Menu Zamknij
header

Z każdym kolejnym tygodniem słońce przygrzewa coraz mocniej, dni są dłuższe, a temperatury wyższe – oznacza to… początek sezonu biegowego! Zanim jednak wyruszymy na ulubione trasy po ulicach, parkach czy lasach, warto odpowiednio przygotować się do wysiłku.

Jak przygotować się do sezonu biegowego, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji? Oto garść naszych porad!

1.     Zainwestuj w odpowiednie buty

Dla doświadczonych biegaczy to podstawa, ale osoby dopiero zaczynające przygodę z joggingiem powinny wiedzieć, że nie ma ważniejszego elementu biegowego ekwipunku niż obuwie. Do biegania nie nadają się tenisówki, trampki ani nawet sportowe buty do codziennego użytku. Buty do biegania powinny mieć specjalną podeszwę amortyzującą stopę, nieco wyższą cholewkę chroniącą staw skokowy. Powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i przepuszczające powietrze, tak aby stopa mogła oddychać.

2.     Stopniuj wysiłek

Jeśli w trakcie zimy Twoje treningi były mniej intensywne albo w ogóle ich nie było… Koniecznie trzeba na nowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Nie porywaj się od razu na długie dystanse po wymagających terenach, zacznij od kilkunastominutowych treningów i stopniowo wydłużaj ich czas. Obserwuj, jak na zwiększanie intensywności wysiłku reaguje Twój organizm – jeśli odczuwasz ból np. stawów kolanowych, daj im czas na regenerację.

3.     Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji powysiłkowej

Każdy trening rozpocznij od 10-15-minutowej rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń pozwoli przygotować mięśnie i stawy do wysiłku, a to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj również o tym, że ważne jest odpowiednie zakończenie treningu. Po wysiłku zjedz wysokobiałkowy posiłek, nawodnij organizm, jeśli tego potrzebujesz – zdrzemnij się. Możesz wziąć prysznic z naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi strumieniami wody albo skorzystać z rollerów do masażu.

4.     Ból, obrzęk i inne problemy? Idź do specjalisty!

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból stawów i mięśni, obrzęki stawów albo ograniczenie ich ruchomości – zgłoś się do specjalisty. Nawet najdrobniejszych dolegliwości nie wolno lekceważyć – nieleczone mogą się pogłębiać i zmienić w poważną kontuzję. Czasami wystarczy kilka wizyt u rehabilitanta i dopasowane do potrzeb zabiegi, by szybko zniwelować drobne przeciążenia albo stany zapalne.

Ze specjalistycznej pomocy – zarówno w zakresie przygotowania do sezonu biegowego, rehabilitacji pourazowej czy regeneracji po treningu – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Drenaż limfatyczny – co to za zabieg?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, w trakcie którego usprawnia się pracę układu limfatycznego, mającego za zadanie m.in. transportowanie toksyn i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny może być wykonywany jako element terapii wielu chorób, ale również wspomagająco przy odchudzaniu czy zwalczaniu cellulitu. W centrum Kriosonik wykonujemy drenaż limfatyczny ręczny oraz mechaniczny przy użyciu urządzenia BOA. Czym się różnią? Układ limfatyczny (chłonny) to naczynia i przewody, w których płynie limfa. Jej głównym zadaniem jest krążenie po organizmie i wychwytywanie substancji toksycznych. Limfa zbiera je, odprowadza do węzłów chłonnych, skąd trafiają do nerek i są usuwane z organizmu. Układ limfatyczny broni więc organizm przed zakażeniami, zwalcza substancje szkodliwe dla człowieka oraz pozwala usuwać toksyny z organizmu. Jeśli na skutek różnych czynników dojdzie do zastoju limfy w naczyniach, mamy do czynienia z tzw. obrzękiem limfatycznym. Jego główne objawy to powiększająca się opuchlizna poszczególnych partii ciała, występowanie narośli na ciele, stwardnienia skóry, czasami także trudności z poruszaniem się i ból. Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków limfatycznych? Brak aktywności fizycznej, urazy mechaniczne kończyn, stany zapalne, infekcje bakteryjne, choroby tkanki łącznej, a także operacyjne leczenie nowotworów (np. usunięcie piersi). W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny ręczny – na czym polega? Ręczny drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, w trakcie którego fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy pobudzające pracę układu limfatycznego oraz rozprowadzające nagromadzone płyny tkankowe. Ruchy te są zgodne z przepływem limfy w organizmie – masuje się zazwyczaj całe ciało, z wyjątkiem szyi i twarzy. Ręczny drenaż limfatyczny wykonuje się w trakcie leczenia i rekonwalescencji przy niewydolności żylnej, chorobach i kontuzjach układu ruchu, dnie moczanowej, przewlekłych opuchliznach, po operacjach mastektomii. Wykonywany przez specjalistę pomaga usunąć zastoje limfy w organizmie, przyspiesza eliminację toksyn z organizmu, stymuluje przepływ krwi i wzmacnia organizm. Dodatkowo, można wykonywać go w trakcie kuracji odchudzających i antycellulitowych. Drenaż limfatyczny ręczny nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Wśród przeciwwskazań do jego wykonywania znajdują się:
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • zapalenia naczyń chłonnych,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • niewydolność serca,
  • ciąża i okres karmienia,
  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby.
Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA W naszym centrum Kriosonik wykonujemy również drugą odmianę drenażu limfatycznego – mechaniczny drenaż limfatyczny przy zastosowaniu urządzenia BOA. Na czym on polega? Otóż wykonuje się go przy pomocy specjalnych mankietów na kończyny – do mankietów nałożonych na ręce i nogi na przemian wtłacza się i wypuszcza powietrze w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki temu systematycznemu uciskowi układ limfatyczny (ale również krwionośny) zostaje pobudzony do pracy – cały organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze, zaś toksyny – są szybciej z niego usuwane. Mechaniczny drenaż limfatyczny BOA stosuje się u pacjentów z obrzękami kończyn górnych i dolnych różnego pochodzenia, w ramach rehabilitacji po kontuzjach i urazach, jako profilaktykę niewydolności żylnej, w terapii odchudzającej i antycellulitowej. Zabieg przyspiesza eliminację toksyn, poprawia ukrwienie organizmu, wpływa na odżywienie mięśni, wygładza i ujędrnia skórę. Wszystkich pacjentów zainteresowanych drenażem limfatycznym – zarówno ręcznym, jak i mechanicznym – zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz miłą, serdeczną atmosferę! Zachęcamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.