Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Czas na wiosenną aktywność!

Wiosna tuż tuż – można więc myśleć o powrocie do uprawiania sportu na zewnątrz lub rozpoczęciu swojej przygody ze sportem. Warto jednak pamiętać, że choć aktywność jest bez wątpienia korzystna dla zdrowia, to jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Pomóc może w tym np. indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą w naszym centrum KRIOSONIK.

O tym, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Liczne badania naukowe dowiodły, że regularny, umiarkowany, dopasowany do możliwości ruch pozwala m.in. utrzymywać sprawność mięśni i stawów, pozwala kontrolować masę ciała, usprawnia pracę układu oddechowego i układu krążenia, dotlenia organizm, poprawia funkcjonowanie mózgu, pozwala się odstresować i odreagować negatywne emocje.

Rozpoczynająca się właśnie wiosna to doskonały czas na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej lub jej wznowienie po zimowej przerwie. Oczywiście należy mieć świadomość, że do uprawiania sportu należy się dobrze przygotować. Podjęcie bardzo intensywnych, obciążających treningów „z marszu” może się skończyć poważnymi kontuzjami.

Dlatego już na około miesiąc przed startem sezonu rowerowego, biegowego czy nordic walking warto wstępnie zadbać o formę. 3-4 razy w tygodniu należy poświęcić około 30-40 minut na gimnastykę i ćwiczenia, które z powodzeniem wykonywać można w domu. Przysiady, skłony, brzuszki, różnego rodzaju wykopy i wymachy, ćwiczenia rozciągające i stabilizujące – wszystko to doskonale przygotuje organizm do regularnych treningów.

Konsultacje z fizjoterapeutą – przydatne przed sezonem

W odpowiednim przygotowaniu się do wiosennej aktywności fizycznej z pewnością pomóc mogą indywidualne konsultacje z fizjoterapeutą, które oferujemy w naszym centrum KRIOSONIK. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które borykały się z różnego rodzaju urazami i chorobami ze strony układu ruchu, ale tak naprawdę może się na nie zgłosić każdy, kto chce skontrolować swój stan zdrowia przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.

I tak podczas konsultacji fizjoterapeutycznej ma miejsce:

  • badanie podmiotowe – czyli wywiad, podczas którego specjalista pyta o samopoczucie pacjenta, przebyte choroby i urazy, ogólny stan zdrowia, wcześniejszą aktywność fizyczną,
  • badanie przedmiotowe – czyli różnego rodzaju podstawowe testy czynnościowe i funkcjonalne, badania wzrokowe i palpacyjne,
  • analiza dokumentacji medycznej pacjenta, np. wyników USG, RTG czy rezonansu magnetycznego – jeśli takową posiada.

Na podstawie wszystkich tych procedur fizjoterapeuta podpowiada, jak bezpiecznie rozpocząć przygodę ze sportem, jaka dyscyplina będzie dla nas najlepsza, jak minimalizować ryzyko kontuzji, jak się regenerować itp.

Wszystkie osoby zainteresowane konsultacją z fizjoterapeutą zapraszamy do kontaktu! Dzięki wdrożeniu rygorystycznych zasad sanitarno-higienicznych, zapewniamy pacjentom maksimum bezpieczeństwa nawet w dobie pandemii koronawirusa. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.