Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Nagły uraz, nieszczęśliwy wypadek czy choroba przewlekła mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć czy wiek. Współczesna medycyna ma skuteczne sposoby leczenia wielu schorzeń i kontuzji – bardzo istotnym elementem terapii jest w wielu przypadkach rehabilitacja. Czym konkretnie jest i dlaczego jest tak ważna? Odpowiadamy! Istnieje wiele naukowych definicji rehabilitacji. Ogólnie można przyjąć, że rehabilitacja to proces leczenia – zarówno fizycznego, jak i psychologicznego – który przyspiesza proces naturalnej regeneracji organizmu zmagającego się z chorobą/urazem, a także zmniejsza fizyczne, psychiczne oraz społeczne następstwa choroby. Wielu osobom rehabilitacja kojarzy się w pierwszych chwili z ćwiczeniami czy zabiegami, którym poddają się osoby po kontuzjach i chorobach układu ruchu: złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, schorzeniach przeciążeniowych i zwyrodnieniowych itp. Bez wątpienia rehabilitacja ortopedyczna jest powszechnie znana, ale nie oznacza to, że jest jedyna. Tak naprawdę odpowiednią rehabilitację powinno się stosować w procesie leczenia wielu innych chorób, m.in. o podłożu kardiologicznym, nowotworowym, ginekologicznym i laryngologicznym, w schorzeniach układu oddechowego i nerwowego, a także w psychiatrii. Rehabilitacja obejmować może różne działania, wśród których znajdują się:
  • zabiegi fizykoterapeutyczne,
  • metody uzdrowiskowe,
  • metody balneologiczne,
  • kinezyterapia,
  • indywidualne techniki opracowane przez specjalistów (np. terapia PNF czy terapia Vojty),
  • psychoterapia,
  • terapia logopedyczna,
  • terapia zajęciowa.
Rehabilitacja – jakie ma znaczenie? Każda choroba czy uraz negatywnie wpływają na ogólnie rozumiane życie pacjenta. Bywają bezpośrednim zagrożeniem życia, powodują dolegliwości bólowe, czasową lub trwałą niesprawność i niesamodzielność, często odbijają się na kondycji psychicznej, wpływają na społeczne i materialne aspekty życia. Celem rehabilitacji jest maksymalne przyspieszenie powrotu pacjenta do pełni zdrowia i/lub sprawności, a jeśli nie jest to możliwe rehabilitacja ma w najwyższy możliwy sposób poprawić jakość jego życia, zredukować odczuwane dolegliwości, a także w miarę możliwości pozwolić na samodzielność. Należy pamiętać, że sytuacja zdrowotna pacjenta po przebytym urazie lub związana z daną chorobą kształtuje się indywidualne. Dlatego stosuje się różne metody rehabilitacji, dające rozmaite efekty. U niektórych pacjentów szczytem możliwości rehabilitacyjnych będzie zachowanie samodzielności przy jedzeniu czy toalecie, dla innych – pełny powrót do zdrowia, sprawności, funkcji społecznych i zawodowych. Za każdym razem jednak rehabilitacja skraca okres leczenia, poprawia jego wyniki, łagodzi niepełnosprawność, a także zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów choroby/urazu. W centrum KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług rehabilitacyjnych, w tym różnego rodzaju zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii, masaże czy terapię osoczem bogatopłytkowym. Osoby zainteresowane szczegółami zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.    
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.