Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Jak leczyć uszkodzoną łąkotkę w kolanie?

Łąkotki to niewielkie pod względem rozmiarów części anatomiczne stawu kolanowego – ze względu jednak na swoją funkcję, budowę i lokalizację są dość mocno narażone na uszkodzenia i urazy. W większości przypadków leczenie uszkodzeń łąkotki ma charakter operacyjny. Po zabiegu konieczna jest natomiast odpowiednia rehabilitacja.

W stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki: boczna o kształcie koła oraz przyśrodkowa przypominająca kształtem półksiężyc. Zbudowane są z tkanki łącznej, a do ich głównych funkcji zalicza się wspomaganie poślizgu pozostałych części kolana, pogłębianie powierzchni stawowej oraz odżywanie chrząstki stawowej.

W trakcie zginania i prostowania kolana łąkotki poruszają się w przód i tył, ale dzięki swojej budowie umożliwiają także obrotowe ruchy kolana. Niestety, zarówno ze względu na pełnione funkcje, budowę, jak i lokalizację łąkotki narażone są na występowanie różnych urazów. Spotyka się je m.in. u sportowców – zawodowców i amatorów, uprawiających np. narciarstwo czy piłkę nożną (często współtowarzyszą kontuzjom więzadeł krzyżowych). Mogą one być również powikłaniem zwyrodnienia stawu kolanowego.

Uszkodzenia łąkotki (częściej przyśrodkowej niż bocznej) objawiają się m.in. bólem i obrzękiem kolana, przeskakiwaniem w stawie lub jego zblokowaniem. Niestety, większość uszkodzeń od razu kwalifikuje się do leczenia operacyjnego – leczenie zachowawcze rzadko jest skuteczne.

Leczenie i rehabilitacja uszkodzeń łąkotki

Większość operacji uszkodzonych łąkotek wykonuje się metodami artroskopowymi – przez niewielkie nacięcia skórne, co jest mniej inwazyjne dla pacjenta. W zależności od rodzaju uszkodzenia, jego dokładnej lokalizacji i stopnia zaawansowania, wykonane może zostać zszycie łąkotki, meniscektomia (całkowicie usunięcie łąkotki), operacja z użyciem sztucznych implantów zastępujących zniszczone części łąkotki lub przeszczep alogeniczny (najczęściej przy okazji rekonstrukcji więzadła).

Operacja nie oznacza oczywiście końca leczenia. Po jej wykonaniu konieczna jest trwająca od kilku do kilkunastu tygodni rehabilitacja, która ma na celu przyspieszenie gojenia, wzmocnienie tkanek oraz odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie. Zastosowanie znajdują tu różne zabiegi rehabilitacyjne – krioterapia, magnetoterapia, fala uderzeniowa, ultradźwięki, prądy czy zabiegi laserowe. Nie można zapominać o kinezyterapii, czyli ćwiczeniach wykonywanych pod okiem specjalistów fizjoterapii. Rodzaj zabiegów, ich liczba i częstotliwość są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeprowadzony kompleksowy proces leczenia uszkodzeń łąkotki w większości przypadków kończy się pełnym sukcesem i pozwala pacjentowi wrócić nawet do zawodowego uprawiania sportu.

W naszym centrum KRIOSONIK można skorzystać z różnych zabiegów zalecanych w przebiegu rehabilitacji po operacji uszkodzonych łąkotek. Zadzwoń lub napisz do nas i dowiedz się więcej -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.