Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Co zrobić, gdy boli dolny odcinek kręgosłupa?

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – czyli odcinka lędźwiowego – to bardzo rozpowszechniona dolegliwość, która dotyka nawet osoby młode. Jego przyczyny mogą być różne: od siedzącego trybu życia, przez rozwijające się stany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa aż po różnego rodzaju przeciążenia na skutek ciężkiej pracy fizycznej. Bólu dolnego odcinka kręgosłupa nie można lekceważyć – wymaga on odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa to problem, z którym styka się znaczna część społeczeństwa – i to nie tylko osoby starsze, ale również młode oraz aktywne. Przyczyn dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być wiele. Zalicza się do nich:

  • wrodzone nieprawidłowości w budowie kręgosłupa, co prowadzi do nierównomiernego obciążenia jego struktur i występowania bólu,
  • powikłania po przebytych urazach i kontuzjach w obrębie kręgosłupa,
  • choroby reumatyczne i zapalne stawów kręgosłupa, np. zesztywniające zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany zwyrodnieniowe struktur chrzęstnych i kostnych kręgosłupa, prowadzące do zwężenia kanału kręgowego, ucisku na nerwy oraz przepuklin kręgosłupa,
  • osteoporoza, w przebiegu której dochodzi do spadku gęstości kości, osłabienia mięśni oraz pogorszenia mechaniki kręgosłupa.

Jeśli ból dolnego odcinka kręgosłupa jest przewlekły, nawracający lub ma tendencje do nasilania się, koniecznie trzeba zgłosić się do ortopedy w celu diagnostyki. Niezależnie od przyczyn dolegliwości, w pierwszej kolejności pacjentowi zaleca się rehabilitację kręgosłupa.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – na czym polega rehabilitacja?

W fazie ostrej bólu kręgosłupa leczenie polega przede wszystkim na odpoczynku oraz miejscowym stosowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Kolejnym etapem leczenia jest rehabilitacja. Obejmować ona może:

  • kinezyterapię – leczenie ruchem, czyli różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest zredukowanie nieprawidłowego napięcia mięśni, zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • terapię manualną – m.in. manipulacje oraz mobilizacje kręgosłupa, która mają za zadanie skorygowanie nieprawidłowych ustawień stawów międzykręgowych, zmniejszenie ucisku na struktury nerwowe rdzenia kręgowego oraz uwolnienie pacjenta od bólu,
  • kinesiotaping – czyli naklejanie na skórę specjalnych elastycznych plastrów, które stabilizują stawy, wspomagają pracę mięśni, rozluźniają tkanki miękkie oraz poprawiają krążenie krwi i limfy w organizmie,
  • fizykoterapię – są to różnego rodzaju zabiegi, np. krioterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, fala uderzeniowa, laseroterapia i prądy TENS, których celem jest łagodzenie stanów zapalnych, przyspieszenie regeneracji tkanek oraz łagodzenie bólu.

Różne metody rehabilitacji pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa oferujemy w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/kontakt/?placowka=143.