Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Bóle głowy – czy są groźne?

Bóle głowy zdarzają się wszystkim i wszyscy ich nienawidzą. Mogą być łagodne lub ciężkie, mogą znajdować się nad głową lub promieniować z jednej strony. Cokolwiek to jest, są najgorsze. Sprawiają, że proste zadania wydają się nie do pokonania i sprawiają, że nawet wielki dzień jest nieszczęśliwy. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że różne rodzaje bólów głowy pochodzą z różnych przyczyn, a to oznacza, że ​​można je zmniejszyć w różny sposób, a przynajmniej trochę, jeśli wiesz, co powoduje ból.

Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, możesz nauczyć się nawyków bólów głowy i lepiej zrozumieć, jak zmniejszyć ich ból, a także jak ich uniknąć w przyszłości, wprowadzając proste zmiany. W rzeczywistości istnieje kilka rodzajów bólów głowy. Najczęstsze to migreny, bóle głowy związane z napięciem i bóle głowy klasterowe. Mogą być wynikiem choroby, urazu lub problemu w innym miejscu w ciele. Mogą również wystąpić z powodu stresu i napięcia emocjonalnego, nadmiernego wysiłku, a nawet problemów dietetycznych. Ponadto występują pierwotne i wtórne bóle głowy. Pierwotne bóle głowy są denerwujące i bolesne, ale są nieszkodliwe. Wtórny ból głowy jest objawem innego problemu i może być czymkolwiek, od nieszkodliwego do niebezpiecznego. Są to znacznie, znacznie mniej powszechne. Z medycznego punktu widzenia Ból głowy to ból głowy z bólem nad oczami lub uszami, za głową (potyliczny) lub z tyłu górnej części szyi. Ból głowy, podobnie jak ból w klatce piersiowej lub ból pleców, ma wiele przyczyn. Wszystkie bóle głowy są uważane za pierwotne lub wtórne. Pierwotne bóle głowy nie są związane z innymi chorobami. Przykładami pierwotnych bólów głowy są migrenowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy i klasterowe bóle głowy.

Leczenie fizyczne nie zawsze jest pierwszą rzeczą, którą ludzie uważają za ból głowy. Leczenie fizjoterapii bólów głowy z napięciami może przynieść wspaniałe rezultaty. Zwłaszcza tam, gdzie zawiodły leki i inne leczenie. Większość ekspertów przyjmuje teraz, że niektóre formy bólu głowy są spowodowane problemami w górnym odcinku kręgosłupa. Są to tak zwane bóle szyjki macicy lub bóle głowy związane z napięciem. Występują one, gdy przyczyniają się napięcie i mięśnie w górnej części pleców i szyi. Fizjoterapia może być bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów tego typu. Ten rodzaj leczenia może być również doskonałym sposobem na zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny.

Jak więc może pomóc fizjoterapia? Stosowane techniki masażu i manipulacje stawów mogą być bardzo skutecznym sposobem leczenia napięciowych bólów głowy. Fizjoterapeuci mogą następnie zastosować szereg technik w celu przywrócenia ruchu i utrzymania dobrej postawy w górnym odcinku kręgosłupa. Mogą zapewnić krótkoterminową ulgę w objawach, ale także długoterminowe strategie profilaktyczne, które pomogą ci zmniejszyć bóle głowy i zarządzać nimi w perspektywie długoterminowej.


Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.