Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Kolano biegacza dotyka nie tylko sportowców! Poznaj objawy i metody leczenia

Kolano biegacza to stosowana powszechnie nazwa stanu przeciążeniowego pasma biodrowo-piszczelowego występującego najczęściej (ale nie tylko) u osób, które uprawiają bieganie. Kolano biegacza - zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i pozostałych pacjentów - wymaga odpowiedniego leczenia, obejmującego m.in. dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Kolano biegacza - czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego - to stan przeciążeniowy stawu kolanowego, będący najczęściej efektem zbyt intensywnych treningów biegowych, które prowadzą do powstawania licznych mikrourazów w obrębie kolana. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzja występuje zazwyczaj u osób uprawiających bieganie, a także m.in. piłkę nożną, koszykówkę czy tenis.

Wbrew powszechnym opiniom, kolano biegacza nie jest jednak problemem wyłącznie osób aktywnych fizycznie. Do czynników zwiększających ryzyko jego rozwoju zalicza się:

  • wrodzone zaburzenia produkcji mazi stawowej,
  • choroby i urazy rzepki,
  • przykurcze mięśni kończyny dolnej,
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
  • długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami.

Kolano biegacza - objawy

U osób aktywnych fizycznie kolano biegacza objawia się bólem podczas biegania - czasem jest on na tyle silny, że uniemożliwia przeprowadzenie treningu, ale zmniejsza się po zaprzestaniu aktywności.

Ból kolana jest głównym objawem przeciążenia także u pozostałych pacjentów, tyle że w ich przypadku odczuwany jest np. w sytuacji przybierania na dłużej pozycji ze zgiętym stawem kolanowym. Niekiedy towarzyszy temu trzeszczenie i zgrzytanie kolana, a w zaawansowanych stadiach - również obrzęk stawu kolanowego.

W przypadku pojawienia się tego typu objawów konieczna jest wizyta u ortopedy oraz badania obrazowe kolana. Najczęściej jest to USG stawu kolanowego oraz rezonans magnetyczny, który pozwala precyzyjnie zobrazować i ocenić wszystkie elementy stawu.

Kolano biegacza - leczenie

Jeśli kolano biegacza zostaje zdiagnozowane we wczesnym stadium, a degeneracja tkanek nie jest zaawansowana, leczenie ma charakter zachowawczy. Może ono obejmować m.in. farmakoterapię (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, suplementy regenerujące chrząstkę stawową, iniekcje dostawowe) oraz dopasowaną do potrzeb rehabilitację. U pacjenta stosuje się kinezyterapię, kinesiotaping, masaże lecznicze oraz zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, jonoforezę, ultradźwięki, pole magnetyczne oraz laseroterapię.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów albo uszkodzenia są bardzo rozległe, zalecone może zostać leczenie chirurgiczne. Po nim oczywiście również konieczna jest rehabilitacja, trwająca niekiedy nawet kilka miesięcy. 

W centrach Kriosonik pomagamy pacjentom z kolanem biegacza - zarówno sportowcom, jak i osobom, które nie są aktywne fizycznie, w ramach leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji pooperacyjnej. Pacjentów wymagających tego typu wsparcia zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna