekcji. W zależności od zdiagnozowanego problemu, szerokie zastosowanie w leczeniu urazów i chorób nadgarstka znajdują zabiegi fizjoterapeutyczne: lasery, elektrostymulacja, jonoforeza, galwanizacja, ultradźwięki czy krioterapia. Bolący nadgarstek może zostać czasowo unieruchomiony i usztywniony np. poprzez ortezy. W niektórych przypadkach – np. przy zespole cieśni nadgarstka – w bardzo zaawansowanych stadiach konieczne mogą być zabiegi operacyjne, takie jak przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka. Oczywiście również po operacjach potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja. Szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych pomagających zwalczać ból nadgarstka znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.