Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Ból nadgarstka – jak sobie z nim radzić?

Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych elementów – kości, stawów i mięśni, które umożliwiają poruszanie się tych części ciała i wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności. Nadgarstek jest narażony na codzienne przeciążenia oraz mikrourazy, które skutkować mogą dolegliwościami bólowymi. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie radzić! Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu nadgarstka. Dolegliwości te mogą być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, pojawiającej się najczęściej u osób po 40. roku życia. Ból odczuwany jest zazwyczaj w stawach międzypaliczkowych oraz u podstawy kciuka, nasila się w ruchu i ustępuje w spoczynku. W bardzo zaawansowanych stadiach może być przewlekły i odczuwany nawet w nocy. Ból nadgarstka może być objawem chorób zapalnych stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów), zapalenia pochewki ścięgna zginacza palca, zespołu cieśni nadgarstka, choroby de Quervaina, ganglionów czy przykurczu Dupuytrena. Do rozpoznania konkretnej choroby czy urazu konieczna jest oczywiście diagnostyka: wywiad lekarski, badania wzrokowe i palpacyjne oraz badania obrazowe (USG, RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Sposoby na ból nadgarstka Jeśli ból nadgarstka pojawia się sporadycznie i jest efektem np. przeciążenia rąk na skutek długotrwałego dnia w pracy, można spróbować doraźnie złagodzić dolegliwości. Przez jakiś czas warto starać się nie przeciążać bolących stawów – zrezygnować z nasilających ból prac, noszenia ciężkich przedmiotów itp. Ulgę mogą przynieść zimne okłady (zawsze przez ściereczkę, nigdy bezpośrednio na skórę, by nie wywołać odmrożenia), a także zastosowanie dostępnych bez recepty maści i kremów przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ból nadgarstka – jak można go leczyć? Jeśli ból nadgarstka nie mija i pojawia się częściej, konieczna będzie już pomoc lekarza i specjalistyczne leczenie. Stosowane mogą być różnego rodzaju środki farmakologiczne, również w formie dostawowych iniekcji. W zależności od zdiagnozowanego problemu, szerokie zastosowanie w leczeniu urazów i chorób nadgarstka znajdują zabiegi fizjoterapeutyczne: lasery, elektrostymulacja, jonoforeza, galwanizacja, ultradźwięki czy krioterapia. Bolący nadgarstek może zostać czasowo unieruchomiony i usztywniony np. poprzez ortezy. W niektórych przypadkach – np. przy zespole cieśni nadgarstka – w bardzo zaawansowanych stadiach konieczne mogą być zabiegi operacyjne, takie jak przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka. Oczywiście również po operacjach potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja. Szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych pomagających zwalczać ból nadgarstka znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.