Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Ćwiczenia, które możemy wykonać w domu!

Nie ulega wątpliwości, że niektóre ćwiczenia – zwłaszcza ukierunkowane na profilaktykę czy leczenie konkretnych schorzeń lub wymagające użycia specjalistycznego sprzętu – lepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty bądź rehabilitanta. Są jednak ćwiczenia, których bez obaw można samodzielnie spróbować w domu. Dzięki nim można chronić się przed rozwojem przykrych dolegliwości oraz minimalizować bóle czy przeciążenia! Nawet osoby młode i ogólnie zdrowe borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu ruchu. Bywają one efektem siedzącego trybu życia, przewlekłego przeciążania mięśni i stawów, a także wykonywania określonej pracy zawodowej, wymagające np. długotrwałego powtarzania takich samych ruchów. Ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia różnych kontuzji i chorób układu ruchu są dopasowane do potrzeb i możliwości ćwiczenia. Niektóre z nich lepiej wykonywać tylko pod okiem fizjoterapeutów, ale innych można z powodzeniem próbować również w domu! Przysiady usprawnią stawy Przysiady to ćwiczenie, które w pierwszej chwili kojarzyć się mogą z ujędrnianiem pośladków albo – te wykonywane z hantlami – jako ćwiczenie kulturystyczne pozwalające na rozbudowę mięśni nóg. Tymczasem różne odmiany przysiadów mogą być doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym!
 • Klasyczne przysiady pozwalają zwiększać ruchomość stawów kolanowych, a także angażują do pracy i rozciągają wszystkie partie mięśni nóg, brzucha i pleców.
 • Półprzysiady to doskonałe ćwiczenie dla osób, które mają siedzący tryb życia – umożliwiają one rozruszanie i rozciągnięcie mięśni pośladków.
 • przysiad sumo (z szeroko rozstawionymi nogami) wzmacnia i wysmukla mięsień przywodziciela oraz mięsień smukły uda.
Gdy boli kręgosłup… Bóle kręgosłupa to już właściwie problem cywilizacyjny – dotknąć mogą każdego, bez względu na płeć i wiek. Dlatego w wolnej chwili w domowym zaciszu warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie pleców, złagodzą dolegliwości bólowe i poprawią ruchomość ciała.
 • Połóż się na plecach, podciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej i obejmij je rękoma. Bardzo delikatnie kołysz się w przód i tył, rozciągając plecy.
 • Połóż się na plecach, podeprzyj na podłodze zgięte w kolanach nogi, ułóż ręce wzdłuż ciała. Unieś miednicę do góry, wytrzymaj kilka sekund i opuść ją w dół. Powtórz 10-12 razy.
 • Uklęknij i podeprzyj się na otwartych dłoniach. Wygnij plecy w tzw. koci grzbiet, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie wygnij plecy w kształt litery U. Powtórz kilka razy.
Domowe ćwiczenia na ból szyi Niewygodna pozycja przybrana podczas snu, długa praca przy komputerze, częste nienaturalne podpieranie szyi podczas oglądania telewizji – przyczyn bólu szyi może być mnóstwo! Na szczęście są proste domowe ćwiczenia, które pomogą je zminimalizować. Wykonuje się je siedząc na krześle z wyprostowanymi plecami i luźno opuszczonymi rękami.
 • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, wróć do pozycji wyjściowej.
 • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, a następnie stopniowo odchyl głowę do tyłu.
 • Na zmianę wykonuj skręt głowy w lewo i prawo, utrzymując podbródek na linii ramienia. Wytrzymaj 5-10 sekund.
Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy. Osoby, które borykają się z różnymi dolegliwościami ze strony narządu ruchu i potrzebują specjalistycznych wskazówek dotyczących doboru najlepszych ćwiczeń i aktywności, zapraszamy na konsultacje z fizjoterapeutami z naszego centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi/konsultacja-fizjoterapeutyczna. Zapewniamy profesjonalną opiekę i miłą atmosferę!