Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Jak krioterapia może pomóc w reumatyzmie?

Mianem reumatyzmu określa się grupę około 200 chorób charakteryzujących się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, kości i stawów, co daje objawy w postaci bólu i ograniczenia ruchomości. Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - jednym z zalecanych im zabiegów jest krioterapia.

Według różnych statystyk, w Polsce z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, borykać się może nawet około 7 mln osób. Niestety, wiele schorzeń reumatologicznych wciąż nie zostało do końca poznanych - przypuszcza się, że na ich rozwój mogą wpływać m.in. czynniki autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe. Wiadomo, że choroby te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych, objawiają się bólem i postępującym ograniczeniem ruchomości. W najbardziej zaawansowanych stadiach mogą powodować trwałe kalectwo, a nawet być przyczyną przedwczesnych zgonów.

Krioterapia u chorych na reumatyzm - korzyści

Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - nierzadko prowadzonej nawet przez całe życie. Zastosowanie znajdują u nich różne metody terapii manualnej, kinezyterapii oraz fizykoterapii. Jednym z zalecanych zabiegów jest krioterapia - zarówno miejscowa, jak i ogólnoustrojowa. Krioterapia miejscowa polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury niewielkiej, ściśle określonej partii ciała, np. jednego stawu, dłoni czy danego odcinka kręgosłupa, krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej kriokomorze i polega na krótkotrwałym (2-3 minuty) poddaniu działaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°) całego ciała.

Liczne badania i obserwacje prowadzone u pacjentów z chorobami reumatycznymi dowiodły, że stosowana u nich krioterapia:

 • działa przeciwbólowo, m.in. poprzez zmniejszenie szybkości przewodnictwa we włóknach czuciowych,
 • ma właściwości przeciwobrzękowe, m.in. poprzez zwiększenie odpływu chłonki,
 • wykazuje działanie przeciwzapalne, głównie za sprawą zwiększenia metabolizmu komórek zapalnych i hamowanie uwalniania czynników prozapalnych,
 • zmniejsza napięcie mięśniowe,
 • wykazuje pozytywny wpływ na ruchomość stawów,
 • ma działanie antydepresyjne, co u pacjentów reumatologicznych jest istotne ze względu na przewlekły charakter choroby.

Oczywiście krioterapii - zwłaszcza ogólnoustrojowej - nie można stosować u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in. ostre choroby dróg oddechowych, choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy oraz niektóre schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Z dopasowanej do indywidualnych potrzeb krioterapii - zarówno miejscowej, jak i ogólnoustrojowej - skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą atmosferę. Umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.