Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fizjoterapia dla kobiet w ciąży!

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. W tym czasie musi dbać o siebie i o dziecko. Przez okres 9 miesięcy w ciele ciężarnej zachodzi bardzo wiele zmian emocjonalnych i fizjologicznych. Wiele z tych zmian wywołuje uciążliwe dolegliwości. Dla większości kobiet w ciąży standardem jest opieka lekarza i położnej. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się korzystnie ciężarnych z usług fizjoterapeutów. 

Dlaczego ciężarne powinny korzystać z usług fizjoterapeutów?

Podczas ciąży pojawiają się różnego rodzaje bóle m.in. placów, stawów. Bardzo często dochodzi do obrzęków limfatycznych i do nietrzymania moczu. 

Ból kręgosłupa u ciężarnych powoduje powiększająca się miednica – w czasie trwania ciąży zwiększa swoją objętość 20- krotnie. Powodując m.in. pogłębianie się zmian zwyrodnieniowe kręgosłupa. Największe nasilenie bólu występuje w 3 trymestrze ciąży. 

Ból stawu krzyżowo – biodrowego bardzo często rzutuje również na pośladki. Taki ból utrudnia chodzenie, wstawanie i siadanie. 

Przeciążenie kręgosłupa i wzmożenie napięcia mięśniowego mogą doprowadzić do podrażnienia nerwu kulszowego. Który wpływa na dolegliwości bóle m.in. pośladków i nóg.

Częstą dolegliwością wielu kobiet w ciąży jest obrzęk limfatyczny. Wzmacnia go brak ruchu i nieodpowiednia dieta. Kolejnym problemem wielu kobiet w ciąży jest nietrzymanie moczu. Dotyka on głównie kobiet w 3 trymestrze ciąży. Nietrzymanie moczu jest skutkiem nietrzymania mięśni miednicy. 

Fizjoterapia w czasie ciąży ma działanie ogólnoustrojowe. – poprawia pracę narządów i mięśni odpowiadających m.in. za prawidłową postawę ciała. 

Mięśnie brzucha odpowiadające za proste plecy muszą się rozluźnić i rozciągnąć (nawet 5 krotnie). Dlatego w tym czasie pojawiają się rozstępy. Zwiększająca się masa ciała sprzyja postawaniu obrzęków rąk i nóg. 

Zalety korzystania przez ciężarne z zabiegów fizjoterapii

Korzystanie przez ciężarną z dobrze dobranych zabiegów fizjoterapii może bardzo poprawić jej komfort życia i zminimalizować dolegliwości ciążowe.

Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym można:

  • zmniejszyć i przeciwdziałać występowaniu różnych dolegliwości bólowych,
  • wzmacniać mięśnie dna miednicy,
  • dobierać właściwą aktywność fizyczna,
  • zadbać o elastyczność mięśni,
  • zapobiegać rozstępom,
  • rozluźniać zbyt mocno napięte obszary ciała,
  • zmniejszać obrzęki kończyn.

Regularne ćwiczenia ciężarnej z fizjoterapią nie tylko zwiększają jej komfort życia, lecz również pozwalają na szybszy powrót do formy po porodzie. 

Rodzaje zabiegów dla kobiet w ciąży

Bezpieczne zabiegi dla kobiet w ciąży to m.in.:

  • masaż,
  • kinsiotamping,
  • ćwiczenia w wodzie,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia rozciągające,
  • ćwiczenia wzmacniające.

Miejscowe zabiegi fizykalne nie są wskazane dla kobiet w ciąży. 

Jakie są przeciwwskazania do fizjoterapii kobiet w ciąży?

Fizjoterapia ciężarnych powinna być prowadzona bardzo ostrożnie. Nie może być stosowana m.in. w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona. U kobiet w ciąży nie można stosować:

  • pola magnetycznego, 
  • lasera,
  • prądów,
  • ultradźwięków,
  • dimetrii.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza, to ciężarna może być aktywna fizycznie. Ćwiczenia powinny być zawsze skonsultowane ze specjalistą i dobrane do możliwości kobiety w ciąży. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.