Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

 • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
 • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
 • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa to coraz częściej stosowany we współczesnej fizjoterapii zabieg, wykorzystujący dobroczynne efekty fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Energia przekazywana w głąb organizmu poprzez specjalny aplikator wykazuje szerokie spektrum działania terapeutycznego, i to w przypadku różnych schorzeń oraz urazów. Zabieg wykonujemy oczywiście w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie – podpowiadamy, co jeszcze trzeba wiedzieć o fali uderzeniowej! Terapia falami uderzeniowymi (SWT – Shock Wave Therapy) wykorzystuje lecznicze działanie fal akustycznych o bardzo krótkim czasie narastania oraz wysokim ciśnieniu. Fale te uwalniają energię, która poprzez specjalny aplikator przykładany do skóry w konkretnym miejscu jest przesyłana w głąb organizmu. Dzięki odpowiednim parametrom zabiegu, jest on skuteczny w terapii stanów pourazowych i chorobowych w tkankach powierzchniowych oraz głębszych. Fala uderzeniowa – jak działa? Terapeutyczne działanie fali uderzeniowej na ludzki organizm jest wielokierunkowe. Przede wszystkim energia fali akustycznej wpływa na funkcjonowanie błon komórkowych oraz zakończeń nerwowych, przez co blokuje wyzwalanie oraz przekazywanie sygnałów bólowych – ma więc działanie przeciwbólowe. Dodatkowo, fala uderzeniowa poprawia cyrkulację krwi – krąży ona szybciej, dostarczając do wszystkich komórek tlen oraz substancje odżywcze, co stymuluje naturalne procesy naprawcze organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu, czyli białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tkanek miękkich układu ruchu oraz ich sprawnej regeneracji. Nie można zapominać o działaniu relaksacyjnym oraz odprężającym – energia fali uderzeniowej zmniejsza napięcie mięśniowe, co jest ważne zarówno w terapii chorób objawiających się wzmożonym napięciem mięśni (np. mózgowe porażenie dziecięce), ale także m.in. w regeneracji organizmu po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Fala uderzeniowa – zastosowanie Istnieje wiele wskazań do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej. W centrum KRIOSONIK najczęściej przeprowadza się je u pacjentów z:
 • dolegliwościami bólowymi ścięgna Achillesa,
 • kolanem skoczka,
 • kolanem biegacza,
 • łokciem golfisty,
 • łokciem tenisisty,
 • bólami stawów biodrowych i barkowych,
 • zapaleniem powięzi podeszwowej stopy,
 • ostrogami piętowymi,
 • stanami pourazowymi poszczególnych elementów narządu ruchu.
Fala uderzeniowa coraz częściej jest stosowana także w zabiegach medycyny estetycznej. Dobór odpowiednich parametrów działania fali pozwala m.in. redukować niedoskonałości skórne, blizny, rozstępy czy wspomagać walkę z cellulitem. Zabiegi fali uderzeniowej mają wysoką, potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność. W większości przypadków do zauważalnej poprawy stanu zdrowia wystarczą już 3-4 zabiegi wykonane w odstępie kilku dni. Co ważne, fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną, nie powoduje skutków ubocznych, nie wymaga również stosowania żadnych znieczuleń. Wytwarzana energia trafia precyzyjnie w miejsce dotknięte chorobą lub urazem, nie działając na tkanki sąsiadujące. Fala uderzeniowa – przeciwwskazania Choć fala uderzeniowa jest powszechnie uważana za bardzo bezpieczną metodą fizjoterapii, to jednak tak jak każda procedura medyczna wymaga zachowania środków ostrożności. I tak zabiegu nie przeprowadza się m.in. u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób posiadających rozrusznik serca, z aktywnymi infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, otwartymi ranami skóry w obrębie zabiegu czy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykonywane przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów zapraszamy do centrum KRIOSONIK przy ul. Wysockiego 51 na warszawskim Targówku. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00. Zadzwoń do nas (tel. 22 690 06 30) lub napisz poprzez specjalny formularz (https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt) i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!