Menu Zamknij
header

Urazy mogą przytrafić się każdemu – kluczem do pełnego powrotu do zdrowia po urazie jest szybka i skuteczna rehabilitacja. W klinice KRIOSONIK oferujemy kompleksowy proces rehabilitacyjny, który krok po kroku przywróci Ci pełną sprawność.

Rehabilitacja po urazie może być konieczna w wielu przypadkach. Na uszkodzenia więzadeł czy naderwania mięśni narażeni są sportowcy – w ich przypadku szybkie podjęcie rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności i uniknięcia długotrwałych konsekwencji. U innych długotrwałe siedzenie, nieprawidłowa postawa ciała oraz intensywna praca fizyczna mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowo-stawowych. Takie dolegliwości, jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka często wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. Oczywiście nie można też zapominać o nagłych urazach wynikających z nieszczęśliwych wypadków – np. skręceniach czy złamaniach.

Warto pamiętać, że każdy uraz – bez względu na to, jak drobny – może mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Po urazie kluczowy jest także proces rehabilitacji – nie tylko po to, by powrócić do pełnej sprawności, ale także aby zapobiec nawrotom kontuzji i powikłaniom

Krok po kroku przez proces rehabilitacji w KRIOSONIK

W KRIOSONIK rozumiemy, jak ważna jest kompleksowa opieka medyczna, dlatego oferujemy indywidualnie dobrany program rehabilitacji składający się z kilku etapów.

  • Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki, która pozwala określić rodzaj i zakres uszkodzeń. Na tym etapie nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, analizują wyniki badań oraz przeprowadzają testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę zdolności ruchowych pacjenta. Na podstawie wyników diagnozy opracowujemy indywidualny plan terapii, który obejmuje różne metody leczenia.

  • Wczesna faza rehabilitacji

W pierwszym etapie rehabilitacji kluczowym celem jest redukcja bólu i stanu zapalnego, a także ochrona uszkodzonego obszaru przed dalszymi urazami. W tej fazie stosuje się m.in. krioterapię, elektroterapię, masaże lecznicze oraz delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Działania te mają na celu zmniejszenie obrzęku oraz poprawę krążenia krwi, co sprzyja regeneracji tkanek.

  • Faza przywracania ruchomości i siły mięśniowej

Kiedy stan zapalny zostaje opanowany, a ból zredukowany, rozpoczynamy intensywniejszą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odbudowę siły mięśniowej. Na tym etapie ważne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz techniki terapii manualnej, które pomagają w przywróceniu prawidłowej biomechaniki ruchu.

  • Przygotowanie do powrotu do aktywności

Ostatnia faza rehabilitacji koncentruje się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do normalnej aktywności fizycznej lub zawodowej. Stosujemy ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują ruchy wykonywane w codziennym życiu, a w przypadku sportowców – także ruchy charakterystyczne dla ich dyscypliny sportowej. Na tym etapie kluczowe znaczenie mają ćwiczenia propriocepcji, które poprawiają koordynację i stabilizację.

W KRIOSONIK oferujemy kompleksowe podejście do leczenia urazów, łącząc nowoczesne technologie z indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem terapii, dbając o to, aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz skutecznej rehabilitacji, skontaktuj się z nami – wspólnie opracujemy plan, który pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności!

Kolano biegacza dotyka nie tylko sportowców! Poznaj objawy i metody leczenia

Kolano biegacza to stosowana powszechnie nazwa stanu przeciążeniowego pasma biodrowo-piszczelowego występującego najczęściej (ale nie tylko) u osób, które uprawiają bieganie. Kolano biegacza - zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i pozostałych pacjentów - wymaga odpowiedniego leczenia, obejmującego m.in. dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Kolano biegacza - czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego - to stan przeciążeniowy stawu kolanowego, będący najczęściej efektem zbyt intensywnych treningów biegowych, które prowadzą do powstawania licznych mikrourazów w obrębie kolana. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzja występuje zazwyczaj u osób uprawiających bieganie, a także m.in. piłkę nożną, koszykówkę czy tenis.

Wbrew powszechnym opiniom, kolano biegacza nie jest jednak problemem wyłącznie osób aktywnych fizycznie. Do czynników zwiększających ryzyko jego rozwoju zalicza się:

  • wrodzone zaburzenia produkcji mazi stawowej,
  • choroby i urazy rzepki,
  • przykurcze mięśni kończyny dolnej,
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
  • długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami.

Kolano biegacza - objawy

U osób aktywnych fizycznie kolano biegacza objawia się bólem podczas biegania - czasem jest on na tyle silny, że uniemożliwia przeprowadzenie treningu, ale zmniejsza się po zaprzestaniu aktywności.

Ból kolana jest głównym objawem przeciążenia także u pozostałych pacjentów, tyle że w ich przypadku odczuwany jest np. w sytuacji przybierania na dłużej pozycji ze zgiętym stawem kolanowym. Niekiedy towarzyszy temu trzeszczenie i zgrzytanie kolana, a w zaawansowanych stadiach - również obrzęk stawu kolanowego.

W przypadku pojawienia się tego typu objawów konieczna jest wizyta u ortopedy oraz badania obrazowe kolana. Najczęściej jest to USG stawu kolanowego oraz rezonans magnetyczny, który pozwala precyzyjnie zobrazować i ocenić wszystkie elementy stawu.

Kolano biegacza - leczenie

Jeśli kolano biegacza zostaje zdiagnozowane we wczesnym stadium, a degeneracja tkanek nie jest zaawansowana, leczenie ma charakter zachowawczy. Może ono obejmować m.in. farmakoterapię (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, suplementy regenerujące chrząstkę stawową, iniekcje dostawowe) oraz dopasowaną do potrzeb rehabilitację. U pacjenta stosuje się kinezyterapię, kinesiotaping, masaże lecznicze oraz zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, jonoforezę, ultradźwięki, pole magnetyczne oraz laseroterapię.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów albo uszkodzenia są bardzo rozległe, zalecone może zostać leczenie chirurgiczne. Po nim oczywiście również konieczna jest rehabilitacja, trwająca niekiedy nawet kilka miesięcy. 

W centrach Kriosonik pomagamy pacjentom z kolanem biegacza - zarówno sportowcom, jak i osobom, które nie są aktywne fizycznie, w ramach leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji pooperacyjnej. Pacjentów wymagających tego typu wsparcia zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna