Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne Kriosonik – 16 lat doświadczenia

To już 16 lat – dokładnie w 2002 r. powstała nasza pierwsza placówka przy ul. Wysockiego w Warszawie. Od tego czasu rozbudowaliśmy naszą ofertę o najnowocześniejsze zabiegi rehabilitacji leczniczej, a także uruchomiliśmy trzy kolejne placówki: w Opolu, Siedlcach i Michałowicach. Największym powodem do dumy są jednak nasi zadowoleni pacjenci! Centrum Medyczne i Rehabilitacji Kriosonik działa na rynku usług medycznych od 2002 r. Wtedy to uruchomiliśmy naszą pierwszą klinikę w Warszawie przy ul. Wysockiego 51. Jak nietrudno się domyślić, nazwa Kriosonik pochodzi od naszej głównej specjalizacji, a mianowicie zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej i miejscowej. Należymy do pionierów tej metody rehabilitacji w Polsce, obok takich instytucji, jak Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem czy Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jako jedni z pierwszych w kraju zaoferowaliśmy tę metodę zabiegową dla pacjentów korzystających z rehabilitacji ambulatoryjnej. To właśnie u nas została udostępniona pierwsza w Warszawie komora kriogeniczna. Obecnie wszystkie nasze placówki są wyposażone w nowoczesne komory do krioterapii ogólnoustrojowej, a także urządzenia do krioterapii miejscowej. Nasza misja Od samego początku fundamentem działania ośrodka Kriosonik był profesjonalizm, nowoczesne rozwiązania, najwyższa jakość świadczonych usług oraz pełne zaangażowanie w problemy naszych pacjentów. Do każdej osoby, która przekracza próg naszej kliniki, podchodzimy w sposób indywidualny – rozpoznajemy jej problem i szukamy najlepszego rozwiązania, w zgodzie z aktualnymi wytycznymi medycznymi. To właśnie zadowoleni pacjenci są naszym największym powodem do dumy i powodem, dla którego codziennie z pasją oraz zaangażowaniem wykonujemy naszą pracę. Rozwój sieci Kriosonik  Zainteresowanie pacjentów nowoczesną rehabilitacją medyczną szybko przerosło zarówno nasze oczekiwania, jak i możliwości lokalowe. W związku z tym w 2008 r. rozpoczęliśmy systematyczny rozwój naszej sieci. Wtedy to uruchomiliśmy placówkę w Siedlcach. W 2009 r. działalność rozpoczął ośrodek Kriosonik w Michałowicach, w 2010 r. – w Opolu. W październiku 2018 stworzyliśmy w placówce na Wysockiego miejsce dla pacjentów komercyjnych.   We wszystkich przypadkach są to obiekty nowoczesne, estetyczne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie pracujemy na łącznej powierzchni blisko 1600 m2. Do dyspozycji naszych pacjentów pozostaje ponad 100 stanowisk zabiegowych. Nasza oferta Wszystkie nasze ośrodki oferują kompleksowe świadczenia rehabilitacyjne. W zakres naszych usług – oprócz flagowej krioterapii ogólnoustrojowej i miejscowej – wchodzi:
 • kinezyterapia (ćwiczenia indywidualne według metod neurofizjologicznych, terapia manualna i ćwiczenia grupowe), 
 • fizykoterapia (elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, hydroterapia, ultradźwięki oraz terapia wykorzystująca inne bodźce fizyczne),
 • masaże lecznicze. 
 • w części ośrodków zabiegi fali uderzeniowej oraz lasera wysokoenergetycznego
Oprócz tego, oferujemy naszym pacjentom lekarskie poradnictwo specjalistyczne oraz usługi rehabilitacji domowej. Nasza kadra to doświadczeni lekarze, a także wyspecjalizowani fizjoterapeuci, którzy wciąż podnoszą swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach. Serdecznie zapraszamy do kliniki Kriosonik – pomożemy Ci w walce z Twoimi dolegliwościami!