Menu Zamknij
header

Urazy mogą przytrafić się każdemu – kluczem do pełnego powrotu do zdrowia po urazie jest szybka i skuteczna rehabilitacja. W klinice KRIOSONIK oferujemy kompleksowy proces rehabilitacyjny, który krok po kroku przywróci Ci pełną sprawność.

Rehabilitacja po urazie może być konieczna w wielu przypadkach. Na uszkodzenia więzadeł czy naderwania mięśni narażeni są sportowcy – w ich przypadku szybkie podjęcie rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności i uniknięcia długotrwałych konsekwencji. U innych długotrwałe siedzenie, nieprawidłowa postawa ciała oraz intensywna praca fizyczna mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowo-stawowych. Takie dolegliwości, jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka często wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. Oczywiście nie można też zapominać o nagłych urazach wynikających z nieszczęśliwych wypadków – np. skręceniach czy złamaniach.

Warto pamiętać, że każdy uraz – bez względu na to, jak drobny – może mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Po urazie kluczowy jest także proces rehabilitacji – nie tylko po to, by powrócić do pełnej sprawności, ale także aby zapobiec nawrotom kontuzji i powikłaniom

Krok po kroku przez proces rehabilitacji w KRIOSONIK

W KRIOSONIK rozumiemy, jak ważna jest kompleksowa opieka medyczna, dlatego oferujemy indywidualnie dobrany program rehabilitacji składający się z kilku etapów.

  • Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki, która pozwala określić rodzaj i zakres uszkodzeń. Na tym etapie nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, analizują wyniki badań oraz przeprowadzają testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę zdolności ruchowych pacjenta. Na podstawie wyników diagnozy opracowujemy indywidualny plan terapii, który obejmuje różne metody leczenia.

  • Wczesna faza rehabilitacji

W pierwszym etapie rehabilitacji kluczowym celem jest redukcja bólu i stanu zapalnego, a także ochrona uszkodzonego obszaru przed dalszymi urazami. W tej fazie stosuje się m.in. krioterapię, elektroterapię, masaże lecznicze oraz delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Działania te mają na celu zmniejszenie obrzęku oraz poprawę krążenia krwi, co sprzyja regeneracji tkanek.

  • Faza przywracania ruchomości i siły mięśniowej

Kiedy stan zapalny zostaje opanowany, a ból zredukowany, rozpoczynamy intensywniejszą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odbudowę siły mięśniowej. Na tym etapie ważne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz techniki terapii manualnej, które pomagają w przywróceniu prawidłowej biomechaniki ruchu.

  • Przygotowanie do powrotu do aktywności

Ostatnia faza rehabilitacji koncentruje się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do normalnej aktywności fizycznej lub zawodowej. Stosujemy ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują ruchy wykonywane w codziennym życiu, a w przypadku sportowców – także ruchy charakterystyczne dla ich dyscypliny sportowej. Na tym etapie kluczowe znaczenie mają ćwiczenia propriocepcji, które poprawiają koordynację i stabilizację.

W KRIOSONIK oferujemy kompleksowe podejście do leczenia urazów, łącząc nowoczesne technologie z indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem terapii, dbając o to, aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz skutecznej rehabilitacji, skontaktuj się z nami – wspólnie opracujemy plan, który pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności!

Jak krioterapia może pomóc w reumatyzmie?

Mianem reumatyzmu określa się grupę około 200 chorób charakteryzujących się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, kości i stawów, co daje objawy w postaci bólu i ograniczenia ruchomości. Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - jednym z zalecanych im zabiegów jest krioterapia.

Według różnych statystyk, w Polsce z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, borykać się może nawet około 7 mln osób. Niestety, wiele schorzeń reumatologicznych wciąż nie zostało do końca poznanych - przypuszcza się, że na ich rozwój mogą wpływać m.in. czynniki autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe. Wiadomo, że choroby te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych, objawiają się bólem i postępującym ograniczeniem ruchomości. W najbardziej zaawansowanych stadiach mogą powodować trwałe kalectwo, a nawet być przyczyną przedwczesnych zgonów.

Krioterapia u chorych na reumatyzm - korzyści

Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - nierzadko prowadzonej nawet przez całe życie. Zastosowanie znajdują u nich różne metody terapii manualnej, kinezyterapii oraz fizykoterapii. Jednym z zalecanych zabiegów jest krioterapia - zarówno miejscowa, jak i ogólnoustrojowa. Krioterapia miejscowa polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury niewielkiej, ściśle określonej partii ciała, np. jednego stawu, dłoni czy danego odcinka kręgosłupa, krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej kriokomorze i polega na krótkotrwałym (2-3 minuty) poddaniu działaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°) całego ciała.

Liczne badania i obserwacje prowadzone u pacjentów z chorobami reumatycznymi dowiodły, że stosowana u nich krioterapia:

  • działa przeciwbólowo, m.in. poprzez zmniejszenie szybkości przewodnictwa we włóknach czuciowych,
  • ma właściwości przeciwobrzękowe, m.in. poprzez zwiększenie odpływu chłonki,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, głównie za sprawą zwiększenia metabolizmu komórek zapalnych i hamowanie uwalniania czynników prozapalnych,
  • zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • wykazuje pozytywny wpływ na ruchomość stawów,
  • ma działanie antydepresyjne, co u pacjentów reumatologicznych jest istotne ze względu na przewlekły charakter choroby.

Oczywiście krioterapii - zwłaszcza ogólnoustrojowej - nie można stosować u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in. ostre choroby dróg oddechowych, choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy oraz niektóre schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Z dopasowanej do indywidualnych potrzeb krioterapii - zarówno miejscowej, jak i ogólnoustrojowej - skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą atmosferę. Umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.