Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Jaki wpływ na nasz organizm ma masaż?

Masaż to metoda fizjoterapii, która ma bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od wykonywanych przez terapeutę czynności i ruchów, może mieć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wyciszające, pobudzające, a nawet relaksujące. W naszym centrum KRIOSONIK skorzystać można z masaży leczniczych wykonywanych przez doświadczonych specjalistów rehabilitacji.

Pod pojęciem masażu rozumieć należy ogół czynności – takich jak uciskanie, poklepywanie, gładzenie, chwytanie czy ugniatanie – poprzez które terapeuta wpływa na ciało pacjenta. Masaż może być wykonywany jedynie rękoma terapeuty, choć niekiedy do masażu wykorzystuje się np. specjalne stemple, rolki z wypustkami czy pędzle. Tego typu zabiegi mają jednak bardziej charakter relaksacyjny niż leczniczy.

Na jakie tkanki wpływa masaż?

W pierwszej chwili może się wydawać, że masaż jest zabiegiem, w trakcie którego terapeuta wpływa jedynie na skórę i tkanki podskórne. Nic bardziej mylnego! Poprzez odpowiednie chwyty i techniki, zastosowanie konkretnej siły i intensywności ruchów, terapeuta podczas masażu może wpływać również na powięź, mięśnie, więzadła, ścięgna, stawy, a nawet receptory nerwowe, naczynia limfatyczne i krwionośne. To pośrednio ma z kolei wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Masaż leczniczy – wskazania

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Znajdują się wśród nich:

  • urazy, choroby i dysfunkcje układu ruchu (mięśni, stawów, więzadeł, ścięgien),
  • zespoły bólowe, kontuzje i choroby kręgosłupa,
  • przykurcze, zaniki i niedowłady mięśniowe,
  • zapalenia stawów, mięśni i ścięgien,
  • choroby reumatyczne,
  • choroby zwyrodnieniowe układu ruchu.

Wskazania typowo ortopedyczne to jednak nie wszystko. Masaże lecznicze stosuje się u osób z niewydolnością oddechową, zakrzepicą, obrzękami limfatycznymi, schorzeniami skóry i tkanki podskórnej. Są one ważnym elementem rehabilitacji pacjentów np. po udarach, wypadkach komunikacyjnych, ze stwardnieniem rozsianym czy porażeniem mózgowym.

Jakie efekty daje masaż leczniczy?

Istnieje kilka zasadniczych rodzajów masaży: klasyczny, limfatyczny, tkanek głębokich, punktowy, łącznotkankowy, segmentarny czy mięśniowo-powięziowy. Różnią się one przede wszystkim techniką wykonywania oraz stosowanymi w ich trakcie chwytami oraz technikami. Mają one jednak wspólne efekty – redukowanie dolegliwości bólowych, zmniejszanie stanu zapalnego, pobudzanie procesów regeneracji organizmu, redukowanie nadmiernego napięcia mięśniowego, usuwanie obrzęków, poprawę sprawności narządu ruchu lub utrzymanie jej na możliwie najwyższym poziomie. Oczywiście techniki masażu dobiera się do występujących zaburzeń i dolegliwości, a ich liczba zależna jest od rodzaju schorzenia i postępów w leczeniu.

Z różnego rodzaju masaży leczniczych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta, skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK. Zgłoś się do nas, a nasi specjaliści pomogą Ci pozbyć się dolegliwości!