Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Kontuzje na stoku – jak ich uniknąć?

Sezon sportów zimowych trwa w najlepsze! W górskich kurortach pełno jest miłośników nart i snowboardu, którzy wykorzystują urlopy i ferie na aktywność na stokach. Przy wszystkich korzyściach, jakie niesie uprawianie sportów zimowych dla organizmu, należy jednak pamiętać, że są one jednocześnie obarczone dość wysokim ryzykiem różnego rodzaju kontuzji i urazów. Podpowiadamy, jak ich unikać.

Sporty zimowe – jak każda inna aktywność fizyczna – w pewnych aspektach są oczywiście bardzo korzystne dla organizmu. Poprawiają wydolność, dobrze wpływają na pracę układu krążenia i układu oddechowego, pomagają utrzymać sprawność mięśni i stawów, są świetnym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów.

Z drugiej jednak strony, jazda na nartach czy na snowboardzie niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju kontuzji. Dość często spotykane u miłośników sportów zimowych są urazy kolan – zwichnięcia i skręcenia stawu, pęknięcia łąkotki, złamania kości w tym rejonie, a także uszkodzenia więzadeł. Gdy podczas upadku nie wypną się buty, może dojść do urazów w obrębie stóp i stawów skokowych. Narażone na kontuzje są kończyny górne – staw ramienny, barkowy, łokciowy oraz nadgarstki, którymi każdy odruchowo podpiera się w razie upadku. Groźne bywają także urazy mechaniczne głowy oraz kręgosłupa.

Jak zapobiegać kontuzjom narciarskim?

Jak już wspomniano, większość kontuzji narciarzy i snowboardzistów spowodowana jest nieszczęśliwymi upadkami podczas szusowania na stokach. Często spotykane są urazy przeciążeniowe, a także kontuzje wynikające np. z przeszacowania możliwości własnego organizmu. Na szczęście urazom związanym z uprawianiem sportów zimowych można w dużej mierze zapobiegać – oto kilka wskazówek!

 • Obejrzyj filmy instruktażowe, które prezentują, jak prawidłowo zachowywać się na stokach – jak się po nich poruszać, w jaki sposób upadać, by zminimalizować urazy, jakie zachowania są wyjątkowo ryzykowne.
 • Przygotuj się do sezonu narciarskiego – najgorsze, co można zrobić, to pojechać w góry bez uprzedniego treningu. Ćwiczenia dobrze jest zacząć nawet 6 tygodni przed planowanym urlopem. Popracuj nad wydolnością organizmu, wzmocnij mięśnie pośladków, ud oraz łydek, a także mięśnie głębokie, odpowiedzialne m.in. za równowagę i koordynację ciała.
 • Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z symulatora narciarskiego – to nowoczesne urządzenia stwarza idealne warunki do realizowania programów treningowych ukierunkowanych na przygotowanie do sezonu.
 • Zaopatrz się w sprawdzony sprzęt – kask chroniący głowę, kijki pomagające utrzymać równowagę, a także profesjonalne obuwie, które pomaga chronić przed urazami staw skokowy i kość piszczelową.
 • Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości bólowe lub ograniczenie ruchomości, umów się na konsultacje z fizjoterapeutą. Już kilka sesji terapii manualnej, odpowiednie masaże czy zabiegi fizykoterapii mogą pomóc w redukcji bólu, eliminacji stanu zapalnego oraz dobrym przygotowaniu do zimowych aktywności.

Pomoc w przygotowaniach do sezonu narciarskiego i snowboardowego, a także w powrocie do zdrowia i pełni sprawności po ewentualnych zimowych kontuzjach można oczywiście uzyskać w naszych placówkach KRIOSONIK! Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta i miłą atmosferę. Zapraszamy!