Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Fizjoterapia sportowa – nie tylko dla profesjonalnych sportowców!

Fizjoterapia sportowa to dziedzina fizjoterapii, w ramach której prowadzi się działania mające na celu podnoszenie efektywności treningów, poprawę osiągnięć sportowych, profilaktykę kontuzji oraz wspomożenie regeneracji powysiłkowej. Wbrew stereotypowym opiniom, fizjoterapia sportowa przeznaczona jest nie tylko dla wyczynowych sportowców – z różnego rodzaju zabiegów i ćwiczeń skorzystać mogą również osoby uprawiające sport amatorsko.

W pierwszej chwili może się wydawać, że fizjoterapia sportowa przeznaczona jest tylko dla sportowców zawodowych i wyczynowych, przygotowujących się do największych światowych imprez, trenujących codziennie na bardzo dużych obciążeniach. Nic bardziej mylnego! Z zabiegów, zajęć i ćwiczeń fizjoterapii sportowej z powodzeniem korzystać mogą również sportowcy-amatorzy, dla których aktywność fizyczna to hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu.

Fizjoterapia sportowa dla amatorów – jakie korzyści niesie?

Fizjoterapia sportowa niesie ze sobą wiele korzyści dla osób aktywnych fizycznie. Co ważne, korzyści te dotyczą nie tylko osiąganych wyników sportowych, ale również wielu innych aspektów. Zalicza się do nich:

  • utrzymywanie organizmu w pełnej sprawności,
  • optymalizowanie osiągnięć sportowych,
  • odpowiednie przygotowanie do treningów,
  • prawidłowa regeneracja powysiłkowa,
  • usuwanie skutków przeciążeń treningowych (bóle, obrzęki, skurcze),
  • zapobieganie kontuzjom,
  • przyspieszenie powrotu do zdrowia po kontuzjach,
  • poprawa siły, wytrzymałości, koordynacji ruchowej i równowagi,
  • usprawnienie ruchów wykonywanych w danym sporcie,
  • korygowanie nieprawidłowych schematów ruchowych.

Fizjoterapia sportowa – co obejmuje?

Fizjoterapia sportowa obejmuje szereg różnych działań i zabiegów, których celem jest poprawa osiąganych wyników, profilaktyka kontuzji oraz przyspieszenie odnowy biologicznej organizmu. Zalicza się do nie między innymi:

  • badanie FMS – czyli ocena stanu funkcjonalnego sportowca, weryfikująca poprawność i efektywność wzorca ruchowego oraz określająca prawdopodobieństwo doznania kontuzji lub urazu w trakcie aktywności,
  • kinezyterapia – czyli terapia ruchem, obejmująca różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu poprawę ogólnej wydolności organizmu, zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz poprawę ruchomości stawów,
  • fizykoterapia – czyli różnego rodzaju zabiegi, takie jak krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia, fala magnetyczna, prądy elektryczne i inne, najczęściej stosowana w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia po kontuzjach oraz redukcji bólu np. na skutek przeciążeń treningowych,
  • masaże – wykonywane zazwyczaj jako element regeneracji powysiłkowej, pozwalają rozluźnić mięśnie, redukują dolegliwości bólowe i odprężają.

Z różnego rodzaju metod fizjoterapii sportowej prowadzonej przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie!