8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.
Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!
To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!
Konsultacja fizjoterapeutyczna – jak przebiega?
Istnieje wiele wskazań do przeprowadzania u pacjentów fizjoterapii – ważne jednak, by była ona dopasowana do problemów, z jakimi boryka się dana osoba oraz by przynosiła oczekiwane efekty zdrowotne. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegów należy zgłosić się na konsultację fizjoterapeutyczną – specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, zapozna się z dokumentacją medyczną, wykona proste testy czynnościowe i opracuje indywidualny plan działania.
Fizjoterapia to rodzaj leczenia, podczas którego do poprawy lub powrotu do pełnej sprawności u pacjentów wykorzystuje się ruch oraz czynniki fizyczne – naturalne lub wytwarzane w specjalnych urządzeniach. W pierwszej chwili definicja ta wydawać się może skomplikowana, ale tak naprawdę nie ma w niej nic trudnego. Na fizjoterapię składają się po prostu:
- kinezyterapia – czyli leczenie ruchem (różnego rodzaju czynne i bierne ćwiczenia fizyczne),
- fizykoterapia – czyli leczenie czynnikami fizycznymi (np. zimnem, ciepłem, prądem, falą uderzeniową, ultradźwiękami),
- masaże – czyli leczenie uciskiem mechanicznym (wytwarzanym przez dłonie, ale także np. przez strumień wodny albo wibrujące urządzenia).
Istnieje naprawdę wiele wskazań do stosowania u pacjentów fizjoterapii. Jest ona elementem leczenia chorób i kontuzji układu ruchu, częścią rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej, wykorzystuje się ją w ramach profilaktyki, u dzieci borykających się z wadami postawy, osób starszych, przewlekle chorych i w wielu innych przypadkach.
Konsultacja fizjoterapeutyczna – niezbędny element leczenia
Aby fizjoterapia przynosiła oczekiwane rezultaty zdrowotne, musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego wieku, choroby lub urazu, z jakimi się boryka itd. Dlatego tak ważne jest, by przed rozpoczęciem zabiegów odbyć konsultację fizjoterapeutyczną ze specjalistą. Składa się ona z kilku etapów.
- Wywiad zdrowotny – specjalista pyta pacjenta o jego stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki i inne kwestie, które mogą mieć wpływ na proces fizjoterapii.
- Zapoznanie się z dokumentacją medyczną – opisami wykonanych badań, zdjęciami RTG, zapisami badań USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.
- Proste testy czynnościowe – specjalista może wykonać u pacjenta proste testy, dzięki którym oceni zakres ruchu oraz ograniczenia bólowe mięśni i stawów, sprawdzi siłę mięśni, zbada odruchy itp.
- Opracowanie planu fizjoterapii – na podstawie wszystkich pozyskanych w trakcie konsultacji informacji specjalista opracowuje indywidualny plan terapii, dobierając rodzaj, liczbę i częstotliwość zabiegów do potrzeb pacjenta.
Z konsultacji fizjoterapeutycznych przeprowadzanych przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!