Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

  • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
  • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
  • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Drenaż limfatyczny – co to za zabieg?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, w trakcie którego usprawnia się pracę układu limfatycznego, mającego za zadanie m.in. transportowanie toksyn i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny może być wykonywany jako element terapii wielu chorób, ale również wspomagająco przy odchudzaniu czy zwalczaniu cellulitu. W centrum Kriosonik wykonujemy drenaż limfatyczny ręczny oraz mechaniczny przy użyciu urządzenia BOA. Czym się różnią? Układ limfatyczny (chłonny) to naczynia i przewody, w których płynie limfa. Jej głównym zadaniem jest krążenie po organizmie i wychwytywanie substancji toksycznych. Limfa zbiera je, odprowadza do węzłów chłonnych, skąd trafiają do nerek i są usuwane z organizmu. Układ limfatyczny broni więc organizm przed zakażeniami, zwalcza substancje szkodliwe dla człowieka oraz pozwala usuwać toksyny z organizmu. Jeśli na skutek różnych czynników dojdzie do zastoju limfy w naczyniach, mamy do czynienia z tzw. obrzękiem limfatycznym. Jego główne objawy to powiększająca się opuchlizna poszczególnych partii ciała, występowanie narośli na ciele, stwardnienia skóry, czasami także trudności z poruszaniem się i ból. Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków limfatycznych? Brak aktywności fizycznej, urazy mechaniczne kończyn, stany zapalne, infekcje bakteryjne, choroby tkanki łącznej, a także operacyjne leczenie nowotworów (np. usunięcie piersi). W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny ręczny – na czym polega? Ręczny drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, w trakcie którego fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy pobudzające pracę układu limfatycznego oraz rozprowadzające nagromadzone płyny tkankowe. Ruchy te są zgodne z przepływem limfy w organizmie – masuje się zazwyczaj całe ciało, z wyjątkiem szyi i twarzy. Ręczny drenaż limfatyczny wykonuje się w trakcie leczenia i rekonwalescencji przy niewydolności żylnej, chorobach i kontuzjach układu ruchu, dnie moczanowej, przewlekłych opuchliznach, po operacjach mastektomii. Wykonywany przez specjalistę pomaga usunąć zastoje limfy w organizmie, przyspiesza eliminację toksyn z organizmu, stymuluje przepływ krwi i wzmacnia organizm. Dodatkowo, można wykonywać go w trakcie kuracji odchudzających i antycellulitowych. Drenaż limfatyczny ręczny nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Wśród przeciwwskazań do jego wykonywania znajdują się:
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • zapalenia naczyń chłonnych,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • niewydolność serca,
  • ciąża i okres karmienia,
  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby.
Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA W naszym centrum Kriosonik wykonujemy również drugą odmianę drenażu limfatycznego – mechaniczny drenaż limfatyczny przy zastosowaniu urządzenia BOA. Na czym on polega? Otóż wykonuje się go przy pomocy specjalnych mankietów na kończyny – do mankietów nałożonych na ręce i nogi na przemian wtłacza się i wypuszcza powietrze w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki temu systematycznemu uciskowi układ limfatyczny (ale również krwionośny) zostaje pobudzony do pracy – cały organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze, zaś toksyny – są szybciej z niego usuwane. Mechaniczny drenaż limfatyczny BOA stosuje się u pacjentów z obrzękami kończyn górnych i dolnych różnego pochodzenia, w ramach rehabilitacji po kontuzjach i urazach, jako profilaktykę niewydolności żylnej, w terapii odchudzającej i antycellulitowej. Zabieg przyspiesza eliminację toksyn, poprawia ukrwienie organizmu, wpływa na odżywienie mięśni, wygładza i ujędrnia skórę. Wszystkich pacjentów zainteresowanych drenażem limfatycznym – zarówno ręcznym, jak i mechanicznym – zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz miłą, serdeczną atmosferę! Zachęcamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.