Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Fizjoterapia sportowa dla dzieci

Fizjoterapia sportowa jest jednym ze szczególnych działów fizjoterapii i rehabilitacji, koncentrującym się na ogólnej pomocy i przygotowaniu fizycznym dla osób prowadzących intensywnie aktywny tryb życia, w tym także zawodowych sportowców. Na zajęcia tego typu mogą umówić się zarówno dorośli, jak dzieci, które w wieku rozwojowym są narażone na wiele kontuzji będących powikłaniem przetrenowania w trakcie intensywnego rozwoju fizycznego. Wbrew powszechnemu przekonaniu, fizjoterapia sportowa nie jest jedynie sposobem leczenia kontuzji. Na czym jednak polega i dlaczego ważne jest, by wprowadzić ją do treningu dziecka?

Czym jest fizjoterapia sportowa?

Organizm sportowca zmuszany jest każdego dnia do wysiłku, na jaki zwykły, średnio aktywny człowiek nie jest zwykle przygotowany. Wzmożona praca wszystkich partii mięśni przekłada się oczywiście na lepsze zdrowie i kondycję całego organizmu, ale też może utrwalać błędne ruchy utrwalane w organizmie przez lata. Nie bez powodu tak ważnym elementem każdego treningu jest opanowanie poprawnej techniki – sportowcy, którzy nie dbają o właściwe ustawienie stopy podczas biegania, pracę nadgarstka przy grze w tenis czy właściwe schylanie się przy ćwiczeniach na siłowni niemalże proszą się o kontuzję. Fizjoterapia sportowa może wspomóc ich nie tylko w leczeniu już nabytych kontuzji i przywracaniu organizmu do pełnej sprawności, ale i wypracowywaniu lepszych nawyków i technik ruchu zarówno przy uprawianiu sportu, jak i w życiu codziennym. Szczególną odmianą fizjoterapii sportowej jest fizjoterapia dedykowana dla dzieci. Te, często znacznie aktywniejsze w życiu codziennym niż dorośli mogą pochwalić się zwykle dobrą kondycją i elastycznością mięśni. Ich sprawność nie jest jednak równoznaczna z odpornością na kontuzje – zawodowe czy nawet amatorskie uprawianie sportu zawsze wiążę się ze zwiększonym ryzykiem urazów, szczególnie w okresie wzmożonego rozwoju organizmu. Problemy z kolanami, stawami skokowymi, barkami czy nadgarstkami u dzieci uprawiających różne dyscypliny sportu są w zupełności normalne, występują bardzo często i mogą być łatwo uregulowane z pomocą regularnych wizyt na fizjoterapii sportowej.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy dla dzieci?

Fizjoterapia to dział medycyny, w którym leczenie opiera na wykorzystaniu różnych czynników fizycznych takich jak prąd, dotyk, światło, ciepło, zimno, woda, ruch czy pole magnetyczne. Nie jest to więc jedynie masaż mający na celu prawidłowe ustawienie kręgosłupa, nastawienie stawu skokowego czy pobudzenie uszkodzonych przy przetrenowaniu mięśni do odbudowy. Każdy z wymienionych elementów fizjoterapii oddziałuje w inny sposób na ludzkie ciało, oferując bogaty wachlarz zabiegów terapeutycznych wspomagających prawidłowy rozwój dziecka uprawiającego różne dyscypliny sportowe. Fizjoterapia sportowa pomoże rozwinąć, utrzymać i przywrócić maksymalną i poprawną zdolność ruchową i funkcjonalną dziecka, upewniając się że podczas kolejnych treningów będzie ono nie tylko w pełni sprawne i przygotowane fizycznie, ale i częściowo zabezpieczone przed kolejnymi urazami. Fizjoterapia to też najlepsze miejsce na wyrabianie nowych, poprawnych nawyków ruchowych – częstym problemem młodych sportowców, którzy dopiero doskonalą swoją technikę poruszania się po boisku, bieżni czy w wodzie są kontuzje nabywane poza sportem. Dobre podstawy ruchowe i ciało przygotowane do działania podczas fizjoterapii mogą uchronić ciało przed ich skutkami. Fizjoterapeuta, z pomocą stosowanych przez siebie metod leczniczych oraz rozległej wiedzy w zakresie niezbędnych ćwiczeń może wprowadzić u dziecka drobne  korekty do postawy i ruchu, umożliwiając dojście do pełnej sprawności po urazach oraz wyczulając ciało na intensywną eksploatację dziejącą się równocześnie z wzmożonym wzrostem, przez który nie wszystkie mięśnie, stawy czy ścięgna są zawsze gotowe na maksymalny wysiłek.

Fizjoterapia sportowa dla dzieci – z jakich zabiegów można skorzystać?

Wybierając fizjoterapeutę dla dziecka uprawiającego sporty, zarówno amatorsko jak i z zamysłem udziału w różnego rodzaju zawodach, warto postawić przede wszystkim na placówki specjalizujące się w fizjoterapii sportowej. Rozległość oferowanych przez nie usług pozwala maksymalnie zadbać o zdrowie i samopoczucie młodego człowieka, budując jego sprawność fizyczną od podstaw i dbając, by ciało pracowało odpowiednio na każdym etapie rozwoju. Podczas fizjoterapii sportowej można liczyć na dobranie indywidualnego treningu funkcjonalnego, wykonanie testów FMS służących do oceny stanu funkcjonalnego sportowca, skorzystanie z kinezyterapii, masażu leczniczego, kinesiotapingu i krioterapii ogólnoustrojowej i miejscowej, a także na ogólne zabiegi z zakresu fizykoterapii pozwalające przywrócić młode ciało do pełnej sprawności. Na efekty fizjoterapii nie trzeba czekać długo, choć w przypadku dzieci uprawiających sporty warto postawić na regularne wizyty w gabinecie fizjoterapeuty. Czas trwania i jakość osiąganych rezultatów po każdej sesji jest uzależniona od problemów, z jakimi pacjent zgłasza się do fizjoterapeuty - w przypadku regeneracji powysiłkowej, rezultaty w postaci rozluźnienia mięśni czy uczucia odprężenia widoczne są już po jednym masażu, natomiast przy trudniejszych kontuzjach (np. zerwaniu więzadła, zwichnięciu stawu skokowego czy popularnym wśród dzieci kolanie biegacza), konieczna może być nieco większa seria zabiegów. Pewne jest jedno – dojście do sprawności po wizycie u fizjoterapeuty sportowego jest znacznie szybsze i łagodniejsze, niż pozostawienie problemu do samoistnego zaleczenia. Sprawdź naszą ofertę  ➡️  https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi/fizjoterapia-sportowa