Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Bóle głowy – czy są groźne?

Bóle głowy zdarzają się wszystkim i wszyscy ich nienawidzą. Mogą być łagodne lub ciężkie, mogą znajdować się nad głową lub promieniować z jednej strony. Cokolwiek to jest, są najgorsze. Sprawiają, że proste zadania wydają się nie do pokonania i sprawiają, że nawet wielki dzień jest nieszczęśliwy. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że różne rodzaje bólów głowy pochodzą z różnych przyczyn, a to oznacza, że ​​można je zmniejszyć w różny sposób, a przynajmniej trochę, jeśli wiesz, co powoduje ból.

Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, możesz nauczyć się nawyków bólów głowy i lepiej zrozumieć, jak zmniejszyć ich ból, a także jak ich uniknąć w przyszłości, wprowadzając proste zmiany. W rzeczywistości istnieje kilka rodzajów bólów głowy. Najczęstsze to migreny, bóle głowy związane z napięciem i bóle głowy klasterowe. Mogą być wynikiem choroby, urazu lub problemu w innym miejscu w ciele. Mogą również wystąpić z powodu stresu i napięcia emocjonalnego, nadmiernego wysiłku, a nawet problemów dietetycznych. Ponadto występują pierwotne i wtórne bóle głowy. Pierwotne bóle głowy są denerwujące i bolesne, ale są nieszkodliwe. Wtórny ból głowy jest objawem innego problemu i może być czymkolwiek, od nieszkodliwego do niebezpiecznego. Są to znacznie, znacznie mniej powszechne. Z medycznego punktu widzenia Ból głowy to ból głowy z bólem nad oczami lub uszami, za głową (potyliczny) lub z tyłu górnej części szyi. Ból głowy, podobnie jak ból w klatce piersiowej lub ból pleców, ma wiele przyczyn. Wszystkie bóle głowy są uważane za pierwotne lub wtórne. Pierwotne bóle głowy nie są związane z innymi chorobami. Przykładami pierwotnych bólów głowy są migrenowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy i klasterowe bóle głowy.

Leczenie fizyczne nie zawsze jest pierwszą rzeczą, którą ludzie uważają za ból głowy. Leczenie fizjoterapii bólów głowy z napięciami może przynieść wspaniałe rezultaty. Zwłaszcza tam, gdzie zawiodły leki i inne leczenie. Większość ekspertów przyjmuje teraz, że niektóre formy bólu głowy są spowodowane problemami w górnym odcinku kręgosłupa. Są to tak zwane bóle szyjki macicy lub bóle głowy związane z napięciem. Występują one, gdy przyczyniają się napięcie i mięśnie w górnej części pleców i szyi. Fizjoterapia może być bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów tego typu. Ten rodzaj leczenia może być również doskonałym sposobem na zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny.

Jak więc może pomóc fizjoterapia? Stosowane techniki masażu i manipulacje stawów mogą być bardzo skutecznym sposobem leczenia napięciowych bólów głowy. Fizjoterapeuci mogą następnie zastosować szereg technik w celu przywrócenia ruchu i utrzymania dobrej postawy w górnym odcinku kręgosłupa. Mogą zapewnić krótkoterminową ulgę w objawach, ale także długoterminowe strategie profilaktyczne, które pomogą ci zmniejszyć bóle głowy i zarządzać nimi w perspektywie długoterminowej.