Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Jak leczyć uszkodzoną łąkotkę w kolanie?

Łąkotki to niewielkie pod względem rozmiarów części anatomiczne stawu kolanowego – ze względu jednak na swoją funkcję, budowę i lokalizację są dość mocno narażone na uszkodzenia i urazy. W większości przypadków leczenie uszkodzeń łąkotki ma charakter operacyjny. Po zabiegu konieczna jest natomiast odpowiednia rehabilitacja.

W stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki: boczna o kształcie koła oraz przyśrodkowa przypominająca kształtem półksiężyc. Zbudowane są z tkanki łącznej, a do ich głównych funkcji zalicza się wspomaganie poślizgu pozostałych części kolana, pogłębianie powierzchni stawowej oraz odżywanie chrząstki stawowej.

W trakcie zginania i prostowania kolana łąkotki poruszają się w przód i tył, ale dzięki swojej budowie umożliwiają także obrotowe ruchy kolana. Niestety, zarówno ze względu na pełnione funkcje, budowę, jak i lokalizację łąkotki narażone są na występowanie różnych urazów. Spotyka się je m.in. u sportowców – zawodowców i amatorów, uprawiających np. narciarstwo czy piłkę nożną (często współtowarzyszą kontuzjom więzadeł krzyżowych). Mogą one być również powikłaniem zwyrodnienia stawu kolanowego.

Uszkodzenia łąkotki (częściej przyśrodkowej niż bocznej) objawiają się m.in. bólem i obrzękiem kolana, przeskakiwaniem w stawie lub jego zblokowaniem. Niestety, większość uszkodzeń od razu kwalifikuje się do leczenia operacyjnego – leczenie zachowawcze rzadko jest skuteczne.

Leczenie i rehabilitacja uszkodzeń łąkotki

Większość operacji uszkodzonych łąkotek wykonuje się metodami artroskopowymi – przez niewielkie nacięcia skórne, co jest mniej inwazyjne dla pacjenta. W zależności od rodzaju uszkodzenia, jego dokładnej lokalizacji i stopnia zaawansowania, wykonane może zostać zszycie łąkotki, meniscektomia (całkowicie usunięcie łąkotki), operacja z użyciem sztucznych implantów zastępujących zniszczone części łąkotki lub przeszczep alogeniczny (najczęściej przy okazji rekonstrukcji więzadła).

Operacja nie oznacza oczywiście końca leczenia. Po jej wykonaniu konieczna jest trwająca od kilku do kilkunastu tygodni rehabilitacja, która ma na celu przyspieszenie gojenia, wzmocnienie tkanek oraz odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie. Zastosowanie znajdują tu różne zabiegi rehabilitacyjne – krioterapia, magnetoterapia, fala uderzeniowa, ultradźwięki, prądy czy zabiegi laserowe. Nie można zapominać o kinezyterapii, czyli ćwiczeniach wykonywanych pod okiem specjalistów fizjoterapii. Rodzaj zabiegów, ich liczba i częstotliwość są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeprowadzony kompleksowy proces leczenia uszkodzeń łąkotki w większości przypadków kończy się pełnym sukcesem i pozwala pacjentowi wrócić nawet do zawodowego uprawiania sportu.

W naszym centrum KRIOSONIK można skorzystać z różnych zabiegów zalecanych w przebiegu rehabilitacji po operacji uszkodzonych łąkotek. Zadzwoń lub napisz do nas i dowiedz się więcej -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.