Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Dlaczego aktywność fizyczna seniora jest ważna?

Polskie społeczeństwo nieuchronnie się starzeje – według szacunków, do 2050 r. aż 40% Polaków będą stanowiły osoby w wieku powyżej 60 lat. Niesie to ze sobą poważne wyzwania m.in. dla sektora ochrony zdrowia. Bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom wieku starczego oraz ogólnej poprawie jakości życia seniorów pełni aktywność fizyczna. Tak powszechny w XXI wieku siedzący tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób w każdym wieku, w tym seniorów. Niekorzystnie działa on na większość układów oraz narządów organizmu, kluczowych do utrzymywania samodzielności oraz niezależności w wykonywaniu zwykłych codziennych czynności. Brak aktywności fizycznej upośledza układ krążenia i układ oddechowy, powoduje postępującą niesprawność układu ruchu, negatywnie wpływa na poziom cukru we krwi oraz poziom ciśnienia tętniczego, powoduje wzrost stężenia złego cholesterolu, zaburza gospodarkę mineralną i wywołuje wiele innych niekorzystnych zmian w organizmie. Seniorze, ruszaj się na zdrowie! Przez długie lata sądzono, że w przebiegu wielu chorób – również przewlekłych, typowych dla wieku podeszłego – jednym z ważnych elementów profilaktyki i leczenia jest unieruchomienie. Obecnie jednak wiadomo, że brak aktywności fizycznej może mieć o wiele poważniejsze następstwa. Badania naukowe dowiodły, że systematyczny, dopasowany do ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz możliwości fizycznych ruch jest bardzo ważny w zapobieganiu oraz terapii takich chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zwyrodnienie stawów, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, depresja, a nawet niektóre rodzaje nowotworów. Istnieją badania, które potwierdzają, że aktywność fizyczna znacznie zwiększa również szanse na zachowanie sprawności intelektualnej w podeszłym wieku. Jaka aktywność fizyczna dla seniora? Możliwych form aktywności fizycznej dla osób w podeszłym wieku jest naprawdę wiele. Bardzo pozytywny wpływ na ogólną sprawność i samopoczucie ma już codzienny spacer – według doniesień naukowych, 20 minut spacerowania dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, dotlenia organizm oraz redukuje ryzyko wystąpienia depresji. Seniorom poleca się również gimnastykę, zajęcia na basenie (to doskonała forma ruchu m.in. dla osób z chorobami stawów), jogę czy nordic walking. Oczywiście jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, a senior czuje się na siłach, może również jeździć na rowerze, biegać czy uprawiać sporty zespołowe. Aktywność fizyczna w formie fizjoterapii ma olbrzymie znaczenie w leczeniu wielu chorób typowych dla wieku podeszłego, w tym zwyrodnienia stawów, a także rehabilitacji po udarach mózgu czy zawałach serca. Pomoc w tym zakresie można uzyskać w naszym centrum KRIOSONIK. Osoby wymagającego tego typu wsparcia zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.