Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Bóle głowy – czy są groźne?

Bóle głowy zdarzają się wszystkim i wszyscy ich nienawidzą. Mogą być łagodne lub ciężkie, mogą znajdować się nad głową lub promieniować z jednej strony. Cokolwiek to jest, są najgorsze. Sprawiają, że proste zadania wydają się nie do pokonania i sprawiają, że nawet wielki dzień jest nieszczęśliwy. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że różne rodzaje bólów głowy pochodzą z różnych przyczyn, a to oznacza, że ​​można je zmniejszyć w różny sposób, a przynajmniej trochę, jeśli wiesz, co powoduje ból.

Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, możesz nauczyć się nawyków bólów głowy i lepiej zrozumieć, jak zmniejszyć ich ból, a także jak ich uniknąć w przyszłości, wprowadzając proste zmiany. W rzeczywistości istnieje kilka rodzajów bólów głowy. Najczęstsze to migreny, bóle głowy związane z napięciem i bóle głowy klasterowe. Mogą być wynikiem choroby, urazu lub problemu w innym miejscu w ciele. Mogą również wystąpić z powodu stresu i napięcia emocjonalnego, nadmiernego wysiłku, a nawet problemów dietetycznych. Ponadto występują pierwotne i wtórne bóle głowy. Pierwotne bóle głowy są denerwujące i bolesne, ale są nieszkodliwe. Wtórny ból głowy jest objawem innego problemu i może być czymkolwiek, od nieszkodliwego do niebezpiecznego. Są to znacznie, znacznie mniej powszechne. Z medycznego punktu widzenia Ból głowy to ból głowy z bólem nad oczami lub uszami, za głową (potyliczny) lub z tyłu górnej części szyi. Ból głowy, podobnie jak ból w klatce piersiowej lub ból pleców, ma wiele przyczyn. Wszystkie bóle głowy są uważane za pierwotne lub wtórne. Pierwotne bóle głowy nie są związane z innymi chorobami. Przykładami pierwotnych bólów głowy są migrenowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy i klasterowe bóle głowy.

Leczenie fizyczne nie zawsze jest pierwszą rzeczą, którą ludzie uważają za ból głowy. Leczenie fizjoterapii bólów głowy z napięciami może przynieść wspaniałe rezultaty. Zwłaszcza tam, gdzie zawiodły leki i inne leczenie. Większość ekspertów przyjmuje teraz, że niektóre formy bólu głowy są spowodowane problemami w górnym odcinku kręgosłupa. Są to tak zwane bóle szyjki macicy lub bóle głowy związane z napięciem. Występują one, gdy przyczyniają się napięcie i mięśnie w górnej części pleców i szyi. Fizjoterapia może być bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów tego typu. Ten rodzaj leczenia może być również doskonałym sposobem na zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny.

Jak więc może pomóc fizjoterapia? Stosowane techniki masażu i manipulacje stawów mogą być bardzo skutecznym sposobem leczenia napięciowych bólów głowy. Fizjoterapeuci mogą następnie zastosować szereg technik w celu przywrócenia ruchu i utrzymania dobrej postawy w górnym odcinku kręgosłupa. Mogą zapewnić krótkoterminową ulgę w objawach, ale także długoterminowe strategie profilaktyczne, które pomogą ci zmniejszyć bóle głowy i zarządzać nimi w perspektywie długoterminowej.