Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

  • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
  • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
  • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne Kriosonik – 16 lat doświadczenia

To już 16 lat – dokładnie w 2002 r. powstała nasza pierwsza placówka przy ul. Wysockiego w Warszawie. Od tego czasu rozbudowaliśmy naszą ofertę o najnowocześniejsze zabiegi rehabilitacji leczniczej, a także uruchomiliśmy trzy kolejne placówki: w Opolu, Siedlcach i Michałowicach. Największym powodem do dumy są jednak nasi zadowoleni pacjenci! Centrum Medyczne i Rehabilitacji Kriosonik działa na rynku usług medycznych od 2002 r. Wtedy to uruchomiliśmy naszą pierwszą klinikę w Warszawie przy ul. Wysockiego 51. Jak nietrudno się domyślić, nazwa Kriosonik pochodzi od naszej głównej specjalizacji, a mianowicie zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej i miejscowej. Należymy do pionierów tej metody rehabilitacji w Polsce, obok takich instytucji, jak Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem czy Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jako jedni z pierwszych w kraju zaoferowaliśmy tę metodę zabiegową dla pacjentów korzystających z rehabilitacji ambulatoryjnej. To właśnie u nas została udostępniona pierwsza w Warszawie komora kriogeniczna. Obecnie wszystkie nasze placówki są wyposażone w nowoczesne komory do krioterapii ogólnoustrojowej, a także urządzenia do krioterapii miejscowej. Nasza misja Od samego początku fundamentem działania ośrodka Kriosonik był profesjonalizm, nowoczesne rozwiązania, najwyższa jakość świadczonych usług oraz pełne zaangażowanie w problemy naszych pacjentów. Do każdej osoby, która przekracza próg naszej kliniki, podchodzimy w sposób indywidualny – rozpoznajemy jej problem i szukamy najlepszego rozwiązania, w zgodzie z aktualnymi wytycznymi medycznymi. To właśnie zadowoleni pacjenci są naszym największym powodem do dumy i powodem, dla którego codziennie z pasją oraz zaangażowaniem wykonujemy naszą pracę. Rozwój sieci Kriosonik  Zainteresowanie pacjentów nowoczesną rehabilitacją medyczną szybko przerosło zarówno nasze oczekiwania, jak i możliwości lokalowe. W związku z tym w 2008 r. rozpoczęliśmy systematyczny rozwój naszej sieci. Wtedy to uruchomiliśmy placówkę w Siedlcach. W 2009 r. działalność rozpoczął ośrodek Kriosonik w Michałowicach, w 2010 r. – w Opolu. W październiku 2018 stworzyliśmy w placówce na Wysockiego miejsce dla pacjentów komercyjnych.   We wszystkich przypadkach są to obiekty nowoczesne, estetyczne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie pracujemy na łącznej powierzchni blisko 1600 m2. Do dyspozycji naszych pacjentów pozostaje ponad 100 stanowisk zabiegowych. Nasza oferta Wszystkie nasze ośrodki oferują kompleksowe świadczenia rehabilitacyjne. W zakres naszych usług – oprócz flagowej krioterapii ogólnoustrojowej i miejscowej – wchodzi:
  • kinezyterapia (ćwiczenia indywidualne według metod neurofizjologicznych, terapia manualna i ćwiczenia grupowe), 
  • fizykoterapia (elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, hydroterapia, ultradźwięki oraz terapia wykorzystująca inne bodźce fizyczne),
  • masaże lecznicze. 
  • w części ośrodków zabiegi fali uderzeniowej oraz lasera wysokoenergetycznego
Oprócz tego, oferujemy naszym pacjentom lekarskie poradnictwo specjalistyczne oraz usługi rehabilitacji domowej. Nasza kadra to doświadczeni lekarze, a także wyspecjalizowani fizjoterapeuci, którzy wciąż podnoszą swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach. Serdecznie zapraszamy do kliniki Kriosonik – pomożemy Ci w walce z Twoimi dolegliwościami!