Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Jak krioterapia może pomóc w reumatyzmie?

Mianem reumatyzmu określa się grupę około 200 chorób charakteryzujących się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, kości i stawów, co daje objawy w postaci bólu i ograniczenia ruchomości. Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - jednym z zalecanych im zabiegów jest krioterapia.

Według różnych statystyk, w Polsce z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, borykać się może nawet około 7 mln osób. Niestety, wiele schorzeń reumatologicznych wciąż nie zostało do końca poznanych - przypuszcza się, że na ich rozwój mogą wpływać m.in. czynniki autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe. Wiadomo, że choroby te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych, objawiają się bólem i postępującym ograniczeniem ruchomości. W najbardziej zaawansowanych stadiach mogą powodować trwałe kalectwo, a nawet być przyczyną przedwczesnych zgonów.

Krioterapia u chorych na reumatyzm - korzyści

Pacjenci z chorobami reumatycznymi wymagają kompleksowej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji - nierzadko prowadzonej nawet przez całe życie. Zastosowanie znajdują u nich różne metody terapii manualnej, kinezyterapii oraz fizykoterapii. Jednym z zalecanych zabiegów jest krioterapia - zarówno miejscowa, jak i ogólnoustrojowa. Krioterapia miejscowa polega na poddaniu działaniu niskiej temperatury niewielkiej, ściśle określonej partii ciała, np. jednego stawu, dłoni czy danego odcinka kręgosłupa, krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej kriokomorze i polega na krótkotrwałym (2-3 minuty) poddaniu działaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°) całego ciała.

Liczne badania i obserwacje prowadzone u pacjentów z chorobami reumatycznymi dowiodły, że stosowana u nich krioterapia:

  • działa przeciwbólowo, m.in. poprzez zmniejszenie szybkości przewodnictwa we włóknach czuciowych,
  • ma właściwości przeciwobrzękowe, m.in. poprzez zwiększenie odpływu chłonki,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, głównie za sprawą zwiększenia metabolizmu komórek zapalnych i hamowanie uwalniania czynników prozapalnych,
  • zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • wykazuje pozytywny wpływ na ruchomość stawów,
  • ma działanie antydepresyjne, co u pacjentów reumatologicznych jest istotne ze względu na przewlekły charakter choroby.

Oczywiście krioterapii - zwłaszcza ogólnoustrojowej - nie można stosować u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in. ostre choroby dróg oddechowych, choroba nowotworowa, niedoczynność tarczycy oraz niektóre schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Z dopasowanej do indywidualnych potrzeb krioterapii - zarówno miejscowej, jak i ogólnoustrojowej - skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą atmosferę. Umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.