Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Chcesz zacząć ćwiczyć – wykonaj przed test FMS!

Test FMS (functional movement screen) to metoda badania przesiewowego, służąca ocenie zdrowia, sprawności oraz stanu funkcjonalnego osoby aktywnej fizycznie, zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Zaleca się, by test FMS przeprowadzony został u każdego, kto chce rozpocząć treningi – dzięki temu można określić słabe punkty łańcucha ruchowego i ograniczyć ryzyko występowania kontuzji. Test FMS to bardzo prosty i przystępny sposób na sprawdzenie jakości wzorców ruchowych u danej osoby, która uprawia sport – zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Umożliwia on zidentyfikowanie ewentualnych asymetrii lub ograniczeń ruchowych, dzięki czemu można wobec nich podjąć odpowiednie działania, a w konsekwencji – zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji. Test FMS – na czym polega? Test FMS nie jest bardzo skomplikowany. Polega on na wykonaniu przez pacjenta siedmiu ściśle określonych ćwiczeń fizycznych – w zależności od ćwiczenia potrzebne są do tego podstawa o wymiarach 150x15x5 cm, drążek, dwie poprzeczki oraz guma. Do ćwiczeń tych zalicza się:
  • głęboki przysiad,
  • przeniesienie kończyny dolnej nad płotkiem,
  • przysiad w wykroku,
  • ruchomość obręczy barkowej,
  • aktywne uniesienie wyprostowanej kończyny dolnej,
  • ugięcie ramion w podporze,
  • stabilność rotacyjna tułowia.
Każdy z testów wykonywany jest w odpowiedniej pozycji, która umożliwia ocenę elastyczności mięśni, ruchomości stawów, koordynacji, stabilizacji oraz umiejętności zachowania równowagi. Specjalista obserwuje również, czy w trakcie wykonywania ćwiczeń nie pojawiają się tzw. wzorce kompensacyjne, czyli pewne niekorzystne ustawienia punktów ciała, które zwiększają ryzyko pojawienia się kontuzji. Test FMS – na czym polega punktacja? Podczas testu FMS pacjent ma trzy próby wykonania każdego z ćwiczeń – najlepszą z nich ocenia się w skali od 0 do 3, gdzie:
  • 3 pkt. otrzymuje się za prawidłowo wykonany testu bez wystąpienia wzorców kompensacyjnych,
  • 2 pkt. otrzymuje się za prawidłowo wykonany test z występującymi wzorcami kompensacyjnymi,
  • 1 pkt. otrzymuje się w przypadku niemożności wykonania testu,
  • 0 pkt. otrzymuje się jeśli w trakcie wykonywania testu wystąpi ból.
Za wszystkie siedem testów można otrzymać 21 pkt. Wynik równy bądź mniejszy niż 14 pkt. sygnalizuje zwiększone ryzyko odniesienia kontuzji. Oczywiście nie oznacza to, że dana osoba powinna wówczas zupełnie zrezygnować z uprawiania sportu. Wskazana może być jednak zmiana dyscypliny albo zwiększona praca fizjoterapeutyczna nad określonymi partiami ciała, by wzmocnić mięśnie, uelastycznić stawy itp. Test FMS wykonać można w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu – zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów! Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.