Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

  • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
  • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
  • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
  • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Jakie dolegliwości można skutecznie leczyć fizykoterapią?

Fizykoterapia to dziedzina fizjoterapii, w ramach której na ludzki organizm działa się czynnikami fizycznymi, np. niską lub wysoką temperaturą, światłem, prądem elektrycznym albo ultradźwiękami. Poddanie tkanek wpływowi tych czynników pobudza określone procesy biologiczne, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki temu fizykoterapią można skutecznie leczyć dolegliwości o różnym podłożu.

W specjalistycznej literaturze można znaleźć wiele definicji fizykoterapii. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to zabiegi, podczas których wykorzystuje się określone czynniki fizyczne w celu wywołania reakcji organizmu na poziomach komórek, tkanek, narządów i/lub na poziomie ogólnoustrojowym. Dzięki fizykoterapii można uzyskać efekty lecznicze, terapeutyczne, treningowe i profilaktyczne, mogą mieć one charakter pośredni i bezpośredni, natychmiastowy i odległy, krótko- i długoterminowy.

Do zabiegów fizykoterapii zalicza się m.in. krioterapię miejscową i ogólnoustrojową, światłoterapię, laseroterapię, falę uderzeniową, magnetoterapię, zabiegi z zastosowaniem prądu oraz ultradźwięków. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań medycznych, poszczególne procedury można ze sobą łączyć, stosować je naprzemiennie lub przez dłuższy czas, w seriach.

Fizykoterapia – szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie

Fizykoterapia znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Bardzo często jest elementem rehabilitacji pacjentów chorych przewlekle – hamuje rozwój choroby, łagodzi jej objawy, pozwala zachować maksymalną sprawność i samodzielność. Fizykoterapia może być niezwykle przydatna u osób po różnego rodzaju interwencjach chirurgicznych, przyspieszając proces rekonwalescencji. Stosuje się ją u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, układu oddechowego, układu moczowo-płciowego, u osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie.

Najczęściej jednak zabiegi fizykoterapii znajdują zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości ze strony układu ruchu: mięśni, stawów, kości, więzadeł, ścięgien itp. Mają bowiem działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, stymulują naturalne procesy regeneracji, poprawiają mikrokrążenie i przyspieszają wydalanie z organizmu szkodliwych produktów metabolicznych.

W placówkach KRIOSONIK skutecznie pomagamy pacjentom:

  • po kontuzjach wynikających z uprawiania sportu (zarówno zawodowo, jak i amatorsko), takich jak zerwanie więzadła, zerwanie ścięgna Achillesa albo mięśnia czworogłowego,
  • po urazach będących efektem nieszczęśliwych wypadków, np. komunikacyjnych, takich jak złamania kończyn albo urazy odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • przeciążeniami na skutek wykonywanej pracy zawodowej, np. łokciem tenisisty, zespołem bolesnego barku i zespołem cieśni nadgarstka,
  • ze stanami zapalnymi i zwyrodnieniami będącymi objawami naturalnego starzenia się organizmu, np. zwyrodnieniem stawu kolanowego lub łokciowego,
  • dolegliwościami wynikającymi ze współczesnego trybu życia, np. bólami kręgosłupa.

Zarówno rodzaj zabiegów, jak i ich liczba oraz częstotliwość jest zawsze dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zgłoś się do wybranej placówki KRIOSONIK i umów się na konsultacje!