Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Co zrobić, gdy boli dolny odcinek kręgosłupa?

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – czyli odcinka lędźwiowego – to bardzo rozpowszechniona dolegliwość, która dotyka nawet osoby młode. Jego przyczyny mogą być różne: od siedzącego trybu życia, przez rozwijające się stany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa aż po różnego rodzaju przeciążenia na skutek ciężkiej pracy fizycznej. Bólu dolnego odcinka kręgosłupa nie można lekceważyć – wymaga on odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa to problem, z którym styka się znaczna część społeczeństwa – i to nie tylko osoby starsze, ale również młode oraz aktywne. Przyczyn dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być wiele. Zalicza się do nich:

  • wrodzone nieprawidłowości w budowie kręgosłupa, co prowadzi do nierównomiernego obciążenia jego struktur i występowania bólu,
  • powikłania po przebytych urazach i kontuzjach w obrębie kręgosłupa,
  • choroby reumatyczne i zapalne stawów kręgosłupa, np. zesztywniające zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany zwyrodnieniowe struktur chrzęstnych i kostnych kręgosłupa, prowadzące do zwężenia kanału kręgowego, ucisku na nerwy oraz przepuklin kręgosłupa,
  • osteoporoza, w przebiegu której dochodzi do spadku gęstości kości, osłabienia mięśni oraz pogorszenia mechaniki kręgosłupa.

Jeśli ból dolnego odcinka kręgosłupa jest przewlekły, nawracający lub ma tendencje do nasilania się, koniecznie trzeba zgłosić się do ortopedy w celu diagnostyki. Niezależnie od przyczyn dolegliwości, w pierwszej kolejności pacjentowi zaleca się rehabilitację kręgosłupa.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – na czym polega rehabilitacja?

W fazie ostrej bólu kręgosłupa leczenie polega przede wszystkim na odpoczynku oraz miejscowym stosowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Kolejnym etapem leczenia jest rehabilitacja. Obejmować ona może:

  • kinezyterapię – leczenie ruchem, czyli różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest zredukowanie nieprawidłowego napięcia mięśni, zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • terapię manualną – m.in. manipulacje oraz mobilizacje kręgosłupa, która mają za zadanie skorygowanie nieprawidłowych ustawień stawów międzykręgowych, zmniejszenie ucisku na struktury nerwowe rdzenia kręgowego oraz uwolnienie pacjenta od bólu,
  • kinesiotaping – czyli naklejanie na skórę specjalnych elastycznych plastrów, które stabilizują stawy, wspomagają pracę mięśni, rozluźniają tkanki miękkie oraz poprawiają krążenie krwi i limfy w organizmie,
  • fizykoterapię – są to różnego rodzaju zabiegi, np. krioterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, fala uderzeniowa, laseroterapia i prądy TENS, których celem jest łagodzenie stanów zapalnych, przyspieszenie regeneracji tkanek oraz łagodzenie bólu.

Różne metody rehabilitacji pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa oferujemy w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/kontakt/?placowka=143.