Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Chcesz zacząć ćwiczyć – wykonaj przed test FMS!

Test FMS (functional movement screen) to metoda badania przesiewowego, służąca ocenie zdrowia, sprawności oraz stanu funkcjonalnego osoby aktywnej fizycznie, zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Zaleca się, by test FMS przeprowadzony został u każdego, kto chce rozpocząć treningi – dzięki temu można określić słabe punkty łańcucha ruchowego i ograniczyć ryzyko występowania kontuzji. Test FMS to bardzo prosty i przystępny sposób na sprawdzenie jakości wzorców ruchowych u danej osoby, która uprawia sport – zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Umożliwia on zidentyfikowanie ewentualnych asymetrii lub ograniczeń ruchowych, dzięki czemu można wobec nich podjąć odpowiednie działania, a w konsekwencji – zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji. Test FMS – na czym polega? Test FMS nie jest bardzo skomplikowany. Polega on na wykonaniu przez pacjenta siedmiu ściśle określonych ćwiczeń fizycznych – w zależności od ćwiczenia potrzebne są do tego podstawa o wymiarach 150x15x5 cm, drążek, dwie poprzeczki oraz guma. Do ćwiczeń tych zalicza się:
  • głęboki przysiad,
  • przeniesienie kończyny dolnej nad płotkiem,
  • przysiad w wykroku,
  • ruchomość obręczy barkowej,
  • aktywne uniesienie wyprostowanej kończyny dolnej,
  • ugięcie ramion w podporze,
  • stabilność rotacyjna tułowia.
Każdy z testów wykonywany jest w odpowiedniej pozycji, która umożliwia ocenę elastyczności mięśni, ruchomości stawów, koordynacji, stabilizacji oraz umiejętności zachowania równowagi. Specjalista obserwuje również, czy w trakcie wykonywania ćwiczeń nie pojawiają się tzw. wzorce kompensacyjne, czyli pewne niekorzystne ustawienia punktów ciała, które zwiększają ryzyko pojawienia się kontuzji. Test FMS – na czym polega punktacja? Podczas testu FMS pacjent ma trzy próby wykonania każdego z ćwiczeń – najlepszą z nich ocenia się w skali od 0 do 3, gdzie:
  • 3 pkt. otrzymuje się za prawidłowo wykonany testu bez wystąpienia wzorców kompensacyjnych,
  • 2 pkt. otrzymuje się za prawidłowo wykonany test z występującymi wzorcami kompensacyjnymi,
  • 1 pkt. otrzymuje się w przypadku niemożności wykonania testu,
  • 0 pkt. otrzymuje się jeśli w trakcie wykonywania testu wystąpi ból.
Za wszystkie siedem testów można otrzymać 21 pkt. Wynik równy bądź mniejszy niż 14 pkt. sygnalizuje zwiększone ryzyko odniesienia kontuzji. Oczywiście nie oznacza to, że dana osoba powinna wówczas zupełnie zrezygnować z uprawiania sportu. Wskazana może być jednak zmiana dyscypliny albo zwiększona praca fizjoterapeutyczna nad określonymi partiami ciała, by wzmocnić mięśnie, uelastycznić stawy itp. Test FMS wykonać można w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu – zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów! Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.