Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

 • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
 • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
 • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
 • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Choroby autoimmunologiczne, a fizjoterapia

Choroby autoimmunologiczne to szeroka grupa schorzeń o wspólnej etiologii – ich ogólną przyczyną jest bowiem nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu przeciw własnemu antygenowi lub grupie antygenów, co prowadzi do niszczenia własnych tkanek. Choć choroby autoimmunologiczne mogą manifestować się w obrębie różnych narządów i układów, to w leczeniu wielu tego typu schorzeń nieocenione znaczenie ma fizjoterapia.

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia spowodowane przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, który rozpoznaje własne komórki jako obce i prowadzi do ich niszczenia. Jak dotąd nie ustalono, jakie są przyczyny rozwoju chorób autoimmunologicznych – przypuszcza się, że mogą na to mieć wpływ takie czynniki, jak:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • przewlekły stres,
 • ekspozycja na zanieczyszczenia i toksyny,
 • wiek i płeć,
 • niedobory odporności,
 • zaburzenia mikroflory jelitowej.

Niektóre choroby autoimmunologiczne manifestują się już u niemowląt i dzieci, inne rozwijają się u osób dorosłych. Mogą one obejmować różne tkanki i narządy – do grupy chorób autoimmunologicznych zalicza się np. cukrzycę typu 1, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Rola fizjoterapii w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne są nieuleczalne – można jedynie łagodzić ich przebieg, zmniejszać nasilenie objawów oraz częstotliwość nawrotów. Metody leczenia zależą od wielu czynników – konkretnie zdiagnozowanego schorzenia, rodzaju symptomów, wieku pacjenta itp. Dla przykładu – w przypadku cukrzycy typu 1 głównym elementem leczenia jest stosowanie przez pacjenta insuliny, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwbólowe, a bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja, w tym fizjoterapia.

Fizjoterapia odgrywa zresztą istotną rolę w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza tych manifestujących się w obrębie układu ruchu. Wspomniane reumatoidalne zapalenie stawów objawia się m.in. silnymi bólami i obrzękami stawów, stwardnienie rozsiane prowadzi do postępującej niepełnosprawności pacjenta, dolegliwością często występującą u osób z chorobą Hashimoto są bóle pleców – przykładów tego typu jest wiele.

Metody fizjoterapii dobiera się oczywiście indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta. Do najczęściej stosowanych zabiegów i procedur fizjoterapii u osób z chorobami autoimmunologicznymi zalicza się:

 • masaże – zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, poprawiają krążenie,
 • kinezyterapia – usprawnia mięśnie i stawy, chroni przed przykurczami i zanikami mięśni,
 • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, elektroterapia, terapia ciepłem, krioterapia) – zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują stany zapalne, pobudzają naturalne procesy regeneracji tkanek,
 • różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające zakres ruchu i ogólną wydolność.

Fizjoterapia u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi pozwala zredukować wiele przykrych objawów oraz ogólnie poprawić jakość życia. Oczywiście wymaga ona zaangażowania pacjentów i systematyczności – czasami prowadzona jest nawet przez całe życie.

W centrach KRIOSONIK pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami autoimmunologicznymi mogą uzyskać profesjonalną pomoc zespołu doświadczonych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Zapraszamy do kontaktu!