Menu Zamknij
header

Urazy mogą przytrafić się każdemu – kluczem do pełnego powrotu do zdrowia po urazie jest szybka i skuteczna rehabilitacja. W klinice KRIOSONIK oferujemy kompleksowy proces rehabilitacyjny, który krok po kroku przywróci Ci pełną sprawność.

Rehabilitacja po urazie może być konieczna w wielu przypadkach. Na uszkodzenia więzadeł czy naderwania mięśni narażeni są sportowcy – w ich przypadku szybkie podjęcie rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności i uniknięcia długotrwałych konsekwencji. U innych długotrwałe siedzenie, nieprawidłowa postawa ciała oraz intensywna praca fizyczna mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowo-stawowych. Takie dolegliwości, jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka często wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. Oczywiście nie można też zapominać o nagłych urazach wynikających z nieszczęśliwych wypadków – np. skręceniach czy złamaniach.

Warto pamiętać, że każdy uraz – bez względu na to, jak drobny – może mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Po urazie kluczowy jest także proces rehabilitacji – nie tylko po to, by powrócić do pełnej sprawności, ale także aby zapobiec nawrotom kontuzji i powikłaniom

Krok po kroku przez proces rehabilitacji w KRIOSONIK

W KRIOSONIK rozumiemy, jak ważna jest kompleksowa opieka medyczna, dlatego oferujemy indywidualnie dobrany program rehabilitacji składający się z kilku etapów.

  • Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki, która pozwala określić rodzaj i zakres uszkodzeń. Na tym etapie nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, analizują wyniki badań oraz przeprowadzają testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę zdolności ruchowych pacjenta. Na podstawie wyników diagnozy opracowujemy indywidualny plan terapii, który obejmuje różne metody leczenia.

  • Wczesna faza rehabilitacji

W pierwszym etapie rehabilitacji kluczowym celem jest redukcja bólu i stanu zapalnego, a także ochrona uszkodzonego obszaru przed dalszymi urazami. W tej fazie stosuje się m.in. krioterapię, elektroterapię, masaże lecznicze oraz delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Działania te mają na celu zmniejszenie obrzęku oraz poprawę krążenia krwi, co sprzyja regeneracji tkanek.

  • Faza przywracania ruchomości i siły mięśniowej

Kiedy stan zapalny zostaje opanowany, a ból zredukowany, rozpoczynamy intensywniejszą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odbudowę siły mięśniowej. Na tym etapie ważne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz techniki terapii manualnej, które pomagają w przywróceniu prawidłowej biomechaniki ruchu.

  • Przygotowanie do powrotu do aktywności

Ostatnia faza rehabilitacji koncentruje się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do normalnej aktywności fizycznej lub zawodowej. Stosujemy ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują ruchy wykonywane w codziennym życiu, a w przypadku sportowców – także ruchy charakterystyczne dla ich dyscypliny sportowej. Na tym etapie kluczowe znaczenie mają ćwiczenia propriocepcji, które poprawiają koordynację i stabilizację.

W KRIOSONIK oferujemy kompleksowe podejście do leczenia urazów, łącząc nowoczesne technologie z indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem terapii, dbając o to, aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz skutecznej rehabilitacji, skontaktuj się z nami – wspólnie opracujemy plan, który pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności!

Co zrobić, gdy boli dolny odcinek kręgosłupa?

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – czyli odcinka lędźwiowego – to bardzo rozpowszechniona dolegliwość, która dotyka nawet osoby młode. Jego przyczyny mogą być różne: od siedzącego trybu życia, przez rozwijające się stany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa aż po różnego rodzaju przeciążenia na skutek ciężkiej pracy fizycznej. Bólu dolnego odcinka kręgosłupa nie można lekceważyć – wymaga on odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa to problem, z którym styka się znaczna część społeczeństwa – i to nie tylko osoby starsze, ale również młode oraz aktywne. Przyczyn dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być wiele. Zalicza się do nich:

  • wrodzone nieprawidłowości w budowie kręgosłupa, co prowadzi do nierównomiernego obciążenia jego struktur i występowania bólu,
  • powikłania po przebytych urazach i kontuzjach w obrębie kręgosłupa,
  • choroby reumatyczne i zapalne stawów kręgosłupa, np. zesztywniające zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany zwyrodnieniowe struktur chrzęstnych i kostnych kręgosłupa, prowadzące do zwężenia kanału kręgowego, ucisku na nerwy oraz przepuklin kręgosłupa,
  • osteoporoza, w przebiegu której dochodzi do spadku gęstości kości, osłabienia mięśni oraz pogorszenia mechaniki kręgosłupa.

Jeśli ból dolnego odcinka kręgosłupa jest przewlekły, nawracający lub ma tendencje do nasilania się, koniecznie trzeba zgłosić się do ortopedy w celu diagnostyki. Niezależnie od przyczyn dolegliwości, w pierwszej kolejności pacjentowi zaleca się rehabilitację kręgosłupa.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – na czym polega rehabilitacja?

W fazie ostrej bólu kręgosłupa leczenie polega przede wszystkim na odpoczynku oraz miejscowym stosowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Kolejnym etapem leczenia jest rehabilitacja. Obejmować ona może:

  • kinezyterapię – leczenie ruchem, czyli różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest zredukowanie nieprawidłowego napięcia mięśni, zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • terapię manualną – m.in. manipulacje oraz mobilizacje kręgosłupa, która mają za zadanie skorygowanie nieprawidłowych ustawień stawów międzykręgowych, zmniejszenie ucisku na struktury nerwowe rdzenia kręgowego oraz uwolnienie pacjenta od bólu,
  • kinesiotaping – czyli naklejanie na skórę specjalnych elastycznych plastrów, które stabilizują stawy, wspomagają pracę mięśni, rozluźniają tkanki miękkie oraz poprawiają krążenie krwi i limfy w organizmie,
  • fizykoterapię – są to różnego rodzaju zabiegi, np. krioterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, fala uderzeniowa, laseroterapia i prądy TENS, których celem jest łagodzenie stanów zapalnych, przyspieszenie regeneracji tkanek oraz łagodzenie bólu.

Różne metody rehabilitacji pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa oferujemy w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/kontakt/?placowka=143.