Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Kolano biegacza dotyka nie tylko sportowców! Poznaj objawy i metody leczenia

Kolano biegacza to stosowana powszechnie nazwa stanu przeciążeniowego pasma biodrowo-piszczelowego występującego najczęściej (ale nie tylko) u osób, które uprawiają bieganie. Kolano biegacza - zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i pozostałych pacjentów - wymaga odpowiedniego leczenia, obejmującego m.in. dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Kolano biegacza - czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego - to stan przeciążeniowy stawu kolanowego, będący najczęściej efektem zbyt intensywnych treningów biegowych, które prowadzą do powstawania licznych mikrourazów w obrębie kolana. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzja występuje zazwyczaj u osób uprawiających bieganie, a także m.in. piłkę nożną, koszykówkę czy tenis.

Wbrew powszechnym opiniom, kolano biegacza nie jest jednak problemem wyłącznie osób aktywnych fizycznie. Do czynników zwiększających ryzyko jego rozwoju zalicza się:

  • wrodzone zaburzenia produkcji mazi stawowej,
  • choroby i urazy rzepki,
  • przykurcze mięśni kończyny dolnej,
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
  • długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami.

Kolano biegacza - objawy

U osób aktywnych fizycznie kolano biegacza objawia się bólem podczas biegania - czasem jest on na tyle silny, że uniemożliwia przeprowadzenie treningu, ale zmniejsza się po zaprzestaniu aktywności.

Ból kolana jest głównym objawem przeciążenia także u pozostałych pacjentów, tyle że w ich przypadku odczuwany jest np. w sytuacji przybierania na dłużej pozycji ze zgiętym stawem kolanowym. Niekiedy towarzyszy temu trzeszczenie i zgrzytanie kolana, a w zaawansowanych stadiach - również obrzęk stawu kolanowego.

W przypadku pojawienia się tego typu objawów konieczna jest wizyta u ortopedy oraz badania obrazowe kolana. Najczęściej jest to USG stawu kolanowego oraz rezonans magnetyczny, który pozwala precyzyjnie zobrazować i ocenić wszystkie elementy stawu.

Kolano biegacza - leczenie

Jeśli kolano biegacza zostaje zdiagnozowane we wczesnym stadium, a degeneracja tkanek nie jest zaawansowana, leczenie ma charakter zachowawczy. Może ono obejmować m.in. farmakoterapię (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, suplementy regenerujące chrząstkę stawową, iniekcje dostawowe) oraz dopasowaną do potrzeb rehabilitację. U pacjenta stosuje się kinezyterapię, kinesiotaping, masaże lecznicze oraz zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, jonoforezę, ultradźwięki, pole magnetyczne oraz laseroterapię.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów albo uszkodzenia są bardzo rozległe, zalecone może zostać leczenie chirurgiczne. Po nim oczywiście również konieczna jest rehabilitacja, trwająca niekiedy nawet kilka miesięcy. 

W centrach Kriosonik pomagamy pacjentom z kolanem biegacza - zarówno sportowcom, jak i osobom, które nie są aktywne fizycznie, w ramach leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji pooperacyjnej. Pacjentów wymagających tego typu wsparcia zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna