Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Ćwiczenia, które możemy wykonać w domu!

Nie ulega wątpliwości, że niektóre ćwiczenia – zwłaszcza ukierunkowane na profilaktykę czy leczenie konkretnych schorzeń lub wymagające użycia specjalistycznego sprzętu – lepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty bądź rehabilitanta. Są jednak ćwiczenia, których bez obaw można samodzielnie spróbować w domu. Dzięki nim można chronić się przed rozwojem przykrych dolegliwości oraz minimalizować bóle czy przeciążenia! Nawet osoby młode i ogólnie zdrowe borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu ruchu. Bywają one efektem siedzącego trybu życia, przewlekłego przeciążania mięśni i stawów, a także wykonywania określonej pracy zawodowej, wymagające np. długotrwałego powtarzania takich samych ruchów. Ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia różnych kontuzji i chorób układu ruchu są dopasowane do potrzeb i możliwości ćwiczenia. Niektóre z nich lepiej wykonywać tylko pod okiem fizjoterapeutów, ale innych można z powodzeniem próbować również w domu! Przysiady usprawnią stawy Przysiady to ćwiczenie, które w pierwszej chwili kojarzyć się mogą z ujędrnianiem pośladków albo – te wykonywane z hantlami – jako ćwiczenie kulturystyczne pozwalające na rozbudowę mięśni nóg. Tymczasem różne odmiany przysiadów mogą być doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym!
  • Klasyczne przysiady pozwalają zwiększać ruchomość stawów kolanowych, a także angażują do pracy i rozciągają wszystkie partie mięśni nóg, brzucha i pleców.
  • Półprzysiady to doskonałe ćwiczenie dla osób, które mają siedzący tryb życia – umożliwiają one rozruszanie i rozciągnięcie mięśni pośladków.
  • przysiad sumo (z szeroko rozstawionymi nogami) wzmacnia i wysmukla mięsień przywodziciela oraz mięsień smukły uda.
Gdy boli kręgosłup… Bóle kręgosłupa to już właściwie problem cywilizacyjny – dotknąć mogą każdego, bez względu na płeć i wiek. Dlatego w wolnej chwili w domowym zaciszu warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie pleców, złagodzą dolegliwości bólowe i poprawią ruchomość ciała.
  • Połóż się na plecach, podciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej i obejmij je rękoma. Bardzo delikatnie kołysz się w przód i tył, rozciągając plecy.
  • Połóż się na plecach, podeprzyj na podłodze zgięte w kolanach nogi, ułóż ręce wzdłuż ciała. Unieś miednicę do góry, wytrzymaj kilka sekund i opuść ją w dół. Powtórz 10-12 razy.
  • Uklęknij i podeprzyj się na otwartych dłoniach. Wygnij plecy w tzw. koci grzbiet, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie wygnij plecy w kształt litery U. Powtórz kilka razy.
Domowe ćwiczenia na ból szyi Niewygodna pozycja przybrana podczas snu, długa praca przy komputerze, częste nienaturalne podpieranie szyi podczas oglądania telewizji – przyczyn bólu szyi może być mnóstwo! Na szczęście są proste domowe ćwiczenia, które pomogą je zminimalizować. Wykonuje się je siedząc na krześle z wyprostowanymi plecami i luźno opuszczonymi rękami.
  • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, wróć do pozycji wyjściowej.
  • Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wytrzymaj 5-10 sekund, a następnie stopniowo odchyl głowę do tyłu.
  • Na zmianę wykonuj skręt głowy w lewo i prawo, utrzymując podbródek na linii ramienia. Wytrzymaj 5-10 sekund.
Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy. Osoby, które borykają się z różnymi dolegliwościami ze strony narządu ruchu i potrzebują specjalistycznych wskazówek dotyczących doboru najlepszych ćwiczeń i aktywności, zapraszamy na konsultacje z fizjoterapeutami z naszego centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi/konsultacja-fizjoterapeutyczna. Zapewniamy profesjonalną opiekę i miłą atmosferę!