Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Czas na wiosenną aktywność!

Wiosna tuż tuż – można więc myśleć o powrocie do uprawiania sportu na zewnątrz lub rozpoczęciu swojej przygody ze sportem. Warto jednak pamiętać, że choć aktywność jest bez wątpienia korzystna dla zdrowia, to jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Pomóc może w tym np. indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą w naszym centrum KRIOSONIK.

O tym, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Liczne badania naukowe dowiodły, że regularny, umiarkowany, dopasowany do możliwości ruch pozwala m.in. utrzymywać sprawność mięśni i stawów, pozwala kontrolować masę ciała, usprawnia pracę układu oddechowego i układu krążenia, dotlenia organizm, poprawia funkcjonowanie mózgu, pozwala się odstresować i odreagować negatywne emocje.

Rozpoczynająca się właśnie wiosna to doskonały czas na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej lub jej wznowienie po zimowej przerwie. Oczywiście należy mieć świadomość, że do uprawiania sportu należy się dobrze przygotować. Podjęcie bardzo intensywnych, obciążających treningów „z marszu” może się skończyć poważnymi kontuzjami.

Dlatego już na około miesiąc przed startem sezonu rowerowego, biegowego czy nordic walking warto wstępnie zadbać o formę. 3-4 razy w tygodniu należy poświęcić około 30-40 minut na gimnastykę i ćwiczenia, które z powodzeniem wykonywać można w domu. Przysiady, skłony, brzuszki, różnego rodzaju wykopy i wymachy, ćwiczenia rozciągające i stabilizujące – wszystko to doskonale przygotuje organizm do regularnych treningów.

Konsultacje z fizjoterapeutą – przydatne przed sezonem

W odpowiednim przygotowaniu się do wiosennej aktywności fizycznej z pewnością pomóc mogą indywidualne konsultacje z fizjoterapeutą, które oferujemy w naszym centrum KRIOSONIK. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które borykały się z różnego rodzaju urazami i chorobami ze strony układu ruchu, ale tak naprawdę może się na nie zgłosić każdy, kto chce skontrolować swój stan zdrowia przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.

I tak podczas konsultacji fizjoterapeutycznej ma miejsce:

  • badanie podmiotowe – czyli wywiad, podczas którego specjalista pyta o samopoczucie pacjenta, przebyte choroby i urazy, ogólny stan zdrowia, wcześniejszą aktywność fizyczną,
  • badanie przedmiotowe – czyli różnego rodzaju podstawowe testy czynnościowe i funkcjonalne, badania wzrokowe i palpacyjne,
  • analiza dokumentacji medycznej pacjenta, np. wyników USG, RTG czy rezonansu magnetycznego – jeśli takową posiada.

Na podstawie wszystkich tych procedur fizjoterapeuta podpowiada, jak bezpiecznie rozpocząć przygodę ze sportem, jaka dyscyplina będzie dla nas najlepsza, jak minimalizować ryzyko kontuzji, jak się regenerować itp.

Wszystkie osoby zainteresowane konsultacją z fizjoterapeutą zapraszamy do kontaktu! Dzięki wdrożeniu rygorystycznych zasad sanitarno-higienicznych, zapewniamy pacjentom maksimum bezpieczeństwa nawet w dobie pandemii koronawirusa. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę!