Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Konsultacja fizjoterapeutyczna – jak przebiega?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzania u pacjentów fizjoterapii – ważne jednak, by była ona dopasowana do problemów, z jakimi boryka się dana osoba oraz by przynosiła oczekiwane efekty zdrowotne. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegów należy zgłosić się na konsultację fizjoterapeutyczną – specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, zapozna się z dokumentacją medyczną, wykona proste testy czynnościowe i opracuje indywidualny plan działania.

Fizjoterapia to rodzaj leczenia, podczas którego do poprawy lub powrotu do pełnej sprawności u pacjentów wykorzystuje się ruch oraz czynniki fizyczne – naturalne lub wytwarzane w specjalnych urządzeniach. W pierwszej chwili definicja ta wydawać się może skomplikowana, ale tak naprawdę nie ma w niej nic trudnego. Na fizjoterapię składają się po prostu:

  • kinezyterapia – czyli leczenie ruchem (różnego rodzaju czynne i bierne ćwiczenia fizyczne),
  • fizykoterapia – czyli leczenie czynnikami fizycznymi (np. zimnem, ciepłem, prądem, falą uderzeniową, ultradźwiękami),
  • masaże – czyli leczenie uciskiem mechanicznym (wytwarzanym przez dłonie, ale także np. przez strumień wodny albo wibrujące urządzenia).

Istnieje naprawdę wiele wskazań do stosowania u pacjentów fizjoterapii. Jest ona elementem leczenia chorób i kontuzji układu ruchu, częścią rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej, wykorzystuje się ją w ramach profilaktyki, u dzieci borykających się z wadami postawy, osób starszych, przewlekle chorych i w wielu innych przypadkach.

Konsultacja fizjoterapeutyczna – niezbędny element leczenia

Aby fizjoterapia przynosiła oczekiwane rezultaty zdrowotne, musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego wieku, choroby lub urazu, z jakimi się boryka itd. Dlatego tak ważne jest, by przed rozpoczęciem zabiegów odbyć konsultację fizjoterapeutyczną ze specjalistą. Składa się ona z kilku etapów.

  1. Wywiad zdrowotny – specjalista pyta pacjenta o jego stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki i inne kwestie, które mogą mieć wpływ na proces fizjoterapii.
  2. Zapoznanie się z dokumentacją medyczną – opisami wykonanych badań, zdjęciami RTG, zapisami badań USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.
  3. Proste testy czynnościowe – specjalista może wykonać u pacjenta proste testy, dzięki którym oceni zakres ruchu oraz ograniczenia bólowe mięśni i stawów, sprawdzi siłę mięśni, zbada odruchy itp.
  4. Opracowanie planu fizjoterapii – na podstawie wszystkich pozyskanych w trakcie konsultacji informacji specjalista opracowuje indywidualny plan terapii, dobierając rodzaj, liczbę i częstotliwość zabiegów do potrzeb pacjenta.

Z konsultacji fizjoterapeutycznych przeprowadzanych przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.