Jak korzystać z plastrów do kinesiotapingu?
Kolorowe plastry przyklejone na łydkach, udach, plecach czy ramionach sportowców to codzienność widziana nie tylko u tenisistów czy piłkarzy, ale właściwie w każdej dyscyplinie wymagającej znacznego obciążenia mięśni. Pomagające zarówno w unikaniu kontuzji, jak i zaleczaniu już istniejących problemów plastry do kinesiotapingu zyskują popularność także poza środowiskiem sportowym, wykorzystywane przez fizjoterapeutów podczas sesji z pacjentami. Jak jednak korzystać z plastrów do kinesiotapingu i co właściwie robią one dla naszego organizmu?
Taśmy i plastry do kinesiotapingu – wygodna metoda walki z bólem mięśni
Podstawy terapii nazywanej kinesiotapingiem zostały opracowane w latach 80. przez Japończyka, dr. Kenzo Kase, który jako pierwszy zastosował je w celu rozluźniania mięśni, usprawniania krążenia i likwidowania bólów mięśniowo-stawowych u swoich pacjentów. Główne wskazania do zastosowania kinesotapingu to między innymi:
- bóle mięśniowe,
- bóle stawów po urazach,
- stany przeciążeniowe stawów,
- stany zapalne mięśni i stawów,
- obrzęki limfatyczne,
- osłabienie mięśniowe,
- wady postawy.
W zależności od rodzaju plastrów, które mogą oferować różne naprężenie oraz sposobu ich przyklejenia, kinesiotaping zmniejsza lub całkowicie likwiduje ból, obniża napięcie mięśniowe, pobudza do pracy osłabione mięśnie, poprawia ruchomość stawów, pobudza krążenie krwi i limfy, redukuje obrzęki, a także przyspiesza gojenie i rehabilitację. Taśmy można zastosować więc w trakcie leczenia kontuzji, podczas pracy nad poprawą postawy, przy rozluźnianiu spiętych mięśni, a także po wszelkich urazach, które osłabiły dostarczanie krwi do konkretnych partii mięśni i tkanki podskórnej.
Działanie kinesiotapingu opiera się na regulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy, wykorzystując różnorodną elastyczność dostępnych dla fizjoterapeutów plastrów. Naklejona odpowiednio taśma wpływa na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły poprzez delikatne naciąganie skóry, dzięki któremu zwiększa się przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią – błoną osłaniającą mięśnie i grupy mięśni. Kinesiotaping usprawnia pracę układu limfatycznego, pozwalając na usuwanie stanów zapalnych, poprawę mikrokrążenia i redukcję podskórnych krwiaków oraz zastoin wpływających często na ból mięśni.
Jak szybko działają plastry do kinesiotapingu?
Fizjoterapeuci na całym świecie coraz częściej sięgają po kolorowe taśmy, uzupełniając nimi pracę jaką wykonali ze swoim pacjentem podczas wizyty. Po manualnym rozmasowaniu mięśni czy stawów, plastry pozwalają wzmocnić i utrzymać efekt osiągnięty przez fizjoterapeutę i zapewnić prawidłowe odbudowywanie się mięśnia po kontuzji przez całą dobę. Z reguły pierwsze efekty kinesiotapingu w postaci złagodzenia bólu pojawiają się już po kilku godzinach od naklejenia plastrów, choć szczyt ich działania przypada zwykle na 3-4 dzień po naklejeniu.
Długotrwałe działanie plastrów do kinesiotapingu jest możliwe dzięki ich specjalnej budowie oraz zastosowanemu klejowi, który nie rozpuszcza się z miejsca pod wpływem wody i pozwala, by pacjent mógł się w plastrach kąpać, spać, czy nawet uprawiać sporty. Czas, jaki należy nosić plastry na oklejonym przez fizjoterapeutę miejscu może wahać się zależnie od zaleceń specjalisty, jednak zwykle trwa około 5-7 dni.
Skuteczność plastrów do kinesiotapingu – jak korzystać z nich w leczeniu?
Plastrowanie dynamiczne, będące polskim określeniem dla kinesiotapingu, łączy w sobie medycynę klasyczną z naturalnymi procesami leczenia organizmu. Z reguły nie jest ono traktowane jako samodzielna forma raczenia sobie z bólem, a raczej jako skuteczne uzupełnienie fizjoterapii i pracy wykonywanej manualnie przez specjalistę w gabinecie. Odpowiednie miejsce i technika przyklejenia plastra są tu bardzo istotne, dlatego tak ważne jest by to właśnie do fizjoterapeuty udać się w celu aplikacji kolorowych taśm.
Kinesiotaping jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń i podobnie jak fizjoterapia, jest bardzo uniwersalną metodą pracy nad prawidłowym funkcjonowaniem mięśni. Z powodzeniem korzystają z niej więc zarówno sportowcy, jak i osoby cierpiące na różne schorzenia związane z układem ruchu. Taśmy można stosować jako sposób na uśmierzanie bólu, przy leczeniu kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym czy terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania się blizn oraz zwłóknień). Co więcej, plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję postawy, przydając się szczególnie u pacjentów, którzy ze względu na siedzący tryb pracy często doświadczają mocnych bólów kręgosłupa, barków i karku nie ustających po jednej sesji fizjoterapii.