Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Ile minut trwa krioterapia?

Krioterapia to zabieg fizjoterapii o bardzo szerokim zastosowaniu. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii: miejscową, która polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury określonej partii ciała, a także ogólnoustrojową - zwaną również kriokomorą - polegającą na poddaniu działaniu zimna całego ciała. Zabiegi różnią się przebiegiem, wskazaniami i… czasem trwania.

Człowiek od wieków wykorzystuje lecznicze właściwości zimna. Wiadomo, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu niskiej temperatury pobudza procesy regeneracyjne i naprawcze, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, redukuje stany zapalne, usprawnia przepływ krwi i limfy, a także pozytywnie wpływa m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. 

Zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne z zastosowaniem zimna określa się mianem krioterapii. Wyróżnia się dwa zasadnicze jej rodzaje: ogólnoustrojową oraz miejscową.

Krioterapia ogólna - jak długo trwa?

Krioterapia ogólnoustrojowa - zwana również kriokomorą - to zabieg, który polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury, sięgającej nawet -160°C, całego organizmu, oczywiście z zabezpieczeniem newralgicznych partii ciała, w tym głowy oraz rąk. Znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. zwyrodnień stawów, chorób kości i mięśni, schorzeń autoimmunologicznych, neurologicznych oraz różnego rodzaju kontuzji w obrębie układu ruchu.

Zabieg wykonywany jest w zamykanej kabinie sterowanej komputerowo (kriokomorze) - w zależności od indywidualnych wskazań, trwa maksymalnie do 3 minut.

Ile minut trwa krioterapia miejscowa?

Krioterapia miejscowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na kontrolowanym schłodzeniu jednej, ściśle określonej partii ciała. Wykonuje się ją m.in. u osób z chorobami zwyrodnieniowymi kolan i łokci, u pacjentów po nagłych kontuzjach i wypadkach, z zespołami bólowymi oraz stłuczeniami.

Krioterapia miejscowa jest przeprowadzana przy użyciu niewielkiego urządzenia emitującego parę z ciekłego azotu - jej strumień kieruje się w dotknięte chorobą/urazem miejsce, a zimno obejmuje swoim działaniem skórę i tkanki podskórne. Czas trwania krioterapii miejscowej również zależy od indywidualnych wskazań, miejsca zabiegu, jego rozległości itp. - zazwyczaj jest to od 3 do 5 minut.

Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej oraz miejscowej znajdują się w ofercie naszych placówek Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.