Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Kiedy wykorzystuje się zabiegi fizykoterapeutyczne?

Każda dorosła doświadcza spadku formy. Może być to spowodowane m.in. przez siedzący tryb życia, choroby, urazy. Aby przywrócić pełną sprawność, to warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Czym jest fizykoterapia? Kto może skorzystać z zabiegów? W jakich sytuacjach zabiegi są niewskazane?

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia jest jednym z działów rehabilitacji. Wykorzystuje się w niej prawa fizyki do leczenia pacjentów. Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są głównie do usuwania bólu i zapobiegania jego ponownemu występowaniu. Dzięki temu można usunąć zmiany chorobowe i poprawić ogólny stan organizmu. 

Kto i kiedy może stosować zabiegi fizykoterapeutyczne?

Zabiegi fizykoterapeutyczne zawsze dobierane są indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Skierowanie może wystawić: ortopeda, neurolog, reumatolog, lekarz rehabilitacji i fizjoterapeuta.

Zabiegi fizykoterapeutyczne najczęściej wykorzystywane są przy:

  • rwie kulszowej,
  • zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • zmianach zwyrodnieniowych stawów,
  • uszkodzeniu stawów np. zwichnięcia,
  • porażenia nerwów np. twarzy.

Przeciwwskazania do zabiegów fizykoterapeutycznych

Nie wolno wykonywać zabiegów fizykoterapeutycznych m.in.:

  • osobom z chorobą nowotworową,
  • kobietom w ciąży,
  • osobom z gorączką i infekcją,
  • osobom mającym zaburzeniach czucia,
  • osobom z cukrzycą,
  • osobom mających metalowe implanty w miejscu wykonywanego zabiegu.

Najczęściej stosowane zabiegi fizykoterapeutyczne

Prądy TENS

Przezskórna stymulacja nerwów mająca zastosowanie głównie w terapii przeciwbólowej. Natężenie prądu ustawianie jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Elektrostymulacja

Wykorzystywanie impulsu prądu do pobudzenia całego układu mięśniowo -nerwowego. W czasie tego zabiegu bardzo często wykonywane są również inne ćwiczenia.

Prąd galwaniczny

Zabieg z zastosowaniem prądu stałego. Natężenie zawsze jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta.  Bardzo często w miejscu wykonywania zabiegu powstaje rumień.

Ultradźwięki

Ultradźwięki aplikowane są na zmienione chorobowo miejsce za pomocą głowicy. Aby zabieg dał lepszy efekt, to należy stosować na skórę substancję sprzęgająca lub lek.

Pole magnetyczne (magnetronik)

Pole magnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości.

Laser

Laser biostymulujący może mieć niska lub średnią moc.

Krioterapia

W zabiegu wykorzystywany jest ciekły azot w niskiej temperaturze, zimne powietrze lub okłady z lodu.

Sollux

Sollux jedna z form światłolecznictwa wykorzystująca do zbiegów światło podczerwone.

Fala uderzeniowa

Stosowana jest najczęściej do długotrwałego leczenia bólu. Jest emitowana pod ciśnieniem.

Jonoforeza

Do zabiegu wykorzystywany jest ruch jonów. Najczęściej wywołuje uczucie mrowienia. Jest krótkim 10 min zabiegiem. 

Prądy diadynamiczne (DD)

Zwane również prądami Bernarda.  Są to prądy o niskiej częstotliwości. Serie impulsów wywołują określone reakcje organizmu.

Prądy interferencyjne

Zwane również prądami Nemea. Terapia polega na krzyżowaniu dwóch różnych obwodów z prądem o zróżnicowanych częstotliwościach.

Zabiegi fizykoterapeutyczne powinny być zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb. Są bardzo pomocne w powrocie do pełnej sprawności. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.