Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Jak przebiega rehabilitacja u osób starszych?

Rehabilitacja u osób starszych, nazywana również rehabilitacją geriatryczną, to zespół postępowania skierowany do osób w podeszłym wieku. A więc takich, które cierpią z powodu różnego rodzaju ograniczeń i chorób. Na ogół leczenie tego typu skupia się na podtrzymaniu sprawności człowieka, gdyż takowa w oczywisty sposób poprawia komfort jesieni życia. Z pewnością rehabilitacja osób starszych różni się od tej, której poddane mogą być osoby młodsze. Postępowanie nie tylko trzeba przemyśleć i indywidualnie dobrać do konkretnego przypadku, ale i wziąć pod uwagę szereg różnego rodzaju schorzeń. Jak zatem wygląda leczenie w przypadku seniorów i na co zwrócić w jego trakcie szczególną uwagę?

Na czym skupia się rehabilitacja u osób starszych?

Z racji tego, że u osób starszych na ogół współwystępuje szereg rożnego rodzaju chorób, należy liczyć się z nimi wszystkimi. A to oznacza, że oceniając stan zdrowia pacjenta i dobierając program do niego, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Po wybraniu najważniejszych celów, można przystąpić do rehabilitacji. Z racji tego, że u osób starszych najważniejsze jest codzienne funkcjonowanie, rehabilitacja geriatryczna skupia się przede wszystkim na czynnościach funkcjonalnych. A raczej na umożliwieniu ich wykonania. Wszystko po to, by seniorzy mogli spokojnie sprzątać, schylać się, zmieniać pozycję lub posługiwać wybranym sprzętem. Poza tym, ważny element stanowi też postępowanie prowadzące do usprawnienia chodu. Wiele starszych osób ma z nim przecież niemały problem. Niezależnie od tego czy mówimy o kroku szybkim czy też wolnym, zarówno nad pierwszym, jak i drugim trzeba pracować.

Jakie ćwiczenia mogą wykonywać osoby starsze?

Jeszcze nie tak dawno temu uważało się, że starsze osoby mogą wykonywać ograniczoną liczbę ćwiczeń. Dziś rehabilitacja geriatryczna poszerza obszar swoich zaleceń, a zmniejsza zakres przeciwskazań. Obecnie dozwoloną są na przykład ćwiczenia oporowe. Zwiększając siłę wykonywanych zadań, zwiększa się bowiem siłę samego pacjenta. A ta u seniorów jest niezwykle ważna. W sposób oczywisty wpływa bowiem na możliwość wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie deficyt funkcjonalny, zaleca mu się ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego działa, a także te z odpowiednim sprzętem. Między innymi hantlami, elastycznymi taśmami lub sztangami. Poza tym bardzo ważne są też wszystkie ćwiczenia, które w efekcie poprawiają równowagę i zapobiegają upadkom. Odpowiednio dobrane wpływają nie na siłę mięśniową i równowagę statyczną. To ważne z punktu widzenia osób starszych, a już na pewno tych, którzy mieszkają samotnie. Upadki w tym wieku są niezwykle groźne, dlatego trzeba zrobić wszystko, by im zawczasu zapobiec. Na własną rękę seniorzy też mogą zresztą wiele zdziałać. Po konsultacji z fizjoterapeutą i przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw, warto by zdecydowali się na uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ma bowiem zbawienny wpływ na ludzki organizm. Wspomaga terapię serca, leczenie otyłości i cukrzycy, a także kontroluje nadciśnienie tętnicze.

Gdzie można skorzystać z rehabilitacji geriatrycznej?

Z tego rodzaju rehabilitacji skorzystać można tak naprawdę w wielu miejscach. Między innymi w szpitalach, gabinetach rehabilitacji, a nawet klubach fitness. Długoterminową pomoc świadczą natomiast domy pomocy społecznej, a także wszelkie zakłady lecznicze. Z powodów finansowych wielu seniorów woli oczywiście rehabilitację finansowaną z budżetu państwa, a więc taką, która wykonywana jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Bywa jednak, że z pomocą najbliższych starsze osoby decydują się na prywatną opiekę. Kriosonik- Centrum Medyczne i Rehabilitacji udziela pomocy bez względu na to, którą opcję wybiorą. Z racji tego, że placówek medycznego centrum jest kilka, między innymi w Warszawie czy w Opolu, dostęp do nich jest znacznie ułatwiony. Co więcej, liczyć możemy na miejscu na wykwalifikowaną kadrę, program leczenie dostosowany do konkretnego przypadku, jak i krótkie terminy oczekiwania. W przypadku osób starszych jest to bardzo ważne. Bywa przecież, że pomoc udzielona musi być natychmiast. Poza tym , jak już zostało wspomniane, placówka umożliwia leczenie zarówno w ramach NFZ.