Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Dziecko się garbi – czy to moment na wizytę u ortopedy?

Dzieci są narażone na rozwój różnych wad postawy. Objawem, który skłania rodziców do wizyty u ortopedy, bardzo często jest tzw. garbienie się, czyli zaokrąglenie pleców na odcinku piersiowym. Stanu tego nie wolno lekceważyć – nieleczony może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. 

Ludzki kręgosłup posiada naturalne wygięcia i krzywizny, które są niezbędne m.in. do stabilizacji pionowej postawy oraz amortyzacji obciążeń. Jedną z takich krzywizn jest kifoza piersiowa, czyli w pełni fizjologiczne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi na odcinku piersiowym. Prawidłowy zakres kifozy wynosi jednak od 20 do 40° – jeśli krzywizna jest większa, mamy do czynienia z tzw. hiperkifozą, którą uznaje się za wadę postawy.

W powszechnej nomenklaturze hiperkifozę określa się mianem „okrągłych pleców” – jest tak dlatego, że sylwetka osoby nią dotkniętej jest wyraźnie zgarbiona, a kręgosłup przybiera kulisty kształt.

Dlaczego dzieci się garbią?

Hiperkifoza i związane z nią garbienie się dziecka może mieć różne przyczyny. Zalicza się do nich:

  • występująca w wieku dziecięcym choroba Scheuermanna, w przebiegu której dochodzi do martwicy i obumierania trzonów kręgowych oraz krążków międzykręgowych kilku sąsiadujących ze sobą kręgów,
  • współwystępowanie innych wad postawy, np. skoliozy (czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa),
  • krzywica, czyli występująca u dzieci w wieku 2-3 lat choroba spowodowana niedoborem witaminy D,
  • niedobór aktywności fizycznej, spędzanie większości czasu przy biurku, przed telewizorem lub komputerem,
  • przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała podczas nauki przy biurku albo korzystania z komputera.

Jakie skutki może mieć garbienie się?

Hiperkifoza skutkuje nie tylko zaokrągleniem pleców i występowaniem tzw. garbu. Nieleczona wada przyspiesza procesy zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, ogranicza jego ruchomość, powoduje nadmierne napięcie mięśni kręgosłupa, może być przyczyną dolegliwości bólowych, zaburzeń oddychania, a nawet zaburzeń przepływu krwi. Dlatego hiperkifozę trzeba leczyć!

Jak leczy się plecy okrągłe?

Wizyta u ortopedy to podstawowy element diagnostyki hiperkifozy – w większości przypadków do rozpoznania wady wystarczy samo wzrokowe badanie postawy ciała dziecka, choć czasami lekarz może zlecić również wykonanie dodatkowych badań obrazowych.

W leczeniu tzw. pleców okrągłych największe znaczenie ma odpowiednia fizjoterapia, czyli ćwiczenia wykonywane pod okiem wyspecjalizowanego rehabilitanta. Fizjoterapia ma na celu rozciągnięcie mięśni przykurczonych i wzmocnienie mięśni osłabionych, przywrócenie prawidłowych nawyków ruchowych i oddechowych, a także utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa. Niekiedy pomocniczo stosuje się także zabiegi fizykoterapii, w tym hydroterapię, elektroterapię i ciepłolecznictwo.

Leczeniem hiperkifozy oraz innych wad postawy u dzieci zajmujemy się w naszym centrum Kriosonik! Jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę!