Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa to coraz częściej stosowany we współczesnej fizjoterapii zabieg, wykorzystujący dobroczynne efekty fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Energia przekazywana w głąb organizmu poprzez specjalny aplikator wykazuje szerokie spektrum działania terapeutycznego, i to w przypadku różnych schorzeń oraz urazów. Zabieg wykonujemy oczywiście w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie – podpowiadamy, co jeszcze trzeba wiedzieć o fali uderzeniowej! Terapia falami uderzeniowymi (SWT – Shock Wave Therapy) wykorzystuje lecznicze działanie fal akustycznych o bardzo krótkim czasie narastania oraz wysokim ciśnieniu. Fale te uwalniają energię, która poprzez specjalny aplikator przykładany do skóry w konkretnym miejscu jest przesyłana w głąb organizmu. Dzięki odpowiednim parametrom zabiegu, jest on skuteczny w terapii stanów pourazowych i chorobowych w tkankach powierzchniowych oraz głębszych. Fala uderzeniowa – jak działa? Terapeutyczne działanie fali uderzeniowej na ludzki organizm jest wielokierunkowe. Przede wszystkim energia fali akustycznej wpływa na funkcjonowanie błon komórkowych oraz zakończeń nerwowych, przez co blokuje wyzwalanie oraz przekazywanie sygnałów bólowych – ma więc działanie przeciwbólowe. Dodatkowo, fala uderzeniowa poprawia cyrkulację krwi – krąży ona szybciej, dostarczając do wszystkich komórek tlen oraz substancje odżywcze, co stymuluje naturalne procesy naprawcze organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu, czyli białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tkanek miękkich układu ruchu oraz ich sprawnej regeneracji. Nie można zapominać o działaniu relaksacyjnym oraz odprężającym – energia fali uderzeniowej zmniejsza napięcie mięśniowe, co jest ważne zarówno w terapii chorób objawiających się wzmożonym napięciem mięśni (np. mózgowe porażenie dziecięce), ale także m.in. w regeneracji organizmu po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Fala uderzeniowa – zastosowanie Istnieje wiele wskazań do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej. W centrum KRIOSONIK najczęściej przeprowadza się je u pacjentów z:
 • dolegliwościami bólowymi ścięgna Achillesa,
 • kolanem skoczka,
 • kolanem biegacza,
 • łokciem golfisty,
 • łokciem tenisisty,
 • bólami stawów biodrowych i barkowych,
 • zapaleniem powięzi podeszwowej stopy,
 • ostrogami piętowymi,
 • stanami pourazowymi poszczególnych elementów narządu ruchu.
Fala uderzeniowa coraz częściej jest stosowana także w zabiegach medycyny estetycznej. Dobór odpowiednich parametrów działania fali pozwala m.in. redukować niedoskonałości skórne, blizny, rozstępy czy wspomagać walkę z cellulitem. Zabiegi fali uderzeniowej mają wysoką, potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność. W większości przypadków do zauważalnej poprawy stanu zdrowia wystarczą już 3-4 zabiegi wykonane w odstępie kilku dni. Co ważne, fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną, nie powoduje skutków ubocznych, nie wymaga również stosowania żadnych znieczuleń. Wytwarzana energia trafia precyzyjnie w miejsce dotknięte chorobą lub urazem, nie działając na tkanki sąsiadujące. Fala uderzeniowa – przeciwwskazania Choć fala uderzeniowa jest powszechnie uważana za bardzo bezpieczną metodą fizjoterapii, to jednak tak jak każda procedura medyczna wymaga zachowania środków ostrożności. I tak zabiegu nie przeprowadza się m.in. u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób posiadających rozrusznik serca, z aktywnymi infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, otwartymi ranami skóry w obrębie zabiegu czy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykonywane przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów zapraszamy do centrum KRIOSONIK przy ul. Wysockiego 51 na warszawskim Targówku. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00. Zadzwoń do nas (tel. 22 690 06 30) lub napisz poprzez specjalny formularz (https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt) i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!