Menu Zamknij
header

W KRIOSONIK Black Friday trwa cały tydzień! Specjalnie dla naszych pacjentów przygotowaliśmy promocję, w ramach której w dniach 20-25 listopada będzie można skorzystać z darmowych konsultacji z fizjoterapeutami oraz 15% rabatu na wszystkie zabiegi fizykoterapii. Zapraszamy!

W pierwszej chwili może wydawać się, że Black Friday to okazja, by w świetnej cenie kupić sobie najnowszy model smartfona, kolejną torebkę lub następną parę butów. My jednak postanowiliśmy podejść do sprawy inaczej i zachęcić naszych pacjentów, by przy okazji Black Friday… zadbali o swoje zdrowie i dobre samopoczucie!

W ramach Black Friday – a właściwie Black Week – w dniach 20-25 listopada we wszystkich placówkach KRIOSONIK, w Warszawie, Opolu, Siedlcach i Michałowicach, będzie można skorzystać z darmowych konsultacji fizjoterapeutycznych. Nasi specjaliści będą do dyspozycji, by porozmawiać o dolegliwościach, z którymi borykają się pacjenci, zapoznać się z dokumentacją medyczną, zaplanować dopasowaną do potrzeb rehabilitację albo pokierować na konkretne badania.

To jednak nie wszystko! W tym samym czasie o 15% obniżamy cenę wszystkich zabiegów fizykoterapii, nie wyłączając tak cenionej przez pacjentów kriokomory oraz nowoczesnej fali uderzeniowej. To świetna okazja, by zatroszczyć się o swój organizm!

Liczba miejsc na bezpłatne konsultacje i zabiegi w promocyjnej cenie jest ograniczona. Zapraszamy do kontaktu!

Choroby autoimmunologiczne, a fizjoterapia

Choroby autoimmunologiczne to szeroka grupa schorzeń o wspólnej etiologii – ich ogólną przyczyną jest bowiem nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu przeciw własnemu antygenowi lub grupie antygenów, co prowadzi do niszczenia własnych tkanek. Choć choroby autoimmunologiczne mogą manifestować się w obrębie różnych narządów i układów, to w leczeniu wielu tego typu schorzeń nieocenione znaczenie ma fizjoterapia.

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia spowodowane przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, który rozpoznaje własne komórki jako obce i prowadzi do ich niszczenia. Jak dotąd nie ustalono, jakie są przyczyny rozwoju chorób autoimmunologicznych – przypuszcza się, że mogą na to mieć wpływ takie czynniki, jak:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • przewlekły stres,
  • ekspozycja na zanieczyszczenia i toksyny,
  • wiek i płeć,
  • niedobory odporności,
  • zaburzenia mikroflory jelitowej.

Niektóre choroby autoimmunologiczne manifestują się już u niemowląt i dzieci, inne rozwijają się u osób dorosłych. Mogą one obejmować różne tkanki i narządy – do grupy chorób autoimmunologicznych zalicza się np. cukrzycę typu 1, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Rola fizjoterapii w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne są nieuleczalne – można jedynie łagodzić ich przebieg, zmniejszać nasilenie objawów oraz częstotliwość nawrotów. Metody leczenia zależą od wielu czynników – konkretnie zdiagnozowanego schorzenia, rodzaju symptomów, wieku pacjenta itp. Dla przykładu – w przypadku cukrzycy typu 1 głównym elementem leczenia jest stosowanie przez pacjenta insuliny, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwbólowe, a bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja, w tym fizjoterapia.

Fizjoterapia odgrywa zresztą istotną rolę w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza tych manifestujących się w obrębie układu ruchu. Wspomniane reumatoidalne zapalenie stawów objawia się m.in. silnymi bólami i obrzękami stawów, stwardnienie rozsiane prowadzi do postępującej niepełnosprawności pacjenta, dolegliwością często występującą u osób z chorobą Hashimoto są bóle pleców – przykładów tego typu jest wiele.

Metody fizjoterapii dobiera się oczywiście indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta. Do najczęściej stosowanych zabiegów i procedur fizjoterapii u osób z chorobami autoimmunologicznymi zalicza się:

  • masaże – zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, poprawiają krążenie,
  • kinezyterapia – usprawnia mięśnie i stawy, chroni przed przykurczami i zanikami mięśni,
  • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, elektroterapia, terapia ciepłem, krioterapia) – zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują stany zapalne, pobudzają naturalne procesy regeneracji tkanek,
  • różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające zakres ruchu i ogólną wydolność.

Fizjoterapia u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi pozwala zredukować wiele przykrych objawów oraz ogólnie poprawić jakość życia. Oczywiście wymaga ona zaangażowania pacjentów i systematyczności – czasami prowadzona jest nawet przez całe życie.

W centrach KRIOSONIK pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami autoimmunologicznymi mogą uzyskać profesjonalną pomoc zespołu doświadczonych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Zapraszamy do kontaktu!