Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Nagły uraz, nieszczęśliwy wypadek czy choroba przewlekła mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć czy wiek. Współczesna medycyna ma skuteczne sposoby leczenia wielu schorzeń i kontuzji – bardzo istotnym elementem terapii jest w wielu przypadkach rehabilitacja. Czym konkretnie jest i dlaczego jest tak ważna? Odpowiadamy! Istnieje wiele naukowych definicji rehabilitacji. Ogólnie można przyjąć, że rehabilitacja to proces leczenia – zarówno fizycznego, jak i psychologicznego – który przyspiesza proces naturalnej regeneracji organizmu zmagającego się z chorobą/urazem, a także zmniejsza fizyczne, psychiczne oraz społeczne następstwa choroby. Wielu osobom rehabilitacja kojarzy się w pierwszych chwili z ćwiczeniami czy zabiegami, którym poddają się osoby po kontuzjach i chorobach układu ruchu: złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, schorzeniach przeciążeniowych i zwyrodnieniowych itp. Bez wątpienia rehabilitacja ortopedyczna jest powszechnie znana, ale nie oznacza to, że jest jedyna. Tak naprawdę odpowiednią rehabilitację powinno się stosować w procesie leczenia wielu innych chorób, m.in. o podłożu kardiologicznym, nowotworowym, ginekologicznym i laryngologicznym, w schorzeniach układu oddechowego i nerwowego, a także w psychiatrii. Rehabilitacja obejmować może różne działania, wśród których znajdują się:
  • zabiegi fizykoterapeutyczne,
  • metody uzdrowiskowe,
  • metody balneologiczne,
  • kinezyterapia,
  • indywidualne techniki opracowane przez specjalistów (np. terapia PNF czy terapia Vojty),
  • psychoterapia,
  • terapia logopedyczna,
  • terapia zajęciowa.
Rehabilitacja – jakie ma znaczenie? Każda choroba czy uraz negatywnie wpływają na ogólnie rozumiane życie pacjenta. Bywają bezpośrednim zagrożeniem życia, powodują dolegliwości bólowe, czasową lub trwałą niesprawność i niesamodzielność, często odbijają się na kondycji psychicznej, wpływają na społeczne i materialne aspekty życia. Celem rehabilitacji jest maksymalne przyspieszenie powrotu pacjenta do pełni zdrowia i/lub sprawności, a jeśli nie jest to możliwe rehabilitacja ma w najwyższy możliwy sposób poprawić jakość jego życia, zredukować odczuwane dolegliwości, a także w miarę możliwości pozwolić na samodzielność. Należy pamiętać, że sytuacja zdrowotna pacjenta po przebytym urazie lub związana z daną chorobą kształtuje się indywidualne. Dlatego stosuje się różne metody rehabilitacji, dające rozmaite efekty. U niektórych pacjentów szczytem możliwości rehabilitacyjnych będzie zachowanie samodzielności przy jedzeniu czy toalecie, dla innych – pełny powrót do zdrowia, sprawności, funkcji społecznych i zawodowych. Za każdym razem jednak rehabilitacja skraca okres leczenia, poprawia jego wyniki, łagodzi niepełnosprawność, a także zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów choroby/urazu. W centrum KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług rehabilitacyjnych, w tym różnego rodzaju zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii, masaże czy terapię osoczem bogatopłytkowym. Osoby zainteresowane szczegółami zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.