Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Jak przebiega rehabilitacja u osób starszych?

Rehabilitacja u osób starszych, nazywana również rehabilitacją geriatryczną, to zespół postępowania skierowany do osób w podeszłym wieku. A więc takich, które cierpią z powodu różnego rodzaju ograniczeń i chorób. Na ogół leczenie tego typu skupia się na podtrzymaniu sprawności człowieka, gdyż takowa w oczywisty sposób poprawia komfort jesieni życia. Z pewnością rehabilitacja osób starszych różni się od tej, której poddane mogą być osoby młodsze. Postępowanie nie tylko trzeba przemyśleć i indywidualnie dobrać do konkretnego przypadku, ale i wziąć pod uwagę szereg różnego rodzaju schorzeń. Jak zatem wygląda leczenie w przypadku seniorów i na co zwrócić w jego trakcie szczególną uwagę?

Na czym skupia się rehabilitacja u osób starszych?

Z racji tego, że u osób starszych na ogół współwystępuje szereg rożnego rodzaju chorób, należy liczyć się z nimi wszystkimi. A to oznacza, że oceniając stan zdrowia pacjenta i dobierając program do niego, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Po wybraniu najważniejszych celów, można przystąpić do rehabilitacji. Z racji tego, że u osób starszych najważniejsze jest codzienne funkcjonowanie, rehabilitacja geriatryczna skupia się przede wszystkim na czynnościach funkcjonalnych. A raczej na umożliwieniu ich wykonania. Wszystko po to, by seniorzy mogli spokojnie sprzątać, schylać się, zmieniać pozycję lub posługiwać wybranym sprzętem. Poza tym, ważny element stanowi też postępowanie prowadzące do usprawnienia chodu. Wiele starszych osób ma z nim przecież niemały problem. Niezależnie od tego czy mówimy o kroku szybkim czy też wolnym, zarówno nad pierwszym, jak i drugim trzeba pracować.

Jakie ćwiczenia mogą wykonywać osoby starsze?

Jeszcze nie tak dawno temu uważało się, że starsze osoby mogą wykonywać ograniczoną liczbę ćwiczeń. Dziś rehabilitacja geriatryczna poszerza obszar swoich zaleceń, a zmniejsza zakres przeciwskazań. Obecnie dozwoloną są na przykład ćwiczenia oporowe. Zwiększając siłę wykonywanych zadań, zwiększa się bowiem siłę samego pacjenta. A ta u seniorów jest niezwykle ważna. W sposób oczywisty wpływa bowiem na możliwość wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie deficyt funkcjonalny, zaleca mu się ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego działa, a także te z odpowiednim sprzętem. Między innymi hantlami, elastycznymi taśmami lub sztangami. Poza tym bardzo ważne są też wszystkie ćwiczenia, które w efekcie poprawiają równowagę i zapobiegają upadkom. Odpowiednio dobrane wpływają nie na siłę mięśniową i równowagę statyczną. To ważne z punktu widzenia osób starszych, a już na pewno tych, którzy mieszkają samotnie. Upadki w tym wieku są niezwykle groźne, dlatego trzeba zrobić wszystko, by im zawczasu zapobiec. Na własną rękę seniorzy też mogą zresztą wiele zdziałać. Po konsultacji z fizjoterapeutą i przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw, warto by zdecydowali się na uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ma bowiem zbawienny wpływ na ludzki organizm. Wspomaga terapię serca, leczenie otyłości i cukrzycy, a także kontroluje nadciśnienie tętnicze.

Gdzie można skorzystać z rehabilitacji geriatrycznej?

Z tego rodzaju rehabilitacji skorzystać można tak naprawdę w wielu miejscach. Między innymi w szpitalach, gabinetach rehabilitacji, a nawet klubach fitness. Długoterminową pomoc świadczą natomiast domy pomocy społecznej, a także wszelkie zakłady lecznicze. Z powodów finansowych wielu seniorów woli oczywiście rehabilitację finansowaną z budżetu państwa, a więc taką, która wykonywana jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Bywa jednak, że z pomocą najbliższych starsze osoby decydują się na prywatną opiekę. Kriosonik- Centrum Medyczne i Rehabilitacji udziela pomocy bez względu na to, którą opcję wybiorą. Z racji tego, że placówek medycznego centrum jest kilka, między innymi w Warszawie czy w Opolu, dostęp do nich jest znacznie ułatwiony. Co więcej, liczyć możemy na miejscu na wykwalifikowaną kadrę, program leczenie dostosowany do konkretnego przypadku, jak i krótkie terminy oczekiwania. W przypadku osób starszych jest to bardzo ważne. Bywa przecież, że pomoc udzielona musi być natychmiast. Poza tym , jak już zostało wspomniane, placówka umożliwia leczenie zarówno w ramach NFZ.