Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Jak krioterapia może pomóc w reumatyzmie?

Mianem reumatyzmu określa się grupę około 200 chorób charakteryzujących się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, kości i stawów, co daje objawy w postaci bólu i ograniczenia ruchomości. Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - jednym z zalecanych im zabiegów jest krioterapia.

Według różnych statystyk, w Polsce z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, borykać się może nawet około 7 mln osób. Niestety, wiele schorzeń reumatologicznych wciąż nie zostało do końca poznanych - przypuszcza się, że na ich rozwój mogą wpływać m.in. czynniki autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe. Wiadomo, że choroby te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych, objawiają się bólem i postępującym ograniczeniem ruchomości. W najbardziej zaawansowanych stadiach mogą powodować trwałe kalectwo, a nawet być przyczyną przedwczesnych zgonów.

Krioterapia u chorych na reumatyzm - korzyści

Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - nierzadko prowadzonej nawet przez całe życie. Zastosowanie znajdują u nich różne metody terapii manualnej, kinezyterapii oraz fizykoterapii. Jednym z zalecanych zabiegów jest krioterapia - zarówno miejscowa, jak i ogólnoustrojowa. Krioterapia miejscowa polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury niewielkiej, ściśle określonej partii ciała, np. jednego stawu, dłoni czy danego odcinka kręgosłupa, krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej kriokomorze i polega na krótkotrwałym (2-3 minuty) poddaniu działaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°) całego ciała.

Liczne badania i obserwacje prowadzone u pacjentów z chorobami reumatycznymi dowiodły, że stosowana u nich krioterapia:

  • działa przeciwbólowo, m.in. poprzez zmniejszenie szybkości przewodnictwa we włóknach czuciowych,
  • ma właściwości przeciwobrzękowe, m.in. poprzez zwiększenie odpływu chłonki,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, głównie za sprawą zwiększenia metabolizmu komórek zapalnych i hamowanie uwalniania czynników prozapalnych,
  • zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • wykazuje pozytywny wpływ na ruchomość stawów,
  • ma działanie antydepresyjne, co u pacjentów reumatologicznych jest istotne ze względu na przewlekły charakter choroby.

Oczywiście krioterapii - zwłaszcza ogólnoustrojowej - nie można stosować u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in. ostre choroby dróg oddechowych, choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy oraz niektóre schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Z dopasowanej do indywidualnych potrzeb krioterapii - zarówno miejscowej, jak i ogólnoustrojowej - skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą atmosferę. Umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.