Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Kiedy wykorzystuje się zabiegi fizykoterapeutyczne?

Każda dorosła doświadcza spadku formy. Może być to spowodowane m.in. przez siedzący tryb życia, choroby, urazy. Aby przywrócić pełną sprawność, to warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Czym jest fizykoterapia? Kto może skorzystać z zabiegów? W jakich sytuacjach zabiegi są niewskazane?

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia jest jednym z działów rehabilitacji. Wykorzystuje się w niej prawa fizyki do leczenia pacjentów. Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są głównie do usuwania bólu i zapobiegania jego ponownemu występowaniu. Dzięki temu można usunąć zmiany chorobowe i poprawić ogólny stan organizmu. 

Kto i kiedy może stosować zabiegi fizykoterapeutyczne?

Zabiegi fizykoterapeutyczne zawsze dobierane są indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Skierowanie może wystawić: ortopeda, neurolog, reumatolog, lekarz rehabilitacji i fizjoterapeuta.

Zabiegi fizykoterapeutyczne najczęściej wykorzystywane są przy:

  • rwie kulszowej,
  • zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • zmianach zwyrodnieniowych stawów,
  • uszkodzeniu stawów np. zwichnięcia,
  • porażenia nerwów np. twarzy.

Przeciwwskazania do zabiegów fizykoterapeutycznych

Nie wolno wykonywać zabiegów fizykoterapeutycznych m.in.:

  • osobom z chorobą nowotworową,
  • kobietom w ciąży,
  • osobom z gorączką i infekcją,
  • osobom mającym zaburzeniach czucia,
  • osobom z cukrzycą,
  • osobom mających metalowe implanty w miejscu wykonywanego zabiegu.

Najczęściej stosowane zabiegi fizykoterapeutyczne

Prądy TENS

Przezskórna stymulacja nerwów mająca zastosowanie głównie w terapii przeciwbólowej. Natężenie prądu ustawianie jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Elektrostymulacja

Wykorzystywanie impulsu prądu do pobudzenia całego układu mięśniowo -nerwowego. W czasie tego zabiegu bardzo często wykonywane są również inne ćwiczenia.

Prąd galwaniczny

Zabieg z zastosowaniem prądu stałego. Natężenie zawsze jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta.  Bardzo często w miejscu wykonywania zabiegu powstaje rumień.

Ultradźwięki

Ultradźwięki aplikowane są na zmienione chorobowo miejsce za pomocą głowicy. Aby zabieg dał lepszy efekt, to należy stosować na skórę substancję sprzęgająca lub lek.

Pole magnetyczne (magnetronik)

Pole magnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości.

Laser

Laser biostymulujący może mieć niska lub średnią moc.

Krioterapia

W zabiegu wykorzystywany jest ciekły azot w niskiej temperaturze, zimne powietrze lub okłady z lodu.

Sollux

Sollux jedna z form światłolecznictwa wykorzystująca do zbiegów światło podczerwone.

Fala uderzeniowa

Stosowana jest najczęściej do długotrwałego leczenia bólu. Jest emitowana pod ciśnieniem.

Jonoforeza

Do zabiegu wykorzystywany jest ruch jonów. Najczęściej wywołuje uczucie mrowienia. Jest krótkim 10 min zabiegiem. 

Prądy diadynamiczne (DD)

Zwane również prądami Bernarda.  Są to prądy o niskiej częstotliwości. Serie impulsów wywołują określone reakcje organizmu.

Prądy interferencyjne

Zwane również prądami Nemea. Terapia polega na krzyżowaniu dwóch różnych obwodów z prądem o zróżnicowanych częstotliwościach.

Zabiegi fizykoterapeutyczne powinny być zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb. Są bardzo pomocne w powrocie do pełnej sprawności.