Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Ćwiczenia, które możemy wykonać w domu!

Nie ulega wątpliwości, że niektóre ćwiczenia – zwłaszcza ukierunkowane na profilaktykę czy leczenie konkretnych schorzeń lub wymagające użycia specjalistycznego sprzętu – lepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty bądź rehabilitanta. Są jednak ćwiczenia, których bez obaw można samodzielnie spróbować w domu. Dzięki nim można chronić się przed rozwojem przykrych dolegliwości oraz minimalizować bóle czy przeciążenia! Nawet osoby młode i ogólnie zdrowe borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu ruchu. Bywają one efektem siedzącego trybu życia, przewlekłego przeciążania mięśni i stawów, a także wykonywania określonej pracy zawodowej, wymagające np. długotrwałego powtarzania takich samych ruchów. Ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia różnych kontuzji i chorób układu ruchu są dopasowane do potrzeb i możliwości ćwiczenia. Niektóre z nich lepiej wykonywać tylko pod okiem fizjoterapeutów, ale innych można z powodzeniem próbować również w domu! Przysiady usprawnią stawy Przysiady to ćwiczenie, które w pierwszej chwili kojarzyć się mogą z ujędrnianiem pośladków albo – te wykonywane z hantlami – jako ćwiczenie kulturystyczne pozwalające na rozbudowę mięśni nóg. Tymczasem różne odmiany przysiadów mogą być doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym!
 • Klasyczne przysiady pozwalają zwiększać ruchomość stawów kolanowych, a także angażują do pracy i rozciągają wszystkie partie mięśni nóg, brzucha i pleców.
 • Półprzysiady to doskonałe ćwiczenie dla osób, które mają siedzący tryb życia – umożliwiają one rozruszanie i rozciągnięcie mięśni pośladków.
 • przysiad sumo (z szeroko rozstawionymi nogami) wzmacnia i wysmukla mięsień przywodziciela oraz mięsień smukły uda.
Gdy boli kręgosłup… Bóle kręgosłupa to już właściwie problem cywilizacyjny – dotknąć mogą każdego, bez względu na płeć i wiek. Dlatego w wolnej chwili w domowym zaciszu warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie pleców, złagodzą dolegliwości bólowe i poprawią ruchomość ciała.
 • Połóż się na plecach, podciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej i obejmij je rękoma. Bardzo delikatnie kołysz się w przód i tył, rozciągając plecy.
 • Połóż się na plecach, podeprzyj na podłodze zgięte w kolanach nogi, ułóż ręce wzdłuż ciała. Unieś miednicę do góry, wytrzymaj kilka sekund i opuść ją w dół. Powtórz 10-12 razy.
 • Uklęknij i podeprzyj się na otwartych dłoniach. Wygnij plecy w tzw. koci grzbiet, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie wygnij plecy w kształt litery U. Powtórz kilka razy.
Domowe ćwiczenia na ból szyi Niewygodna pozycja przybrana podczas snu, długa praca przy komputerze, częste nienaturalne podpieranie szyi podczas oglądania telewizji – przyczyn bólu szyi może być mnóstwo! Na szczęście są proste domowe ćwiczenia, które pomogą je zminimalizować. Wykonuje się je siedząc na krześle z wyprostowanymi plecami i luźno opuszczonymi rękami.
 • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, wróć do pozycji wyjściowej.
 • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, a następnie stopniowo odchyl głowę do tyłu.
 • Na zmianę wykonuj skręt głowy w lewo i prawo, utrzymując podbródek na linii ramienia. Wytrzymaj 5-10 sekund.
Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy. Osoby, które borykają się z różnymi dolegliwościami ze strony narządu ruchu i potrzebują specjalistycznych wskazówek dotyczących doboru najlepszych ćwiczeń i aktywności, zapraszamy na konsultacje z fizjoterapeutami z naszego centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi/konsultacja-fizjoterapeutyczna. Zapewniamy profesjonalną opiekę i miłą atmosferę!