Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Ile minut trwa krioterapia?

Krioterapia to zabieg fizjoterapii o bardzo szerokim zastosowaniu. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii: miejscową, która polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury określonej partii ciała, a także ogólnoustrojową - zwaną również kriokomorą - polegającą na poddaniu działaniu zimna całego ciała. Zabiegi różnią się przebiegiem, wskazaniami i… czasem trwania.

Człowiek od wieków wykorzystuje lecznicze właściwości zimna. Wiadomo, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu niskiej temperatury pobudza procesy regeneracyjne i naprawcze, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, redukuje stany zapalne, usprawnia przepływ krwi i limfy, a także pozytywnie wpływa m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. 

Zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne z zastosowaniem zimna określa się mianem krioterapii. Wyróżnia się dwa zasadnicze jej rodzaje: ogólnoustrojową oraz miejscową.

Krioterapia ogólna - jak długo trwa?

Krioterapia ogólnoustrojowa - zwana również kriokomorą - to zabieg, który polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury, sięgającej nawet -160°C, całego organizmu, oczywiście z zabezpieczeniem newralgicznych partii ciała, w tym głowy oraz rąk. Znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. zwyrodnień stawów, chorób kości i mięśni, schorzeń autoimmunologicznych, neurologicznych oraz różnego rodzaju kontuzji w obrębie układu ruchu.

Zabieg wykonywany jest w zamykanej kabinie sterowanej komputerowo (kriokomorze) - w zależności od indywidualnych wskazań, trwa maksymalnie do 3 minut.

Ile minut trwa krioterapia miejscowa?

Krioterapia miejscowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na kontrolowanym schłodzeniu jednej, ściśle określonej partii ciała. Wykonuje się ją m.in. u osób z chorobami zwyrodnieniowymi kolan i łokci, u pacjentów po nagłych kontuzjach i wypadkach, z zespołami bólowymi oraz stłuczeniami.

Krioterapia miejscowa jest przeprowadzana przy użyciu niewielkiego urządzenia emitującego parę z ciekłego azotu - jej strumień kieruje się w dotknięte chorobą/urazem miejsce, a zimno obejmuje swoim działaniem skórę i tkanki podskórne. Czas trwania krioterapii miejscowej również zależy od indywidualnych wskazań, miejsca zabiegu, jego rozległości itp. - zazwyczaj jest to od 3 do 5 minut.

Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej oraz miejscowej znajdują się w ofercie naszych placówek Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.