Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

 • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
 • chorób układu kostnego,
 • schorzeń autoimmunologicznych,
 • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa to coraz częściej stosowany we współczesnej fizjoterapii zabieg, wykorzystujący dobroczynne efekty fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Energia przekazywana w głąb organizmu poprzez specjalny aplikator wykazuje szerokie spektrum działania terapeutycznego, i to w przypadku różnych schorzeń oraz urazów. Zabieg wykonujemy oczywiście w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie – podpowiadamy, co jeszcze trzeba wiedzieć o fali uderzeniowej! Terapia falami uderzeniowymi (SWT – Shock Wave Therapy) wykorzystuje lecznicze działanie fal akustycznych o bardzo krótkim czasie narastania oraz wysokim ciśnieniu. Fale te uwalniają energię, która poprzez specjalny aplikator przykładany do skóry w konkretnym miejscu jest przesyłana w głąb organizmu. Dzięki odpowiednim parametrom zabiegu, jest on skuteczny w terapii stanów pourazowych i chorobowych w tkankach powierzchniowych oraz głębszych. Fala uderzeniowa – jak działa? Terapeutyczne działanie fali uderzeniowej na ludzki organizm jest wielokierunkowe. Przede wszystkim energia fali akustycznej wpływa na funkcjonowanie błon komórkowych oraz zakończeń nerwowych, przez co blokuje wyzwalanie oraz przekazywanie sygnałów bólowych – ma więc działanie przeciwbólowe. Dodatkowo, fala uderzeniowa poprawia cyrkulację krwi – krąży ona szybciej, dostarczając do wszystkich komórek tlen oraz substancje odżywcze, co stymuluje naturalne procesy naprawcze organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu, czyli białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tkanek miękkich układu ruchu oraz ich sprawnej regeneracji. Nie można zapominać o działaniu relaksacyjnym oraz odprężającym – energia fali uderzeniowej zmniejsza napięcie mięśniowe, co jest ważne zarówno w terapii chorób objawiających się wzmożonym napięciem mięśni (np. mózgowe porażenie dziecięce), ale także m.in. w regeneracji organizmu po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Fala uderzeniowa – zastosowanie Istnieje wiele wskazań do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej. W centrum KRIOSONIK najczęściej przeprowadza się je u pacjentów z:
 • dolegliwościami bólowymi ścięgna Achillesa,
 • kolanem skoczka,
 • kolanem biegacza,
 • łokciem golfisty,
 • łokciem tenisisty,
 • bólami stawów biodrowych i barkowych,
 • zapaleniem powięzi podeszwowej stopy,
 • ostrogami piętowymi,
 • stanami pourazowymi poszczególnych elementów narządu ruchu.
Fala uderzeniowa coraz częściej jest stosowana także w zabiegach medycyny estetycznej. Dobór odpowiednich parametrów działania fali pozwala m.in. redukować niedoskonałości skórne, blizny, rozstępy czy wspomagać walkę z cellulitem. Zabiegi fali uderzeniowej mają wysoką, potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność. W większości przypadków do zauważalnej poprawy stanu zdrowia wystarczą już 3-4 zabiegi wykonane w odstępie kilku dni. Co ważne, fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną, nie powoduje skutków ubocznych, nie wymaga również stosowania żadnych znieczuleń. Wytwarzana energia trafia precyzyjnie w miejsce dotknięte chorobą lub urazem, nie działając na tkanki sąsiadujące. Fala uderzeniowa – przeciwwskazania Choć fala uderzeniowa jest powszechnie uważana za bardzo bezpieczną metodą fizjoterapii, to jednak tak jak każda procedura medyczna wymaga zachowania środków ostrożności. I tak zabiegu nie przeprowadza się m.in. u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób posiadających rozrusznik serca, z aktywnymi infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, otwartymi ranami skóry w obrębie zabiegu czy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykonywane przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów zapraszamy do centrum KRIOSONIK przy ul. Wysockiego 51 na warszawskim Targówku. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00. Zadzwoń do nas (tel. 22 690 06 30) lub napisz poprzez specjalny formularz (https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt) i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!