Menu Zamknij
header

Urazy mogą przytrafić się każdemu – kluczem do pełnego powrotu do zdrowia po urazie jest szybka i skuteczna rehabilitacja. W klinice KRIOSONIK oferujemy kompleksowy proces rehabilitacyjny, który krok po kroku przywróci Ci pełną sprawność.

Rehabilitacja po urazie może być konieczna w wielu przypadkach. Na uszkodzenia więzadeł czy naderwania mięśni narażeni są sportowcy – w ich przypadku szybkie podjęcie rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności i uniknięcia długotrwałych konsekwencji. U innych długotrwałe siedzenie, nieprawidłowa postawa ciała oraz intensywna praca fizyczna mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowo-stawowych. Takie dolegliwości, jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka często wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. Oczywiście nie można też zapominać o nagłych urazach wynikających z nieszczęśliwych wypadków – np. skręceniach czy złamaniach.

Warto pamiętać, że każdy uraz – bez względu na to, jak drobny – może mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Po urazie kluczowy jest także proces rehabilitacji – nie tylko po to, by powrócić do pełnej sprawności, ale także aby zapobiec nawrotom kontuzji i powikłaniom

Krok po kroku przez proces rehabilitacji w KRIOSONIK

W KRIOSONIK rozumiemy, jak ważna jest kompleksowa opieka medyczna, dlatego oferujemy indywidualnie dobrany program rehabilitacji składający się z kilku etapów.

  • Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki, która pozwala określić rodzaj i zakres uszkodzeń. Na tym etapie nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, analizują wyniki badań oraz przeprowadzają testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę zdolności ruchowych pacjenta. Na podstawie wyników diagnozy opracowujemy indywidualny plan terapii, który obejmuje różne metody leczenia.

  • Wczesna faza rehabilitacji

W pierwszym etapie rehabilitacji kluczowym celem jest redukcja bólu i stanu zapalnego, a także ochrona uszkodzonego obszaru przed dalszymi urazami. W tej fazie stosuje się m.in. krioterapię, elektroterapię, masaże lecznicze oraz delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Działania te mają na celu zmniejszenie obrzęku oraz poprawę krążenia krwi, co sprzyja regeneracji tkanek.

  • Faza przywracania ruchomości i siły mięśniowej

Kiedy stan zapalny zostaje opanowany, a ból zredukowany, rozpoczynamy intensywniejszą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odbudowę siły mięśniowej. Na tym etapie ważne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz techniki terapii manualnej, które pomagają w przywróceniu prawidłowej biomechaniki ruchu.

  • Przygotowanie do powrotu do aktywności

Ostatnia faza rehabilitacji koncentruje się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do normalnej aktywności fizycznej lub zawodowej. Stosujemy ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują ruchy wykonywane w codziennym życiu, a w przypadku sportowców – także ruchy charakterystyczne dla ich dyscypliny sportowej. Na tym etapie kluczowe znaczenie mają ćwiczenia propriocepcji, które poprawiają koordynację i stabilizację.

W KRIOSONIK oferujemy kompleksowe podejście do leczenia urazów, łącząc nowoczesne technologie z indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem terapii, dbając o to, aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz skutecznej rehabilitacji, skontaktuj się z nami – wspólnie opracujemy plan, który pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności!

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji kolana?

Operacja kolana u wielu pacjentów jest dopiero pierwszym etapem leczenia urazu czy choroby w obrębie tego stawu. Dla uzyskania odpowiednich efektów zabiegu konieczna jest zawsze dopasowana do potrzeb rehabilitacja – w większości przypadków powinno się ją rozpocząć nawet drugiego dnia po operacji.

Kolana są największymi stawami w organizmie człowieka – ze względu na swoją skomplikowaną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia są narażone na różnego rodzaju stany przeciążeniowe, urazy i choroby. W wielu przypadkach dolegliwości w obrębie stawów kolanowych w pierwszym etapie próbuje się leczyć zachowawczo – jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, bóle i ograniczenia ruchomości się pogłębiają lub gdy mamy do czynienia z poważnym, nagłym urazem, konieczna jest jednak operacja.

Obecnie niewiele operacji kolana wykonuje się tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, czyli z obszernym naruszaniem ciągłości powłok skórnych. Większość zabiegów ma charakter artroskopowy – przez niewielkie nacięcia skóry do stawu wprowadza się niezbędne narzędzia i wykonuje odpowiednie procedury. W ten sposób można przeprowadzić np. szycie łąkotki, rekonstrukcje więzadła krzyżowego czy meniscektomię (usunięcie łąkotki). Artroskopie kolana są mniej inwazyjne dla pacjentów i znacznie skracają czas rekonwalescencji.

Rehabilitacja po operacji kolana – kiedy i jak?

Niewiele operacji kolana wymaga pełnego, bezwzględnego unieruchomienia stawu przez jakiś czas po zabiegu. W większości przypadków rehabilitację – która jest niezbędnym elementem rekonwalescencji – rozpoczyna się już na drugi dzień po operacji. Oczywiście nie jest tak, że pacjent od razu wykonuje skomplikowane ćwiczenia. Początkowo są to różnego rodzaju czynne i bierne ćwiczenia mające na celu poprawę krążenia w kończynie, eliminację bólu i obrzęku, a także jak najszybsze uzyskanie pełnego wyprostu. Do pracy angażuje się m.in. mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy czy mięsień pośladkowy.

W ramach rehabilitacji po operacji kolana zaleca się jak najszybszą pionizację i naukę chodu o kulach – także rozpoczyna się to drugiego dnia po zabiegu. W ciągu kilku następnych dni włącza się terapię manualną, a także elementy drenażu limfatycznego, zmniejszającego obrzęk oraz zapobiegającego zakrzepom – co ważne, nie trzeba w tym celu czekać do zdjęcia szwów. W kolejnych dniach rehabilitacja staje się coraz bardziej intensywna – do ćwiczeń dołącza się zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, elektrostymulację mięśni albo ultradźwięki.

Plan i długość trwania rehabilitacji po operacji kolana to bardzo indywidualna kwestia – zależy od wieku pacjenta, rodzaju przeprowadzonej operacji, a nawet naturalnych predyspozycji regeneracyjnych. Może trwać od około trzech tygodni do nawet trzech miesięcy. W wielu przypadkach w późniejszych etapach pacjent może samodzielnie wykonywać w domu niektóre ćwiczenia albo automasaże.

Specjalistyczną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb rehabilitacją pacjentów po operacjach stawów kolanowych zajmujemy się w placówkach KRIOSONIK. Zachęcamy do kontaktu!