Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Jak krioterapia może pomóc w reumatyzmie?

Mianem reumatyzmu określa się grupę około 200 chorób charakteryzujących się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, kości i stawów, co daje objawy w postaci bólu i ograniczenia ruchomości. Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - jednym z zalecanych im zabiegów jest krioterapia.

Według różnych statystyk, w Polsce z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, borykać się może nawet około 7 mln osób. Niestety, wiele schorzeń reumatologicznych wciąż nie zostało do końca poznanych - przypuszcza się, że na ich rozwój mogą wpływać m.in. czynniki autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe. Wiadomo, że choroby te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych, objawiają się bólem i postępującym ograniczeniem ruchomości. W najbardziej zaawansowanych stadiach mogą powodować trwałe kalectwo, a nawet być przyczyną przedwczesnych zgonów.

Krioterapia u chorych na reumatyzm - korzyści

Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - nierzadko prowadzonej nawet przez całe życie. Zastosowanie znajdują u nich różne metody terapii manualnej, kinezyterapii oraz fizykoterapii. Jednym z zalecanych zabiegów jest krioterapia - zarówno miejscowa, jak i ogólnoustrojowa. Krioterapia miejscowa polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury niewielkiej, ściśle określonej partii ciała, np. jednego stawu, dłoni czy danego odcinka kręgosłupa, krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej kriokomorze i polega na krótkotrwałym (2-3 minuty) poddaniu działaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°) całego ciała.

Liczne badania i obserwacje prowadzone u pacjentów z chorobami reumatycznymi dowiodły, że stosowana u nich krioterapia:

  • działa przeciwbólowo, m.in. poprzez zmniejszenie szybkości przewodnictwa we włóknach czuciowych,
  • ma właściwości przeciwobrzękowe, m.in. poprzez zwiększenie odpływu chłonki,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, głównie za sprawą zwiększenia metabolizmu komórek zapalnych i hamowanie uwalniania czynników prozapalnych,
  • zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • wykazuje pozytywny wpływ na ruchomość stawów,
  • ma działanie antydepresyjne, co u pacjentów reumatologicznych jest istotne ze względu na przewlekły charakter choroby.

Oczywiście krioterapii - zwłaszcza ogólnoustrojowej - nie można stosować u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in. ostre choroby dróg oddechowych, choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy oraz niektóre schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Z dopasowanej do indywidualnych potrzeb krioterapii - zarówno miejscowej, jak i ogólnoustrojowej - skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą atmosferę. Umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.