Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fizjoterapia w leczeniu bólu głowy

Większość osób w sytuacji występowania bólu głowy sięga po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, zawierające np. metamizol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Sporadyczne przyjęcie tego typu środków nie powinno być szkodliwe dla zdrowia, ale warto pamiętać, że skuteczność w leczeniu bólu głowy wykazuje również fizjoterapia.

Ból głowy to przypadłość, z którą styka się właściwie każdy, bez względu na płeć i wiek. Według statystyk, ponad 90% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu głowy, który utrudniał normalne funkcjonowanie. 

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje bólu głowy: ból pierwotny i wtórny. Bóle pierwotne (samoistne) występują znacznie częściej i dzieli się je na:

  • migreny – najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy,
  • klasterowe bóle głowy – silne bóle w okolicy czoła, oczodołów i skroni pojawiające się w nocy, może im towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk powiek,
  • napięciowe bóle głowy – najczęściej występują u młodych kobiet, mają podłoże psychologiczne, emocjonalne, społeczne i fizjologiczne.

Wtórne bóle głowy występują w przebiegu konkretnych jednostek chorobowych. Mogą to być infekcje wirusowe i bakteryjne, przeziębienia, grypa, schorzenia laryngologiczne, choroby układu oddechowego i pokarmowego, choroby serca, czasem nawet nowotwory. Do tej grupy zalicza się także bóle głowy spowodowane dysfunkcjami naczyniowymi oraz przyjmowaniem niektórych leków. 

Najwięcej osób leczy bóle głowy dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Doraźnie takie postępowanie może oczywiście przynieść oczekiwane efekty, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa forma terapii. Szczególnie w przewlekłych i nawracających pierwotnych bólach głowy wysoką skuteczność wykazuje fizjoterapia.

Fizjoterapia w terapii bólu głowy – o czym trzeba wiedzieć?

Pierwotne bóle głowy mogą mieć źródło w różnego rodzaju czynnikach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych (np. przewlekły stres, przemęczenie, przepracowanie), ale również fizjologicznych. Bardzo często są one związane z przeciążeniami i zwyrodnieniami odcinka szyjnego kręgosłupa, napięć mięśniowych tych okolic oraz nieprawidłową postawą ciała. Właściwie dobrana rehabilitacja jest w stanie znacznie zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować ból.

W ramach fizjoterapii bólu głowy wykorzystuje się:

  • terapię manualną mającą na celu poprawę mobilności szyi,
  • ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • masaże szyi, karku, skroni oraz okolic podpotylicznych,
  • terapię punktów spustowych w obrębie szyi i głowy,
  • masaż tkanek głębokich mający na celu rozluźnienie napiętych mięśni,
  • poizometryczną relaksację mięśni.

Oczywiście niektóre z tych metod – np. masaże oraz terapię punktów spustowych – można również pomocniczo wykorzystywać w leczeniu wtórnego bólu głowy. Taką terapię musi jednak zlecić lekarz prowadzący ogólne leczenie pacjenta – np. neurolog, laryngolog albo okulista.

Z dopasowanej do potrzeb fizjoterapii bólu głowy skorzystać oczywiście można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.