Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

 • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
 • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
 • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Ćwiczenia, które możemy wykonać w domu!

Nie ulega wątpliwości, że niektóre ćwiczenia – zwłaszcza ukierunkowane na profilaktykę czy leczenie konkretnych schorzeń lub wymagające użycia specjalistycznego sprzętu – lepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty bądź rehabilitanta. Są jednak ćwiczenia, których bez obaw można samodzielnie spróbować w domu. Dzięki nim można chronić się przed rozwojem przykrych dolegliwości oraz minimalizować bóle czy przeciążenia! Nawet osoby młode i ogólnie zdrowe borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu ruchu. Bywają one efektem siedzącego trybu życia, przewlekłego przeciążania mięśni i stawów, a także wykonywania określonej pracy zawodowej, wymagające np. długotrwałego powtarzania takich samych ruchów. Ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia różnych kontuzji i chorób układu ruchu są dopasowane do potrzeb i możliwości ćwiczenia. Niektóre z nich lepiej wykonywać tylko pod okiem fizjoterapeutów, ale innych można z powodzeniem próbować również w domu! Przysiady usprawnią stawy Przysiady to ćwiczenie, które w pierwszej chwili kojarzyć się mogą z ujędrnianiem pośladków albo – te wykonywane z hantlami – jako ćwiczenie kulturystyczne pozwalające na rozbudowę mięśni nóg. Tymczasem różne odmiany przysiadów mogą być doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym!
 • Klasyczne przysiady pozwalają zwiększać ruchomość stawów kolanowych, a także angażują do pracy i rozciągają wszystkie partie mięśni nóg, brzucha i pleców.
 • Półprzysiady to doskonałe ćwiczenie dla osób, które mają siedzący tryb życia – umożliwiają one rozruszanie i rozciągnięcie mięśni pośladków.
 • przysiad sumo (z szeroko rozstawionymi nogami) wzmacnia i wysmukla mięsień przywodziciela oraz mięsień smukły uda.
Gdy boli kręgosłup… Bóle kręgosłupa to już właściwie problem cywilizacyjny – dotknąć mogą każdego, bez względu na płeć i wiek. Dlatego w wolnej chwili w domowym zaciszu warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie pleców, złagodzą dolegliwości bólowe i poprawią ruchomość ciała.
 • Połóż się na plecach, podciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej i obejmij je rękoma. Bardzo delikatnie kołysz się w przód i tył, rozciągając plecy.
 • Połóż się na plecach, podeprzyj na podłodze zgięte w kolanach nogi, ułóż ręce wzdłuż ciała. Unieś miednicę do góry, wytrzymaj kilka sekund i opuść ją w dół. Powtórz 10-12 razy.
 • Uklęknij i podeprzyj się na otwartych dłoniach. Wygnij plecy w tzw. koci grzbiet, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie wygnij plecy w kształt litery U. Powtórz kilka razy.
Domowe ćwiczenia na ból szyi Niewygodna pozycja przybrana podczas snu, długa praca przy komputerze, częste nienaturalne podpieranie szyi podczas oglądania telewizji – przyczyn bólu szyi może być mnóstwo! Na szczęście są proste domowe ćwiczenia, które pomogą je zminimalizować. Wykonuje się je siedząc na krześle z wyprostowanymi plecami i luźno opuszczonymi rękami.
 • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, wróć do pozycji wyjściowej.
 • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, a następnie stopniowo odchyl głowę do tyłu.
 • Na zmianę wykonuj skręt głowy w lewo i prawo, utrzymując podbródek na linii ramienia. Wytrzymaj 5-10 sekund.
Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy. Osoby, które borykają się z różnymi dolegliwościami ze strony narządu ruchu i potrzebują specjalistycznych wskazówek dotyczących doboru najlepszych ćwiczeń i aktywności, zapraszamy na konsultacje z fizjoterapeutami z naszego centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi/konsultacja-fizjoterapeutyczna. Zapewniamy profesjonalną opiekę i miłą atmosferę!