Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

  • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
  • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
  • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Jakie dolegliwości można skutecznie leczyć fizykoterapią?

Fizykoterapia to dziedzina fizjoterapii, w ramach której na ludzki organizm działa się czynnikami fizycznymi, np. niską lub wysoką temperaturą, światłem, prądem elektrycznym albo ultradźwiękami. Poddanie tkanek wpływowi tych czynników pobudza określone procesy biologiczne, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki temu fizykoterapią można skutecznie leczyć dolegliwości o różnym podłożu.

W specjalistycznej literaturze można znaleźć wiele definicji fizykoterapii. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to zabiegi, podczas których wykorzystuje się określone czynniki fizyczne w celu wywołania reakcji organizmu na poziomach komórek, tkanek, narządów i/lub na poziomie ogólnoustrojowym. Dzięki fizykoterapii można uzyskać efekty lecznicze, terapeutyczne, treningowe i profilaktyczne, mogą mieć one charakter pośredni i bezpośredni, natychmiastowy i odległy, krótko- i długoterminowy.

Do zabiegów fizykoterapii zalicza się m.in. krioterapię miejscową i ogólnoustrojową, światłoterapię, laseroterapię, falę uderzeniową, magnetoterapię, zabiegi z zastosowaniem prądu oraz ultradźwięków. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań medycznych, poszczególne procedury można ze sobą łączyć, stosować je naprzemiennie lub przez dłuższy czas, w seriach.

Fizykoterapia – szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie

Fizykoterapia znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Bardzo często jest elementem rehabilitacji pacjentów chorych przewlekle – hamuje rozwój choroby, łagodzi jej objawy, pozwala zachować maksymalną sprawność i samodzielność. Fizykoterapia może być niezwykle przydatna u osób po różnego rodzaju interwencjach chirurgicznych, przyspieszając proces rekonwalescencji. Stosuje się ją u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, układu oddechowego, układu moczowo-płciowego, u osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie.

Najczęściej jednak zabiegi fizykoterapii znajdują zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości ze strony układu ruchu: mięśni, stawów, kości, więzadeł, ścięgien itp. Mają bowiem działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, stymulują naturalne procesy regeneracji, poprawiają mikrokrążenie i przyspieszają wydalanie z organizmu szkodliwych produktów metabolicznych.

W placówkach KRIOSONIK skutecznie pomagamy pacjentom:

  • po kontuzjach wynikających z uprawiania sportu (zarówno zawodowo, jak i amatorsko), takich jak zerwanie więzadła, zerwanie ścięgna Achillesa albo mięśnia czworogłowego,
  • po urazach będących efektem nieszczęśliwych wypadków, np. komunikacyjnych, takich jak złamania kończyn albo urazy odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • przeciążeniami na skutek wykonywanej pracy zawodowej, np. łokciem tenisisty, zespołem bolesnego barku i zespołem cieśni nadgarstka,
  • ze stanami zapalnymi i zwyrodnieniami będącymi objawami naturalnego starzenia się organizmu, np. zwyrodnieniem stawu kolanowego lub łokciowego,
  • dolegliwościami wynikającymi ze współczesnego trybu życia, np. bólami kręgosłupa.

Zarówno rodzaj zabiegów, jak i ich liczba oraz częstotliwość jest zawsze dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zgłoś się do wybranej placówki KRIOSONIK i umów się na konsultacje!