Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Ból nadgarstka – jak sobie z nim radzić?

Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych elementów – kości, stawów i mięśni, które umożliwiają poruszanie się tych części ciała i wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności. Nadgarstek jest narażony na codzienne przeciążenia oraz mikrourazy, które skutkować mogą dolegliwościami bólowymi. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie radzić! Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu nadgarstka. Dolegliwości te mogą być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, pojawiającej się najczęściej u osób po 40. roku życia. Ból odczuwany jest zazwyczaj w stawach międzypaliczkowych oraz u podstawy kciuka, nasila się w ruchu i ustępuje w spoczynku. W bardzo zaawansowanych stadiach może być przewlekły i odczuwany nawet w nocy. Ból nadgarstka może być objawem chorób zapalnych stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów), zapalenia pochewki ścięgna zginacza palca, zespołu cieśni nadgarstka, choroby de Quervaina, ganglionów czy przykurczu Dupuytrena. Do rozpoznania konkretnej choroby czy urazu konieczna jest oczywiście diagnostyka: wywiad lekarski, badania wzrokowe i palpacyjne oraz badania obrazowe (USG, RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Sposoby na ból nadgarstka Jeśli ból nadgarstka pojawia się sporadycznie i jest efektem np. przeciążenia rąk na skutek długotrwałego dnia w pracy, można spróbować doraźnie złagodzić dolegliwości. Przez jakiś czas warto starać się nie przeciążać bolących stawów – zrezygnować z nasilających ból prac, noszenia ciężkich przedmiotów itp. Ulgę mogą przynieść zimne okłady (zawsze przez ściereczkę, nigdy bezpośrednio na skórę, by nie wywołać odmrożenia), a także zastosowanie dostępnych bez recepty maści i kremów przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ból nadgarstka – jak można go leczyć? Jeśli ból nadgarstka nie mija i pojawia się częściej, konieczna będzie już pomoc lekarza i specjalistyczne leczenie. Stosowane mogą być różnego rodzaju środki farmakologiczne, również w formie dostawowych iniekcji. W zależności od zdiagnozowanego problemu, szerokie zastosowanie w leczeniu urazów i chorób nadgarstka znajdują zabiegi fizjoterapeutyczne: lasery, elektrostymulacja, jonoforeza, galwanizacja, ultradźwięki czy krioterapia. Bolący nadgarstek może zostać czasowo unieruchomiony i usztywniony np. poprzez ortezy. W niektórych przypadkach – np. przy zespole cieśni nadgarstka – w bardzo zaawansowanych stadiach konieczne mogą być zabiegi operacyjne, takie jak przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka. Oczywiście również po operacjach potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja. Szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych pomagających zwalczać ból nadgarstka znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.