Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Kriokomora – kiedy warto wykonać zabieg

Kriokomora to inna nazwa zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej, czyli leczenia chorób i urazów przy pomocy zimna. Odbywa się on w specjalnej komorze sterowanej komputerowo, gdzie panuje temperatura sięgająca nawet -160°C. Nasze centrum KRIOSONIK jest jednym z pionierów tej cenionej, skutecznej i bezpiecznej metody rehabilitacji w Polsce. Krioterapia to znana od lat i bardzo ceniona metoda leczenia urazów oraz chorób przy pomocy zimna. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii. Krioterapia miejscowa polega na kierowaniu strumienia zimna w ściśle określone miejsce objęte chorobą lub urazem (staw, mięsień, kończynę), a kolei kriokomora, czyli krioterapia ogólna, to zabieg wykonywany w specjalnej komorze, gdzie dobroczynnemu wpływowi zimna przez określony czas (maksymalnie 3 minuty) poddawany jest cały organizm pacjenta. Kriokomora – jak działa? O tym, że niska temperatura ma bardzo pozytywny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu, wiadomo nie od dziś. Krioterapia jako metoda leczenia i rehabilitacji jest z powodzeniem stosowana w przychodniach, klinikach i szpitalach na całym świecie, a jej dobroczynne działanie zostało potwierdzone naukowo. Jakie więc konkretnie zalety niesie ze sobą terapia w kriokomorze? Otóż poddawanie organizmu kontrolowanej ekspozycji na niską temperaturę ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne – pomaga więc leczyć rozmaite choroby oraz kontuzje narządu ruchu. Kriokomora w naturalny sposób wzmacnia oraz pobudza działanie układu immunologicznego człowieka, przyspiesza procesy samoregeneracji, a także przyspiesza mikrokrążenie krwi. Organizm jest dotleniony, a dostarczane z krwią substancje odżywcze szybciej docierają do każdej komórki. Oprócz tego, kriokomora obniża napięcie mięśni, wspomaga pracę naczyń obwodowych, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, stymuluje procesy regeneracji i gojenia, poprawia wydolność, a nawet… pozytywnie wpływa na nastrój, niweluje zmęczenie i objawy stresu. Kriokomora – wskazania do zabiegu Wskazań do zabiegów w kriokomorze jest naprawdę wiele. Wykonuje się je między innymi u pacjentów z:
 • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • chorobami zwyrodnieniowymi i zapalnymi stawów,
 • zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa,
 • zwichnięciami i skręceniami stawów,
 • stanami pourazowymi mięśni i kości,
 • przewlekłymi zespołami bólowymi,
 • przeciążeniami układu ruchu,
 • mózgowym porażeniem dziecięcym,
 • niedowładami spastycznymi,
 • stwardnieniem rozsianym,
 • migreną,
 • stanami depresyjnymi,
 • nadwagą i otyłością.
W zależności od schorzenia, efekty zabiegu w kriokomorze mogą być widoczne już po jednej 2-3-minutowej sesji. Najlepsze rezultaty dają jednak zabiegi przeprowadzane w seriach – kriokomorę można stosować nawet codziennie przez okres kilkunastu dni. Oczywiście do krioterapii ogólnoustrojowej należy się odpowiednio przygotować. Do komory wchodzi się w odpowiednim stroju, chroniącym najbardziej newralgiczne partie ciała: stopy, twarz, uszy czy dłonie. Pacjent cały czas znajduje się pod fachową opieką doświadczonych rehabilitantów, którzy czuwają, by cała procedura przebiegła sprawnie i bez przeszkód. Kriokomora – przeciwwskazania Choć kriokomora jest co do zasady zabiegiem bezpiecznym, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do jego przeprowadzania znajduje się m.in. ciąża, klaustrofobia, stan bezpośrednio po zawale, zaburzenia rytmu serca, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia czucia lub alergie na zimno. Nasze centrum KRIOSONIK posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zabiegów krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej. W 2002 r. uruchomiliśmy pierwszą placówkę w Warszawie, w której zaoferowaliśmy pacjentom tę metodę leczenia. Obok Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale należymy do pionierów krioterapii w Polsce. Obecnie wszystkie nasze placówki są wyposażone w nowoczesne komory do krioterapii ogólnoustrojowej, a także urządzenia do krioterapii miejscowej. Zapraszamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.