Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Kiedy wykorzystuje się zabiegi fizykoterapeutyczne?

Każda dorosła doświadcza spadku formy. Może być to spowodowane m.in. przez siedzący tryb życia, choroby, urazy. Aby przywrócić pełną sprawność, to warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Czym jest fizykoterapia? Kto może skorzystać z zabiegów? W jakich sytuacjach zabiegi są niewskazane?

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia jest jednym z działów rehabilitacji. Wykorzystuje się w niej prawa fizyki do leczenia pacjentów. Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są głównie do usuwania bólu i zapobiegania jego ponownemu występowaniu. Dzięki temu można usunąć zmiany chorobowe i poprawić ogólny stan organizmu. 

Kto i kiedy może stosować zabiegi fizykoterapeutyczne?

Zabiegi fizykoterapeutyczne zawsze dobierane są indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Skierowanie może wystawić: ortopeda, neurolog, reumatolog, lekarz rehabilitacji i fizjoterapeuta.

Zabiegi fizykoterapeutyczne najczęściej wykorzystywane są przy:

  • rwie kulszowej,
  • zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • zmianach zwyrodnieniowych stawów,
  • uszkodzeniu stawów np. zwichnięcia,
  • porażenia nerwów np. twarzy.

Przeciwwskazania do zabiegów fizykoterapeutycznych

Nie wolno wykonywać zabiegów fizykoterapeutycznych m.in.:

  • osobom z chorobą nowotworową,
  • kobietom w ciąży,
  • osobom z gorączką i infekcją,
  • osobom mającym zaburzeniach czucia,
  • osobom z cukrzycą,
  • osobom mających metalowe implanty w miejscu wykonywanego zabiegu.

Najczęściej stosowane zabiegi fizykoterapeutyczne

Prądy TENS

Przezskórna stymulacja nerwów mająca zastosowanie głównie w terapii przeciwbólowej. Natężenie prądu ustawianie jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Elektrostymulacja

Wykorzystywanie impulsu prądu do pobudzenia całego układu mięśniowo -nerwowego. W czasie tego zabiegu bardzo często wykonywane są również inne ćwiczenia.

Prąd galwaniczny

Zabieg z zastosowaniem prądu stałego. Natężenie zawsze jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta.  Bardzo często w miejscu wykonywania zabiegu powstaje rumień.

Ultradźwięki

Ultradźwięki aplikowane są na zmienione chorobowo miejsce za pomocą głowicy. Aby zabieg dał lepszy efekt, to należy stosować na skórę substancję sprzęgająca lub lek.

Pole magnetyczne (magnetronik)

Pole magnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości.

Laser

Laser biostymulujący może mieć niska lub średnią moc.

Krioterapia

W zabiegu wykorzystywany jest ciekły azot w niskiej temperaturze, zimne powietrze lub okłady z lodu.

Sollux

Sollux jedna z form światłolecznictwa wykorzystująca do zbiegów światło podczerwone.

Fala uderzeniowa

Stosowana jest najczęściej do długotrwałego leczenia bólu. Jest emitowana pod ciśnieniem.

Jonoforeza

Do zabiegu wykorzystywany jest ruch jonów. Najczęściej wywołuje uczucie mrowienia. Jest krótkim 10 min zabiegiem. 

Prądy diadynamiczne (DD)

Zwane również prądami Bernarda.  Są to prądy o niskiej częstotliwości. Serie impulsów wywołują określone reakcje organizmu.

Prądy interferencyjne

Zwane również prądami Nemea. Terapia polega na krzyżowaniu dwóch różnych obwodów z prądem o zróżnicowanych częstotliwościach.

Zabiegi fizykoterapeutyczne powinny być zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb. Są bardzo pomocne w powrocie do pełnej sprawności.