Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa to coraz częściej stosowany we współczesnej fizjoterapii zabieg, wykorzystujący dobroczynne efekty fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Energia przekazywana w głąb organizmu poprzez specjalny aplikator wykazuje szerokie spektrum działania terapeutycznego, i to w przypadku różnych schorzeń oraz urazów. Zabieg wykonujemy oczywiście w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie – podpowiadamy, co jeszcze trzeba wiedzieć o fali uderzeniowej! Terapia falami uderzeniowymi (SWT – Shock Wave Therapy) wykorzystuje lecznicze działanie fal akustycznych o bardzo krótkim czasie narastania oraz wysokim ciśnieniu. Fale te uwalniają energię, która poprzez specjalny aplikator przykładany do skóry w konkretnym miejscu jest przesyłana w głąb organizmu. Dzięki odpowiednim parametrom zabiegu, jest on skuteczny w terapii stanów pourazowych i chorobowych w tkankach powierzchniowych oraz głębszych. Fala uderzeniowa – jak działa? Terapeutyczne działanie fali uderzeniowej na ludzki organizm jest wielokierunkowe. Przede wszystkim energia fali akustycznej wpływa na funkcjonowanie błon komórkowych oraz zakończeń nerwowych, przez co blokuje wyzwalanie oraz przekazywanie sygnałów bólowych – ma więc działanie przeciwbólowe. Dodatkowo, fala uderzeniowa poprawia cyrkulację krwi – krąży ona szybciej, dostarczając do wszystkich komórek tlen oraz substancje odżywcze, co stymuluje naturalne procesy naprawcze organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu, czyli białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tkanek miękkich układu ruchu oraz ich sprawnej regeneracji. Nie można zapominać o działaniu relaksacyjnym oraz odprężającym – energia fali uderzeniowej zmniejsza napięcie mięśniowe, co jest ważne zarówno w terapii chorób objawiających się wzmożonym napięciem mięśni (np. mózgowe porażenie dziecięce), ale także m.in. w regeneracji organizmu po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Fala uderzeniowa – zastosowanie Istnieje wiele wskazań do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej. W centrum KRIOSONIK najczęściej przeprowadza się je u pacjentów z:
  • dolegliwościami bólowymi ścięgna Achillesa,
  • kolanem skoczka,
  • kolanem biegacza,
  • łokciem golfisty,
  • łokciem tenisisty,
  • bólami stawów biodrowych i barkowych,
  • zapaleniem powięzi podeszwowej stopy,
  • ostrogami piętowymi,
  • stanami pourazowymi poszczególnych elementów narządu ruchu.
Fala uderzeniowa coraz częściej jest stosowana także w zabiegach medycyny estetycznej. Dobór odpowiednich parametrów działania fali pozwala m.in. redukować niedoskonałości skórne, blizny, rozstępy czy wspomagać walkę z cellulitem. Zabiegi fali uderzeniowej mają wysoką, potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność. W większości przypadków do zauważalnej poprawy stanu zdrowia wystarczą już 3-4 zabiegi wykonane w odstępie kilku dni. Co ważne, fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną, nie powoduje skutków ubocznych, nie wymaga również stosowania żadnych znieczuleń. Wytwarzana energia trafia precyzyjnie w miejsce dotknięte chorobą lub urazem, nie działając na tkanki sąsiadujące. Fala uderzeniowa – przeciwwskazania Choć fala uderzeniowa jest powszechnie uważana za bardzo bezpieczną metodą fizjoterapii, to jednak tak jak każda procedura medyczna wymaga zachowania środków ostrożności. I tak zabiegu nie przeprowadza się m.in. u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób posiadających rozrusznik serca, z aktywnymi infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, otwartymi ranami skóry w obrębie zabiegu czy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykonywane przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów zapraszamy do centrum KRIOSONIK przy ul. Wysockiego 51 na warszawskim Targówku. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00. Zadzwoń do nas (tel. 22 690 06 30) lub napisz poprzez specjalny formularz (https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt) i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!