Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji kolana?

Operacja kolana u wielu pacjentów jest dopiero pierwszym etapem leczenia urazu czy choroby w obrębie tego stawu. Dla uzyskania odpowiednich efektów zabiegu konieczna jest zawsze dopasowana do potrzeb rehabilitacja – w większości przypadków powinno się ją rozpocząć nawet drugiego dnia po operacji.

Kolana są największymi stawami w organizmie człowieka – ze względu na swoją skomplikowaną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia są narażone na różnego rodzaju stany przeciążeniowe, urazy i choroby. W wielu przypadkach dolegliwości w obrębie stawów kolanowych w pierwszym etapie próbuje się leczyć zachowawczo – jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, bóle i ograniczenia ruchomości się pogłębiają lub gdy mamy do czynienia z poważnym, nagłym urazem, konieczna jest jednak operacja.

Obecnie niewiele operacji kolana wykonuje się tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, czyli z obszernym naruszaniem ciągłości powłok skórnych. Większość zabiegów ma charakter artroskopowy – przez niewielkie nacięcia skóry do stawu wprowadza się niezbędne narzędzia i wykonuje odpowiednie procedury. W ten sposób można przeprowadzić np. szycie łąkotki, rekonstrukcje więzadła krzyżowego czy meniscektomię (usunięcie łąkotki). Artroskopie kolana są mniej inwazyjne dla pacjentów i znacznie skracają czas rekonwalescencji.

Rehabilitacja po operacji kolana – kiedy i jak?

Niewiele operacji kolana wymaga pełnego, bezwzględnego unieruchomienia stawu przez jakiś czas po zabiegu. W większości przypadków rehabilitację – która jest niezbędnym elementem rekonwalescencji – rozpoczyna się już na drugi dzień po operacji. Oczywiście nie jest tak, że pacjent od razu wykonuje skomplikowane ćwiczenia. Początkowo są to różnego rodzaju czynne i bierne ćwiczenia mające na celu poprawę krążenia w kończynie, eliminację bólu i obrzęku, a także jak najszybsze uzyskanie pełnego wyprostu. Do pracy angażuje się m.in. mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy czy mięsień pośladkowy.

W ramach rehabilitacji po operacji kolana zaleca się jak najszybszą pionizację i naukę chodu o kulach – także rozpoczyna się to drugiego dnia po zabiegu. W ciągu kilku następnych dni włącza się terapię manualną, a także elementy drenażu limfatycznego, zmniejszającego obrzęk oraz zapobiegającego zakrzepom – co ważne, nie trzeba w tym celu czekać do zdjęcia szwów. W kolejnych dniach rehabilitacja staje się coraz bardziej intensywna – do ćwiczeń dołącza się zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, elektrostymulację mięśni albo ultradźwięki.

Plan i długość trwania rehabilitacji po operacji kolana to bardzo indywidualna kwestia – zależy od wieku pacjenta, rodzaju przeprowadzonej operacji, a nawet naturalnych predyspozycji regeneracyjnych. Może trwać od około trzech tygodni do nawet trzech miesięcy. W wielu przypadkach w późniejszych etapach pacjent może samodzielnie wykonywać w domu niektóre ćwiczenia albo automasaże.

Specjalistyczną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb rehabilitacją pacjentów po operacjach stawów kolanowych zajmujemy się w placówkach KRIOSONIK. Zachęcamy do kontaktu!