Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Drenaż limfatyczny – co to za zabieg?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, w trakcie którego usprawnia się pracę układu limfatycznego, mającego za zadanie m.in. transportowanie toksyn i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny może być wykonywany jako element terapii wielu chorób, ale również wspomagająco przy odchudzaniu czy zwalczaniu cellulitu. W centrum Kriosonik wykonujemy drenaż limfatyczny ręczny oraz mechaniczny przy użyciu urządzenia BOA. Czym się różnią? Układ limfatyczny (chłonny) to naczynia i przewody, w których płynie limfa. Jej głównym zadaniem jest krążenie po organizmie i wychwytywanie substancji toksycznych. Limfa zbiera je, odprowadza do węzłów chłonnych, skąd trafiają do nerek i są usuwane z organizmu. Układ limfatyczny broni więc organizm przed zakażeniami, zwalcza substancje szkodliwe dla człowieka oraz pozwala usuwać toksyny z organizmu. Jeśli na skutek różnych czynników dojdzie do zastoju limfy w naczyniach, mamy do czynienia z tzw. obrzękiem limfatycznym. Jego główne objawy to powiększająca się opuchlizna poszczególnych partii ciała, występowanie narośli na ciele, stwardnienia skóry, czasami także trudności z poruszaniem się i ból. Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków limfatycznych? Brak aktywności fizycznej, urazy mechaniczne kończyn, stany zapalne, infekcje bakteryjne, choroby tkanki łącznej, a także operacyjne leczenie nowotworów (np. usunięcie piersi). W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny ręczny – na czym polega? Ręczny drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, w trakcie którego fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy pobudzające pracę układu limfatycznego oraz rozprowadzające nagromadzone płyny tkankowe. Ruchy te są zgodne z przepływem limfy w organizmie – masuje się zazwyczaj całe ciało, z wyjątkiem szyi i twarzy. Ręczny drenaż limfatyczny wykonuje się w trakcie leczenia i rekonwalescencji przy niewydolności żylnej, chorobach i kontuzjach układu ruchu, dnie moczanowej, przewlekłych opuchliznach, po operacjach mastektomii. Wykonywany przez specjalistę pomaga usunąć zastoje limfy w organizmie, przyspiesza eliminację toksyn z organizmu, stymuluje przepływ krwi i wzmacnia organizm. Dodatkowo, można wykonywać go w trakcie kuracji odchudzających i antycellulitowych. Drenaż limfatyczny ręczny nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Wśród przeciwwskazań do jego wykonywania znajdują się:
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • zapalenia naczyń chłonnych,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • niewydolność serca,
  • ciąża i okres karmienia,
  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby.
Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA W naszym centrum Kriosonik wykonujemy również drugą odmianę drenażu limfatycznego – mechaniczny drenaż limfatyczny przy zastosowaniu urządzenia BOA. Na czym on polega? Otóż wykonuje się go przy pomocy specjalnych mankietów na kończyny – do mankietów nałożonych na ręce i nogi na przemian wtłacza się i wypuszcza powietrze w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki temu systematycznemu uciskowi układ limfatyczny (ale również krwionośny) zostaje pobudzony do pracy – cały organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze, zaś toksyny – są szybciej z niego usuwane. Mechaniczny drenaż limfatyczny BOA stosuje się u pacjentów z obrzękami kończyn górnych i dolnych różnego pochodzenia, w ramach rehabilitacji po kontuzjach i urazach, jako profilaktykę niewydolności żylnej, w terapii odchudzającej i antycellulitowej. Zabieg przyspiesza eliminację toksyn, poprawia ukrwienie organizmu, wpływa na odżywienie mięśni, wygładza i ujędrnia skórę. Wszystkich pacjentów zainteresowanych drenażem limfatycznym – zarówno ręcznym, jak i mechanicznym – zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz miłą, serdeczną atmosferę! Zachęcamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.