Menu Zamknij
header

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje – dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów – pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć – wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci – na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka – wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej – wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

  • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
  • elementy terapii manualnej,
  • neuromobilizacja,
  • terapia mięśniowo-powięziowa,
  • terapia kranio-sakralna,
  • techniki PNF i Bobath,
  • techniki relaksacji mięśni,
  • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń – po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców – mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik – listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!

Ile minut trwa krioterapia?

Krioterapia to zabieg fizjoterapii o bardzo szerokim zastosowaniu. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii: miejscową, która polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury określonej partii ciała, a także ogólnoustrojową - zwaną również kriokomorą - polegającą na poddaniu działaniu zimna całego ciała. Zabiegi różnią się przebiegiem, wskazaniami i… czasem trwania.

Człowiek od wieków wykorzystuje lecznicze właściwości zimna. Wiadomo, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu niskiej temperatury pobudza procesy regeneracyjne i naprawcze, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, redukuje stany zapalne, usprawnia przepływ krwi i limfy, a także pozytywnie wpływa m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. 

Zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne z zastosowaniem zimna określa się mianem krioterapii. Wyróżnia się dwa zasadnicze jej rodzaje: ogólnoustrojową oraz miejscową.

Krioterapia ogólna - jak długo trwa?

Krioterapia ogólnoustrojowa - zwana również kriokomorą - to zabieg, który polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury, sięgającej nawet -160°C, całego organizmu, oczywiście z zabezpieczeniem newralgicznych partii ciała, w tym głowy oraz rąk. Znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. zwyrodnień stawów, chorób kości i mięśni, schorzeń autoimmunologicznych, neurologicznych oraz różnego rodzaju kontuzji w obrębie układu ruchu.

Zabieg wykonywany jest w zamykanej kabinie sterowanej komputerowo (kriokomorze) - w zależności od indywidualnych wskazań, trwa maksymalnie do 3 minut.

Ile minut trwa krioterapia miejscowa?

Krioterapia miejscowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na kontrolowanym schłodzeniu jednej, ściśle określonej partii ciała. Wykonuje się ją m.in. u osób z chorobami zwyrodnieniowymi kolan i łokci, u pacjentów po nagłych kontuzjach i wypadkach, z zespołami bólowymi oraz stłuczeniami.

Krioterapia miejscowa jest przeprowadzana przy użyciu niewielkiego urządzenia emitującego parę z ciekłego azotu - jej strumień kieruje się w dotknięte chorobą/urazem miejsce, a zimno obejmuje swoim działaniem skórę i tkanki podskórne. Czas trwania krioterapii miejscowej również zależy od indywidualnych wskazań, miejsca zabiegu, jego rozległości itp. - zazwyczaj jest to od 3 do 5 minut.

Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej oraz miejscowej znajdują się w ofercie naszych placówek Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.