Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka?

Wybór plecaka dla dziecka bywa trudny niezależnie od wieku – już przedszkolaki mają swoje opinie o tym co lubią, a czego nie będą chciały nosić ze sobą na co dzień. To do rodzica należy jednak obowiązek znalezienia plecaka, który połączy styl i estetykę odpowiadającą dziecku z funkcjonalnością i bezpieczeństwem całej konstrukcji plecaka. Nawet lekkie obciążenie kręgosłupa, przy nieprawidłowo rozłożonym ciężarze wpływa negatywnie na postawę dziecka. Jak jednak wybrać odpowiedni plecak lub tornister? Na jakie elementy zwracać uwagę?

Plecak czy tornister – co wybrać dla przedszkolaka, pierwszoklasisty i starszaka?

Na początku warto skupić się na głównych różnicach między tornistrem i plecakiem. Ten pierwszy, w całości usztywniony, ułatwia zachowanie prawidłowej postawy podczas noszenia i zwykle polecany jest dla pierwszoklasistów po raz pierwszy noszących ze sobą większą liczbę książek i zeszytów. W tornistrze dość łatwo schować wszystkie niezbędne przybory szkolne i artystyczne bez obaw, że się pogniotą. Niestety, tornistry są od klasycznego plecaka znacznie cięższe i w połączeniu z wyposażeniem mogą już trochę ważyć. Pediatrzy zalecają, by dla zdrowia kręgosłupa dziecięcego waga plecaka lub tornistra nie przekraczała 10% wagi dziecka. Wybierając dla dziecka plecak, stawiamy przede wszystkim na lżejszą konstrukcję, a w efekcie większą ładowność całego plecaka. Wśród młodych szkolniaków coraz częściej pojawia się też opinia, że plecak jest zwyczajnie lepszy i bardziej stylowy niż tornister – każde dziecko w tym wieku marzy, by być starsze, a przecież starszaki nie noszą twardych, bajkowych tornistrów. Plecaki nie są w młodym wieku całkowicie zakazane, jednak warto wiedzieć jak wybrać te najlepsze.

Po czym poznać dobry plecak dla dziecka – najważniejsze wskazówki dla zdrowego kręgosłupa

 • Rozmiar plecaka dla dziecka powinien być zawsze zgodny z anatomią malucha – jego górna krawędź nie może sięgać wyżej, niż szyja i ramiona, a dolna nie powinna kończyć się dalej niż linia pleców.
 • Usztywniane plecy to dobre rozwiązanie w plecaku malucha – konstrukcja taka nie tylko pozwala utrzymać prawidłową postawę podczas spaceru z plecakiem, ale dzięki uwypukleniom układa się doskonale wzdłuż naturalnego kształtu pleców. Ważne, by plecak był odpowiednio wyprofilowany szczególnie w odcinku lędźwiowym, układając ciężar na całych plecach, a nie tylko ramionach i biodrach.
 • Szelki w plecaku dla dziecka powinny nie być za wąskie, by nie wpijały się w ramiona, ale też nie na tyle szerokie, by plecak był zwyczajnie niewygodny. Niektórzy producenci stawiają na rozwiązania znane z plecaków outdoorowych, wyposażając plecaki dziecięce w dodatkowy pas na wysokości klatki piersiowej, ułatwiający odciążenie ramion i kręgosłupa. Ważne, by szelki były też regulowane – plecak, który da się regulować będzie po prostu trwalszy i bardziej dopasowany do ciała dziecka.
 • Wnętrze plecaka jest sprawą dość indywidualną, jednak dla dzieci wygodniejsze są zdecydowanie te z dodatkowymi przegródkami na drugie śniadanie, napój, worek na zajęcia w-fu czy sztywniejszą przegrodą na bloki rysunkowe. Coraz częściej pediatrzy zwracają jednak uwagę, że ciężar w plecaku z przegrodami rozkłada się trochę lepiej, niż w tym z jedną komorą, dlatego warto rozważyć bardziej rozbudowane modele.
 • Wzmocnione dno sprawia, że gdy plecak będzie odkładany na stół lub na podłogę, nie zniszczy się zbyt szybko, a też sam plecak nie odkształci się z powodu obciążenia książkami i ich ostrymi rogami. To ważne, jeśli chcemy by przetrwał choć jeden rok szkolny!
Wybierając plecak, dopiero po sprawdzeniu jego budowy można w ogóle zwrócić uwagę na estetykę i w kwestii tej warto pozwolić zadecydować dziecku. To dobry sposób na kompromis, który zadowoli i rodzica i dziecko, ale też szansa by zadbać o zdrowie kręgosłupa malucha już od pierwszych dni nauki w szkole.

Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka – podpowiadamy

To dziecko chodzi do szkoły, codziennie spotykając się ze swoimi rówieśnikami i nawet bezwiednie porównując się do nich, także pod kątem tego „kto ma lepszy plecak”. Trudno więc odgórnie narzucać maluchom jeden model, nie pozwalając podjąć samodzielnej decyzji co do koloru czy wzoru. Budowa to jednak zupełnie odrębna kwestia, której każdy rodzic powinien być w pełni świadomy – na krzywy kręgosłup oddziałuje nie tylko noszenie plecaka na jednym ramieniu, ale też wybór nieodpowiedniego, choć wyglądającego na porządny plecaka. Czasem lepiej zapłacić ciut więcej, niż posyłać dziecko na fizjoterapię z powodu wczesnego skrzywienia kręgosłupa.