Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Fizjoterapia sportowa dla dzieci

Fizjoterapia sportowa jest jednym ze szczególnych działów fizjoterapii i rehabilitacji, koncentrującym się na ogólnej pomocy i przygotowaniu fizycznym dla osób prowadzących intensywnie aktywny tryb życia, w tym także zawodowych sportowców. Na zajęcia tego typu mogą umówić się zarówno dorośli, jak dzieci, które w wieku rozwojowym są narażone na wiele kontuzji będących powikłaniem przetrenowania w trakcie intensywnego rozwoju fizycznego. Wbrew powszechnemu przekonaniu, fizjoterapia sportowa nie jest jedynie sposobem leczenia kontuzji. Na czym jednak polega i dlaczego ważne jest, by wprowadzić ją do treningu dziecka?

Czym jest fizjoterapia sportowa?

Organizm sportowca zmuszany jest każdego dnia do wysiłku, na jaki zwykły, średnio aktywny człowiek nie jest zwykle przygotowany. Wzmożona praca wszystkich partii mięśni przekłada się oczywiście na lepsze zdrowie i kondycję całego organizmu, ale też może utrwalać błędne ruchy utrwalane w organizmie przez lata. Nie bez powodu tak ważnym elementem każdego treningu jest opanowanie poprawnej techniki – sportowcy, którzy nie dbają o właściwe ustawienie stopy podczas biegania, pracę nadgarstka przy grze w tenis czy właściwe schylanie się przy ćwiczeniach na siłowni niemalże proszą się o kontuzję. Fizjoterapia sportowa może wspomóc ich nie tylko w leczeniu już nabytych kontuzji i przywracaniu organizmu do pełnej sprawności, ale i wypracowywaniu lepszych nawyków i technik ruchu zarówno przy uprawianiu sportu, jak i w życiu codziennym. Szczególną odmianą fizjoterapii sportowej jest fizjoterapia dedykowana dla dzieci. Te, często znacznie aktywniejsze w życiu codziennym niż dorośli mogą pochwalić się zwykle dobrą kondycją i elastycznością mięśni. Ich sprawność nie jest jednak równoznaczna z odpornością na kontuzje – zawodowe czy nawet amatorskie uprawianie sportu zawsze wiążę się ze zwiększonym ryzykiem urazów, szczególnie w okresie wzmożonego rozwoju organizmu. Problemy z kolanami, stawami skokowymi, barkami czy nadgarstkami u dzieci uprawiających różne dyscypliny sportu są w zupełności normalne, występują bardzo często i mogą być łatwo uregulowane z pomocą regularnych wizyt na fizjoterapii sportowej.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy dla dzieci?

Fizjoterapia to dział medycyny, w którym leczenie opiera na wykorzystaniu różnych czynników fizycznych takich jak prąd, dotyk, światło, ciepło, zimno, woda, ruch czy pole magnetyczne. Nie jest to więc jedynie masaż mający na celu prawidłowe ustawienie kręgosłupa, nastawienie stawu skokowego czy pobudzenie uszkodzonych przy przetrenowaniu mięśni do odbudowy. Każdy z wymienionych elementów fizjoterapii oddziałuje w inny sposób na ludzkie ciało, oferując bogaty wachlarz zabiegów terapeutycznych wspomagających prawidłowy rozwój dziecka uprawiającego różne dyscypliny sportowe. Fizjoterapia sportowa pomoże rozwinąć, utrzymać i przywrócić maksymalną i poprawną zdolność ruchową i funkcjonalną dziecka, upewniając się że podczas kolejnych treningów będzie ono nie tylko w pełni sprawne i przygotowane fizycznie, ale i częściowo zabezpieczone przed kolejnymi urazami. Fizjoterapia to też najlepsze miejsce na wyrabianie nowych, poprawnych nawyków ruchowych – częstym problemem młodych sportowców, którzy dopiero doskonalą swoją technikę poruszania się po boisku, bieżni czy w wodzie są kontuzje nabywane poza sportem. Dobre podstawy ruchowe i ciało przygotowane do działania podczas fizjoterapii mogą uchronić ciało przed ich skutkami. Fizjoterapeuta, z pomocą stosowanych przez siebie metod leczniczych oraz rozległej wiedzy w zakresie niezbędnych ćwiczeń może wprowadzić u dziecka drobne  korekty do postawy i ruchu, umożliwiając dojście do pełnej sprawności po urazach oraz wyczulając ciało na intensywną eksploatację dziejącą się równocześnie z wzmożonym wzrostem, przez który nie wszystkie mięśnie, stawy czy ścięgna są zawsze gotowe na maksymalny wysiłek.

Fizjoterapia sportowa dla dzieci – z jakich zabiegów można skorzystać?

Wybierając fizjoterapeutę dla dziecka uprawiającego sporty, zarówno amatorsko jak i z zamysłem udziału w różnego rodzaju zawodach, warto postawić przede wszystkim na placówki specjalizujące się w fizjoterapii sportowej. Rozległość oferowanych przez nie usług pozwala maksymalnie zadbać o zdrowie i samopoczucie młodego człowieka, budując jego sprawność fizyczną od podstaw i dbając, by ciało pracowało odpowiednio na każdym etapie rozwoju. Podczas fizjoterapii sportowej można liczyć na dobranie indywidualnego treningu funkcjonalnego, wykonanie testów FMS służących do oceny stanu funkcjonalnego sportowca, skorzystanie z kinezyterapii, masażu leczniczego, kinesiotapingu i krioterapii ogólnoustrojowej i miejscowej, a także na ogólne zabiegi z zakresu fizykoterapii pozwalające przywrócić młode ciało do pełnej sprawności. Na efekty fizjoterapii nie trzeba czekać długo, choć w przypadku dzieci uprawiających sporty warto postawić na regularne wizyty w gabinecie fizjoterapeuty. Czas trwania i jakość osiąganych rezultatów po każdej sesji jest uzależniona od problemów, z jakimi pacjent zgłasza się do fizjoterapeuty - w przypadku regeneracji powysiłkowej, rezultaty w postaci rozluźnienia mięśni czy uczucia odprężenia widoczne są już po jednym masażu, natomiast przy trudniejszych kontuzjach (np. zerwaniu więzadła, zwichnięciu stawu skokowego czy popularnym wśród dzieci kolanie biegacza), konieczna może być nieco większa seria zabiegów. Pewne jest jedno – dojście do sprawności po wizycie u fizjoterapeuty sportowego jest znacznie szybsze i łagodniejsze, niż pozostawienie problemu do samoistnego zaleczenia. Sprawdź naszą ofertę  ➡️  https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi/fizjoterapia-sportowa