Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

 • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
 • chorób układu kostnego,
 • schorzeń autoimmunologicznych,
 • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Kolano biegacza dotyka nie tylko sportowców! Poznaj objawy i metody leczenia

Kolano biegacza to stosowana powszechnie nazwa stanu przeciążeniowego pasma biodrowo-piszczelowego występującego najczęściej (ale nie tylko) u osób, które uprawiają bieganie. Kolano biegacza - zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i pozostałych pacjentów - wymaga odpowiedniego leczenia, obejmującego m.in. dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Kolano biegacza - czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego - to stan przeciążeniowy stawu kolanowego, będący najczęściej efektem zbyt intensywnych treningów biegowych, które prowadzą do powstawania licznych mikrourazów w obrębie kolana. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzja występuje zazwyczaj u osób uprawiających bieganie, a także m.in. piłkę nożną, koszykówkę czy tenis.

Wbrew powszechnym opiniom, kolano biegacza nie jest jednak problemem wyłącznie osób aktywnych fizycznie. Do czynników zwiększających ryzyko jego rozwoju zalicza się:

 • wrodzone zaburzenia produkcji mazi stawowej,
 • choroby i urazy rzepki,
 • przykurcze mięśni kończyny dolnej,
 • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
 • długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami.

Kolano biegacza - objawy

U osób aktywnych fizycznie kolano biegacza objawia się bólem podczas biegania - czasem jest on na tyle silny, że uniemożliwia przeprowadzenie treningu, ale zmniejsza się po zaprzestaniu aktywności.

Ból kolana jest głównym objawem przeciążenia także u pozostałych pacjentów, tyle że w ich przypadku odczuwany jest np. w sytuacji przybierania na dłużej pozycji ze zgiętym stawem kolanowym. Niekiedy towarzyszy temu trzeszczenie i zgrzytanie kolana, a w zaawansowanych stadiach - również obrzęk stawu kolanowego.

W przypadku pojawienia się tego typu objawów konieczna jest wizyta u ortopedy oraz badania obrazowe kolana. Najczęściej jest to USG stawu kolanowego oraz rezonans magnetyczny, który pozwala precyzyjnie zobrazować i ocenić wszystkie elementy stawu.

Kolano biegacza - leczenie

Jeśli kolano biegacza zostaje zdiagnozowane we wczesnym stadium, a degeneracja tkanek nie jest zaawansowana, leczenie ma charakter zachowawczy. Może ono obejmować m.in. farmakoterapię (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, suplementy regenerujące chrząstkę stawową, iniekcje dostawowe) oraz dopasowaną do potrzeb rehabilitację. U pacjenta stosuje się kinezyterapię, kinesiotaping, masaże lecznicze oraz zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, jonoforezę, ultradźwięki, pole magnetyczne oraz laseroterapię.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów albo uszkodzenia są bardzo rozległe, zalecone może zostać leczenie chirurgiczne. Po nim oczywiście również konieczna jest rehabilitacja, trwająca niekiedy nawet kilka miesięcy. 

W centrach Kriosonik pomagamy pacjentom z kolanem biegacza - zarówno sportowcom, jak i osobom, które nie są aktywne fizycznie, w ramach leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji pooperacyjnej. Pacjentów wymagających tego typu wsparcia zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna