Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa – co to za zabieg? Fala uderzeniowa – zabieg z zakresu rehabilitacji leczniczej, określany także mianem ESWT (extracorporeal shock wave therapy) – to jeden z najnowocześniejszych sposobów łagodzenia dolegliwości bólowych, będących efektem rozmaitych chorób i urazów układu ruchu. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zabieg fali uderzeniowej opiera się na wykorzystaniu właściwości fal akustycznych emitowanych przez specjalne urządzenie wyposażone w głowicę. Rehabilitant lub fizjoterapeuta w trakcie zabiegu przykłada głowicę do skóry w określonym miejscu ciała. Urządzenie emituje falę akustyczną, która przesyła w głąb organizmu bardzo precyzyjnie ukierunkowany strumień energii. Energia ta na różny sposób wpływa na poszczególne tkanki ludzkiego ciała: poprawia krążenie, przez co dane miejsce staje się lepiej ukrwione i dotlenione, zmniejsza stan zapalny, a także tworzy tzw. mikrouszkodzenia, których obecność natychmiastowo stymuluje naturalną regenerację tkanek, w tym produkcję kolagenu i elastyny, produkcję nowej tkanki kostnej, a także tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Nie można zapominać, że fala uderzeniowa przyspiesza wydalanie z organizmu niekorzystnych produktów metabolicznych (np. kwasu mlekowego), a także rozbija odkładające się w tkankach miękkich złogi wapniowe, które są przyczyną m.in. bólu mięśni. Wszystko to pozwala łagodzić dolegliwości bólowe zarówno w przypadku stanów nagłych, jak i przewlekłych, a także przyspiesza powrót do zdrowia i pełni sprawności. Fala uderzeniowa – wskazania i przeciwwskazania Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej znajdują bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Mogą być elementem leczenia i rehabilitacji rozmaitych chorób oraz kontuzji narządu ruchu, a więc stanów z zakresu ortopedii, traumatologii czy reumatologii. Są bardzo popularne w medycynie sportowej, czyli ukierunkowanej na pacjentów aktywnych fizycznie – czy to amatorsko, czy zawodowo. Bezpośrednich wskazań do zabiegów fali uderzeniowej jest naprawdę bardzo wiele. Lekarz może je zlecić w sytuacji zdiagnozowania między innymi:
 • dolegliwości bólowych kręgosłupa (ostrych i przewlekłych),
 • chorób zwyrodnieniowych stawów,
 • zapalenia kaletek maziowych,
 • kolana skoczka i kolana biegacza,
 • łokcia tenisisty i łokcia golfisty,
 • naderwań i zerwań ścięgien oraz więzadeł,
 • ostrogi piętowej,
 • trudno gojących się złamań.
Warto pamiętać, że choć fala uderzeniowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezpiecznym i niepowodującym poważnych skutków ubocznych, to jednak nie wykonuje się jej u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. ciąża i okres karmienia, ostre infekcje, owrzodzenia i niezagojone otwarte rany w miejscu zabiegu czy choroby nowotworowe. Jak wygląda zabieg? Fala uderzeniowa nie jest mocno skomplikowaną procedurą, pacjent nie musi też szczególnie się do niej przygotowywać. W centrum Kriosonik wykonuje ją zawsze doświadczony, wyspecjalizowany fizjoterapeuta, który krok po kroku tłumaczy pacjentowi, jak powinien się zachować, jaką pozycję przyjąć itp. – dzięki temu zabieg przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze. Zależnie od tego, jaka część ciała jest poddawana działaniu fali, należy usiąść lub położyć się i odsłonić dane miejsce, np. kolano lub łokieć. Nasz fizjoterapeuta nakłada na skórę specjalny żel i przykłada do niej głowicę, która zaczyna emitować energię. Od rodzaju choroby zależy m.in. czas trwania zabiegu – zazwyczaj jednak nie przekracza on dziesięciu minut. W tym czasie urządzenie wydaje charakterystyczny odgłos. Co ważne, w wielu przypadkach oczekiwanie rezultaty w postaci złagodzenia bólu przynosi już jeden zabieg. Czasami jednak trzeba wykonać ich kilka. Wszystkich pacjentów zainteresowanych falą uderzeniową zapraszamy do naszych placówek Kriosonik! Gwarantujemy opiekę doświadczonych specjalistów, indywidualne podejście do każdego przypadku oraz miłą atmosferę w przyjemnym, nowoczesnym otoczeniu. Napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/kontakt/. Pomożemy Ci znów cieszyć się życiem bez bólu!