Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

  • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
  • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
  • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Bóle głowy – czy są groźne?

Bóle głowy zdarzają się wszystkim i wszyscy ich nienawidzą. Mogą być łagodne lub ciężkie, mogą znajdować się nad głową lub promieniować z jednej strony. Cokolwiek to jest, są najgorsze. Sprawiają, że proste zadania wydają się nie do pokonania i sprawiają, że nawet wielki dzień jest nieszczęśliwy. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że różne rodzaje bólów głowy pochodzą z różnych przyczyn, a to oznacza, że ​​można je zmniejszyć w różny sposób, a przynajmniej trochę, jeśli wiesz, co powoduje ból.

Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, możesz nauczyć się nawyków bólów głowy i lepiej zrozumieć, jak zmniejszyć ich ból, a także jak ich uniknąć w przyszłości, wprowadzając proste zmiany. W rzeczywistości istnieje kilka rodzajów bólów głowy. Najczęstsze to migreny, bóle głowy związane z napięciem i bóle głowy klasterowe. Mogą być wynikiem choroby, urazu lub problemu w innym miejscu w ciele. Mogą również wystąpić z powodu stresu i napięcia emocjonalnego, nadmiernego wysiłku, a nawet problemów dietetycznych. Ponadto występują pierwotne i wtórne bóle głowy. Pierwotne bóle głowy są denerwujące i bolesne, ale są nieszkodliwe. Wtórny ból głowy jest objawem innego problemu i może być czymkolwiek, od nieszkodliwego do niebezpiecznego. Są to znacznie, znacznie mniej powszechne. Z medycznego punktu widzenia Ból głowy to ból głowy z bólem nad oczami lub uszami, za głową (potyliczny) lub z tyłu górnej części szyi. Ból głowy, podobnie jak ból w klatce piersiowej lub ból pleców, ma wiele przyczyn. Wszystkie bóle głowy są uważane za pierwotne lub wtórne. Pierwotne bóle głowy nie są związane z innymi chorobami. Przykładami pierwotnych bólów głowy są migrenowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy i klasterowe bóle głowy.

Leczenie fizyczne nie zawsze jest pierwszą rzeczą, którą ludzie uważają za ból głowy. Leczenie fizjoterapii bólów głowy z napięciami może przynieść wspaniałe rezultaty. Zwłaszcza tam, gdzie zawiodły leki i inne leczenie. Większość ekspertów przyjmuje teraz, że niektóre formy bólu głowy są spowodowane problemami w górnym odcinku kręgosłupa. Są to tak zwane bóle szyjki macicy lub bóle głowy związane z napięciem. Występują one, gdy przyczyniają się napięcie i mięśnie w górnej części pleców i szyi. Fizjoterapia może być bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów tego typu. Ten rodzaj leczenia może być również doskonałym sposobem na zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny.

Jak więc może pomóc fizjoterapia? Stosowane techniki masażu i manipulacje stawów mogą być bardzo skutecznym sposobem leczenia napięciowych bólów głowy. Fizjoterapeuci mogą następnie zastosować szereg technik w celu przywrócenia ruchu i utrzymania dobrej postawy w górnym odcinku kręgosłupa. Mogą zapewnić krótkoterminową ulgę w objawach, ale także długoterminowe strategie profilaktyczne, które pomogą ci zmniejszyć bóle głowy i zarządzać nimi w perspektywie długoterminowej.