Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Nagły uraz, nieszczęśliwy wypadek czy choroba przewlekła mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć czy wiek. Współczesna medycyna ma skuteczne sposoby leczenia wielu schorzeń i kontuzji – bardzo istotnym elementem terapii jest w wielu przypadkach rehabilitacja. Czym konkretnie jest i dlaczego jest tak ważna? Odpowiadamy! Istnieje wiele naukowych definicji rehabilitacji. Ogólnie można przyjąć, że rehabilitacja to proces leczenia – zarówno fizycznego, jak i psychologicznego – który przyspiesza proces naturalnej regeneracji organizmu zmagającego się z chorobą/urazem, a także zmniejsza fizyczne, psychiczne oraz społeczne następstwa choroby. Wielu osobom rehabilitacja kojarzy się w pierwszych chwili z ćwiczeniami czy zabiegami, którym poddają się osoby po kontuzjach i chorobach układu ruchu: złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, schorzeniach przeciążeniowych i zwyrodnieniowych itp. Bez wątpienia rehabilitacja ortopedyczna jest powszechnie znana, ale nie oznacza to, że jest jedyna. Tak naprawdę odpowiednią rehabilitację powinno się stosować w procesie leczenia wielu innych chorób, m.in. o podłożu kardiologicznym, nowotworowym, ginekologicznym i laryngologicznym, w schorzeniach układu oddechowego i nerwowego, a także w psychiatrii. Rehabilitacja obejmować może różne działania, wśród których znajdują się:
  • zabiegi fizykoterapeutyczne,
  • metody uzdrowiskowe,
  • metody balneologiczne,
  • kinezyterapia,
  • indywidualne techniki opracowane przez specjalistów (np. terapia PNF czy terapia Vojty),
  • psychoterapia,
  • terapia logopedyczna,
  • terapia zajęciowa.
Rehabilitacja – jakie ma znaczenie? Każda choroba czy uraz negatywnie wpływają na ogólnie rozumiane życie pacjenta. Bywają bezpośrednim zagrożeniem życia, powodują dolegliwości bólowe, czasową lub trwałą niesprawność i niesamodzielność, często odbijają się na kondycji psychicznej, wpływają na społeczne i materialne aspekty życia. Celem rehabilitacji jest maksymalne przyspieszenie powrotu pacjenta do pełni zdrowia i/lub sprawności, a jeśli nie jest to możliwe rehabilitacja ma w najwyższy możliwy sposób poprawić jakość jego życia, zredukować odczuwane dolegliwości, a także w miarę możliwości pozwolić na samodzielność. Należy pamiętać, że sytuacja zdrowotna pacjenta po przebytym urazie lub związana z daną chorobą kształtuje się indywidualne. Dlatego stosuje się różne metody rehabilitacji, dające rozmaite efekty. U niektórych pacjentów szczytem możliwości rehabilitacyjnych będzie zachowanie samodzielności przy jedzeniu czy toalecie, dla innych – pełny powrót do zdrowia, sprawności, funkcji społecznych i zawodowych. Za każdym razem jednak rehabilitacja skraca okres leczenia, poprawia jego wyniki, łagodzi niepełnosprawność, a także zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów choroby/urazu. W centrum KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług rehabilitacyjnych, w tym różnego rodzaju zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii, masaże czy terapię osoczem bogatopłytkowym. Osoby zainteresowane szczegółami zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.