Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa – co to za zabieg? Fala uderzeniowa – zabieg z zakresu rehabilitacji leczniczej, określany także mianem ESWT (extracorporeal shock wave therapy) – to jeden z najnowocześniejszych sposobów łagodzenia dolegliwości bólowych, będących efektem rozmaitych chorób i urazów układu ruchu. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zabieg fali uderzeniowej opiera się na wykorzystaniu właściwości fal akustycznych emitowanych przez specjalne urządzenie wyposażone w głowicę. Rehabilitant lub fizjoterapeuta w trakcie zabiegu przykłada głowicę do skóry w określonym miejscu ciała. Urządzenie emituje falę akustyczną, która przesyła w głąb organizmu bardzo precyzyjnie ukierunkowany strumień energii. Energia ta na różny sposób wpływa na poszczególne tkanki ludzkiego ciała: poprawia krążenie, przez co dane miejsce staje się lepiej ukrwione i dotlenione, zmniejsza stan zapalny, a także tworzy tzw. mikrouszkodzenia, których obecność natychmiastowo stymuluje naturalną regenerację tkanek, w tym produkcję kolagenu i elastyny, produkcję nowej tkanki kostnej, a także tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Nie można zapominać, że fala uderzeniowa przyspiesza wydalanie z organizmu niekorzystnych produktów metabolicznych (np. kwasu mlekowego), a także rozbija odkładające się w tkankach miękkich złogi wapniowe, które są przyczyną m.in. bólu mięśni. Wszystko to pozwala łagodzić dolegliwości bólowe zarówno w przypadku stanów nagłych, jak i przewlekłych, a także przyspiesza powrót do zdrowia i pełni sprawności. Fala uderzeniowa – wskazania i przeciwwskazania Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej znajdują bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Mogą być elementem leczenia i rehabilitacji rozmaitych chorób oraz kontuzji narządu ruchu, a więc stanów z zakresu ortopedii, traumatologii czy reumatologii. Są bardzo popularne w medycynie sportowej, czyli ukierunkowanej na pacjentów aktywnych fizycznie – czy to amatorsko, czy zawodowo. Bezpośrednich wskazań do zabiegów fali uderzeniowej jest naprawdę bardzo wiele. Lekarz może je zlecić w sytuacji zdiagnozowania między innymi:
  • dolegliwości bólowych kręgosłupa (ostrych i przewlekłych),
  • chorób zwyrodnieniowych stawów,
  • zapalenia kaletek maziowych,
  • kolana skoczka i kolana biegacza,
  • łokcia tenisisty i łokcia golfisty,
  • naderwań i zerwań ścięgien oraz więzadeł,
  • ostrogi piętowej,
  • trudno gojących się złamań.
Warto pamiętać, że choć fala uderzeniowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezpiecznym i niepowodującym poważnych skutków ubocznych, to jednak nie wykonuje się jej u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. ciąża i okres karmienia, ostre infekcje, owrzodzenia i niezagojone otwarte rany w miejscu zabiegu czy choroby nowotworowe. Jak wygląda zabieg? Fala uderzeniowa nie jest mocno skomplikowaną procedurą, pacjent nie musi też szczególnie się do niej przygotowywać. W centrum Kriosonik wykonuje ją zawsze doświadczony, wyspecjalizowany fizjoterapeuta, który krok po kroku tłumaczy pacjentowi, jak powinien się zachować, jaką pozycję przyjąć itp. – dzięki temu zabieg przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze. Zależnie od tego, jaka część ciała jest poddawana działaniu fali, należy usiąść lub położyć się i odsłonić dane miejsce, np. kolano lub łokieć. Nasz fizjoterapeuta nakłada na skórę specjalny żel i przykłada do niej głowicę, która zaczyna emitować energię. Od rodzaju choroby zależy m.in. czas trwania zabiegu – zazwyczaj jednak nie przekracza on dziesięciu minut. W tym czasie urządzenie wydaje charakterystyczny odgłos. Co ważne, w wielu przypadkach oczekiwanie rezultaty w postaci złagodzenia bólu przynosi już jeden zabieg. Czasami jednak trzeba wykonać ich kilka. Wszystkich pacjentów zainteresowanych falą uderzeniową zapraszamy do naszych placówek Kriosonik! Gwarantujemy opiekę doświadczonych specjalistów, indywidualne podejście do każdego przypadku oraz miłą atmosferę w przyjemnym, nowoczesnym otoczeniu. Napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/kontakt/. Pomożemy Ci znów cieszyć się życiem bez bólu!