8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.
Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!
To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!
Dlaczego aktywność fizyczna seniora jest ważna?
Polskie społeczeństwo nieuchronnie się starzeje – według szacunków, do 2050 r. aż 40% Polaków będą stanowiły osoby w wieku powyżej 60 lat. Niesie to ze sobą poważne wyzwania m.in. dla sektora ochrony zdrowia. Bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom wieku starczego oraz ogólnej poprawie jakości życia seniorów pełni aktywność fizyczna.
Tak powszechny w XXI wieku siedzący tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób w każdym wieku, w tym seniorów. Niekorzystnie działa on na większość układów oraz narządów organizmu, kluczowych do utrzymywania samodzielności oraz niezależności w wykonywaniu zwykłych codziennych czynności. Brak aktywności fizycznej upośledza układ krążenia i układ oddechowy, powoduje postępującą niesprawność układu ruchu, negatywnie wpływa na poziom cukru we krwi oraz poziom ciśnienia tętniczego, powoduje wzrost stężenia złego cholesterolu, zaburza gospodarkę mineralną i wywołuje wiele innych niekorzystnych zmian w organizmie.
Seniorze, ruszaj się na zdrowie!
Przez długie lata sądzono, że w przebiegu wielu chorób – również przewlekłych, typowych dla wieku podeszłego – jednym z ważnych elementów profilaktyki i leczenia jest unieruchomienie. Obecnie jednak wiadomo, że brak aktywności fizycznej może mieć o wiele poważniejsze następstwa. Badania naukowe dowiodły, że systematyczny, dopasowany do ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz możliwości fizycznych ruch jest bardzo ważny w zapobieganiu oraz terapii takich chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zwyrodnienie stawów, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, depresja, a nawet niektóre rodzaje nowotworów. Istnieją badania, które potwierdzają, że aktywność fizyczna znacznie zwiększa również szanse na zachowanie sprawności intelektualnej w podeszłym wieku.
Jaka aktywność fizyczna dla seniora?
Możliwych form aktywności fizycznej dla osób w podeszłym wieku jest naprawdę wiele. Bardzo pozytywny wpływ na ogólną sprawność i samopoczucie ma już codzienny spacer – według doniesień naukowych, 20 minut spacerowania dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, dotlenia organizm oraz redukuje ryzyko wystąpienia depresji. Seniorom poleca się również gimnastykę, zajęcia na basenie (to doskonała forma ruchu m.in. dla osób z chorobami stawów), jogę czy nordic walking. Oczywiście jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, a senior czuje się na siłach, może również jeździć na rowerze, biegać czy uprawiać sporty zespołowe.
Aktywność fizyczna w formie fizjoterapii ma olbrzymie znaczenie w leczeniu wielu chorób typowych dla wieku podeszłego, w tym zwyrodnienia stawów, a także rehabilitacji po udarach mózgu czy zawałach serca. Pomoc w tym zakresie można uzyskać w naszym centrum KRIOSONIK. Osoby wymagającego tego typu wsparcia zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.