Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Drenaż limfatyczny – co to za zabieg?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, w trakcie którego usprawnia się pracę układu limfatycznego, mającego za zadanie m.in. transportowanie toksyn i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny może być wykonywany jako element terapii wielu chorób, ale również wspomagająco przy odchudzaniu czy zwalczaniu cellulitu. W centrum Kriosonik wykonujemy drenaż limfatyczny ręczny oraz mechaniczny przy użyciu urządzenia BOA. Czym się różnią? Układ limfatyczny (chłonny) to naczynia i przewody, w których płynie limfa. Jej głównym zadaniem jest krążenie po organizmie i wychwytywanie substancji toksycznych. Limfa zbiera je, odprowadza do węzłów chłonnych, skąd trafiają do nerek i są usuwane z organizmu. Układ limfatyczny broni więc organizm przed zakażeniami, zwalcza substancje szkodliwe dla człowieka oraz pozwala usuwać toksyny z organizmu. Jeśli na skutek różnych czynników dojdzie do zastoju limfy w naczyniach, mamy do czynienia z tzw. obrzękiem limfatycznym. Jego główne objawy to powiększająca się opuchlizna poszczególnych partii ciała, występowanie narośli na ciele, stwardnienia skóry, czasami także trudności z poruszaniem się i ból. Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków limfatycznych? Brak aktywności fizycznej, urazy mechaniczne kończyn, stany zapalne, infekcje bakteryjne, choroby tkanki łącznej, a także operacyjne leczenie nowotworów (np. usunięcie piersi). W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny ręczny – na czym polega? Ręczny drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, w trakcie którego fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy pobudzające pracę układu limfatycznego oraz rozprowadzające nagromadzone płyny tkankowe. Ruchy te są zgodne z przepływem limfy w organizmie – masuje się zazwyczaj całe ciało, z wyjątkiem szyi i twarzy. Ręczny drenaż limfatyczny wykonuje się w trakcie leczenia i rekonwalescencji przy niewydolności żylnej, chorobach i kontuzjach układu ruchu, dnie moczanowej, przewlekłych opuchliznach, po operacjach mastektomii. Wykonywany przez specjalistę pomaga usunąć zastoje limfy w organizmie, przyspiesza eliminację toksyn z organizmu, stymuluje przepływ krwi i wzmacnia organizm. Dodatkowo, można wykonywać go w trakcie kuracji odchudzających i antycellulitowych. Drenaż limfatyczny ręczny nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Wśród przeciwwskazań do jego wykonywania znajdują się:
 • aktywne choroby nowotworowe,
 • zapalenia naczyń chłonnych,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • niewydolność serca,
 • ciąża i okres karmienia,
 • niewydolność nerek,
 • niewydolność wątroby.
Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA W naszym centrum Kriosonik wykonujemy również drugą odmianę drenażu limfatycznego – mechaniczny drenaż limfatyczny przy zastosowaniu urządzenia BOA. Na czym on polega? Otóż wykonuje się go przy pomocy specjalnych mankietów na kończyny – do mankietów nałożonych na ręce i nogi na przemian wtłacza się i wypuszcza powietrze w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki temu systematycznemu uciskowi układ limfatyczny (ale również krwionośny) zostaje pobudzony do pracy – cały organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze, zaś toksyny – są szybciej z niego usuwane. Mechaniczny drenaż limfatyczny BOA stosuje się u pacjentów z obrzękami kończyn górnych i dolnych różnego pochodzenia, w ramach rehabilitacji po kontuzjach i urazach, jako profilaktykę niewydolności żylnej, w terapii odchudzającej i antycellulitowej. Zabieg przyspiesza eliminację toksyn, poprawia ukrwienie organizmu, wpływa na odżywienie mięśni, wygładza i ujędrnia skórę. Wszystkich pacjentów zainteresowanych drenażem limfatycznym – zarówno ręcznym, jak i mechanicznym – zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz miłą, serdeczną atmosferę! Zachęcamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.