Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Czy chodzenie jest dobre dla kręgosłupa?

Ludzki organizm – w tym kręgosłup – jest stworzony do ruchu. Nie służy mu wielogodzinna siedząca praca, leżenie przed telewizorem czy spędzanie czasu przy komputerze. Z drugiej strony, nie każdy ma predyspozycje, by uprawiać sport – dobrą formą aktywności dla zdrowia kręgosłupa jest na szczęście… chodzenie!

Dla ludzkiego organizmu – w tym kręgosłupa – ruch jest czymś zupełnie naturalnym, zdrowym, pozytywnie wpływającym na samopoczucie. Z jednej strony nie służy mu długotrwałe siedzenie w pracy, szkole, przed telewizorem i komputerem, z drugiej – nie każdy ma predyspozycje i warunki, by uprawiać sport. Na szczęście jest prosty sposób, by zadbać o zdrowie kręgosłupa – jak się okazuje, dobroczynny wpływ na jego kondycję ma najzwyklejsze chodzenie.

Chodzenie a zdrowie kręgosłupa – co warto wiedzieć?

A dlaczego konkretnie chodzenie jest aktywnością polecaną dla zdrowia kręgosłupa?

  • Długotrwałe siedzenie osłabia więzadła i mięśnie, w tym otaczające kręgosłup mięśnie gładkie, odpowiadające za jego stabilizację oraz utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała. Chodzenie aktywizuje mięśnie przy kręgosłupie i utrzymuje je w dobrej kondycji.
  • Podczas siedzenia mało kto utrzymuje prawidłową pozycję ciała – dochodzi wówczas do garbienia, przeciążeń, nadmiernego napinania mięśni, a wszystko to może objawiać się bólem kręgosłupa. Podczas chodzenia kręgosłup nie jest tak mocno obciążony.
  • W trakcie chodzenia dochodzi do zjawiska tzw. docisku osiowego na kręgosłup, co pozwala zaopatrzyć w tlen i substancje odżywcze krążki międzykręgowe. Jeśli nie są one dostatecznie odżywione i dotlenione, a dodatkowo ulegają przeciążeniom np. podczas siedzenia, dochodzi do ich stanów zwyrodnieniowych.

Chodzenie pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała – a jak wiadomo nadwaga i otyłość to jedne z czynników mogących wywoływać bóle kręgosłupa.

Chodźmy – dla zdrowia (nie tylko) kręgosłupa!

Wszystko to udowadnia, że warto chodzić – dla zdrowia kręgosłupa i całego organizmu. Oczywiście ważne jest odpowiednie, wygodne obuwie, bo cały dzień chodzenia na szpilkach albo w klapkach na bardzo cienkich podeszwach także może skończyć się dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, stóp i całych nóg. Ogólnie jednak chodzenie jest zalecane jako codzienny element aktywności – jeśli jest ku temu możliwość, zamiast samochodem albo tramwajem do pracy czy szkoły lepiej udać się pieszo, w przerwie na lunch warto wyjść z biura na krótki spacer, a dłuższe spacery z rodziną czy przyjaciółmi powinny być stałym punktem codziennej rekreacji. Na pewno wyjdzie to na zdrowie!

A jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, zgłoś się do nas! Specjaliści z placówek KRIOSONIK dobiorą odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, dzięki którym pozbędziesz się bólu. Zapraszamy!