Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Jak pozbyć się bólu stóp?

Stopy to niedoceniana część ciała, która jednak na co dzień jest bardzo mocno obciążana. Jej dolegliwości często bywają niestety lekceważone. Obok chorób zwyrodnieniowych czy różnego rodzaju kontuzji, ból stóp może być spowodowany np. noszeniem butów na wysokim obcasie czy pracą stojącą. Na szczęście są metody, by złagodzić przykre dolegliwości. Ból stóp może mieć bardzo wiele przyczyn. Ból, uczucie ciężkości czy opuchlizna mogą być efektem całodziennego noszenia niewygodnego obuwia (zwłaszcza kilkucentymetrowych szpilek) albo kilku godzin spędzonych w stojącej pracy. Częstą dolegliwością, przede wszystkim kobiet, są halluksy, czyli deformacja stopy polegająca na stopniowym przesuwaniu się palucha ku zewnętrznej krawędzi stopy, przez co na wewnętrznej krawędzi tworzy się nieestetyczny, ale i bolesny guz. Efektem zarówno uprawiania sportu, stojącej pracy, jak i noszenia niedopasowanego obuwia może być zapalenie rozcięgna podeszwowego, zwane też ostrogą piętową. Stawy stóp, podobnie jak wszystkie inne stawy organizmu, narażone są na chorobę zwyrodnieniową (ryzyko jej występowania rośnie wraz z wiekiem). Jedną z najczęstszych kontuzji osób aktywnych fizycznie są skręcenia stawu skokowego. Jak więc widać, ból stóp może mieć przeróżną etiologię. Ból stóp – po pierwsze zapobiegać Bólom stop, zwłaszcza tym przeciążeniowym, wynikającym z codziennego trybu życia, można w dużej mierze zapobiegać, a także je łagodzić. Przede wszystkim warto pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia – z elastyczną, ale i wytrzymałą podeszwą, która zamortyzuje obciążenia, szerokim czubkiem nieuciskającym palców oraz solidnym zapiętkiem, który utrzyma piętę na miejscu. Po ciężkim dniu w pracy można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli oraz poleżeć kilkanaście minut ze stopami uniesionymi powyżej reszty ciała – poprawi to krążenie i zlikwiduje opuchliznę. Fizjoterapia – kiedy jest niezbędna? Jeżeli ból stóp jest wywołany przez różnego rodzaju choroby oraz kontuzje, konieczne jest bardziej specjalistyczne działanie. W zależności od potrzeb, stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czasami konieczne bywają operacje, a w zdecydowanej większości przypadków – odpowiednia fizjoterapia. Ostrogę piętową leczy się m.in. przy pomocy iniekcji osocza bogatopłytkowego oraz zabiegów fali uderzeniowej. W rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego bardzo często wykonywane są zabiegi krioterapii. Laseroterapia, ultradźwięki czy kinesotaping to sprawdzone elementy fizjoterapii po operacjach usuwania halluksów. W przypadku opuchlizny stóp i innych części ciała wykonuje się drenaże limfatyczne. Możliwości jest naprawdę wiele! Wszystkie te i wiele innych zabiegów fizjoterapii wykorzystywanych w leczeniu i rehabilitacji chorób oraz kontuzji objawiających się bólem stóp znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.