Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Konsultacja fizjoterapeutyczna – jak przebiega?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzania u pacjentów fizjoterapii – ważne jednak, by była ona dopasowana do problemów, z jakimi boryka się dana osoba oraz by przynosiła oczekiwane efekty zdrowotne. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegów należy zgłosić się na konsultację fizjoterapeutyczną – specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, zapozna się z dokumentacją medyczną, wykona proste testy czynnościowe i opracuje indywidualny plan działania.

Fizjoterapia to rodzaj leczenia, podczas którego do poprawy lub powrotu do pełnej sprawności u pacjentów wykorzystuje się ruch oraz czynniki fizyczne – naturalne lub wytwarzane w specjalnych urządzeniach. W pierwszej chwili definicja ta wydawać się może skomplikowana, ale tak naprawdę nie ma w niej nic trudnego. Na fizjoterapię składają się po prostu:

  • kinezyterapia – czyli leczenie ruchem (różnego rodzaju czynne i bierne ćwiczenia fizyczne),
  • fizykoterapia – czyli leczenie czynnikami fizycznymi (np. zimnem, ciepłem, prądem, falą uderzeniową, ultradźwiękami),
  • masaże – czyli leczenie uciskiem mechanicznym (wytwarzanym przez dłonie, ale także np. przez strumień wodny albo wibrujące urządzenia).

Istnieje naprawdę wiele wskazań do stosowania u pacjentów fizjoterapii. Jest ona elementem leczenia chorób i kontuzji układu ruchu, częścią rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej, wykorzystuje się ją w ramach profilaktyki, u dzieci borykających się z wadami postawy, osób starszych, przewlekle chorych i w wielu innych przypadkach.

Konsultacja fizjoterapeutyczna – niezbędny element leczenia

Aby fizjoterapia przynosiła oczekiwane rezultaty zdrowotne, musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego wieku, choroby lub urazu, z jakimi się boryka itd. Dlatego tak ważne jest, by przed rozpoczęciem zabiegów odbyć konsultację fizjoterapeutyczną ze specjalistą. Składa się ona z kilku etapów.

  1. Wywiad zdrowotny – specjalista pyta pacjenta o jego stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki i inne kwestie, które mogą mieć wpływ na proces fizjoterapii.
  2. Zapoznanie się z dokumentacją medyczną – opisami wykonanych badań, zdjęciami RTG, zapisami badań USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.
  3. Proste testy czynnościowe – specjalista może wykonać u pacjenta proste testy, dzięki którym oceni zakres ruchu oraz ograniczenia bólowe mięśni i stawów, sprawdzi siłę mięśni, zbada odruchy itp.
  4. Opracowanie planu fizjoterapii – na podstawie wszystkich pozyskanych w trakcie konsultacji informacji specjalista opracowuje indywidualny plan terapii, dobierając rodzaj, liczbę i częstotliwość zabiegów do potrzeb pacjenta.

Z konsultacji fizjoterapeutycznych przeprowadzanych przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!