Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Kriokomora – kiedy warto wykonać zabieg

Kriokomora to inna nazwa zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej, czyli leczenia chorób i urazów przy pomocy zimna. Odbywa się on w specjalnej komorze sterowanej komputerowo, gdzie panuje temperatura sięgająca nawet -160°C. Nasze centrum KRIOSONIK jest jednym z pionierów tej cenionej, skutecznej i bezpiecznej metody rehabilitacji w Polsce. Krioterapia to znana od lat i bardzo ceniona metoda leczenia urazów oraz chorób przy pomocy zimna. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii. Krioterapia miejscowa polega na kierowaniu strumienia zimna w ściśle określone miejsce objęte chorobą lub urazem (staw, mięsień, kończynę), a kolei kriokomora, czyli krioterapia ogólna, to zabieg wykonywany w specjalnej komorze, gdzie dobroczynnemu wpływowi zimna przez określony czas (maksymalnie 3 minuty) poddawany jest cały organizm pacjenta. Kriokomora – jak działa? O tym, że niska temperatura ma bardzo pozytywny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu, wiadomo nie od dziś. Krioterapia jako metoda leczenia i rehabilitacji jest z powodzeniem stosowana w przychodniach, klinikach i szpitalach na całym świecie, a jej dobroczynne działanie zostało potwierdzone naukowo. Jakie więc konkretnie zalety niesie ze sobą terapia w kriokomorze? Otóż poddawanie organizmu kontrolowanej ekspozycji na niską temperaturę ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne – pomaga więc leczyć rozmaite choroby oraz kontuzje narządu ruchu. Kriokomora w naturalny sposób wzmacnia oraz pobudza działanie układu immunologicznego człowieka, przyspiesza procesy samoregeneracji, a także przyspiesza mikrokrążenie krwi. Organizm jest dotleniony, a dostarczane z krwią substancje odżywcze szybciej docierają do każdej komórki. Oprócz tego, kriokomora obniża napięcie mięśni, wspomaga pracę naczyń obwodowych, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, stymuluje procesy regeneracji i gojenia, poprawia wydolność, a nawet… pozytywnie wpływa na nastrój, niweluje zmęczenie i objawy stresu. Kriokomora – wskazania do zabiegu Wskazań do zabiegów w kriokomorze jest naprawdę wiele. Wykonuje się je między innymi u pacjentów z:
 • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • chorobami zwyrodnieniowymi i zapalnymi stawów,
 • zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa,
 • zwichnięciami i skręceniami stawów,
 • stanami pourazowymi mięśni i kości,
 • przewlekłymi zespołami bólowymi,
 • przeciążeniami układu ruchu,
 • mózgowym porażeniem dziecięcym,
 • niedowładami spastycznymi,
 • stwardnieniem rozsianym,
 • migreną,
 • stanami depresyjnymi,
 • nadwagą i otyłością.
W zależności od schorzenia, efekty zabiegu w kriokomorze mogą być widoczne już po jednej 2-3-minutowej sesji. Najlepsze rezultaty dają jednak zabiegi przeprowadzane w seriach – kriokomorę można stosować nawet codziennie przez okres kilkunastu dni. Oczywiście do krioterapii ogólnoustrojowej należy się odpowiednio przygotować. Do komory wchodzi się w odpowiednim stroju, chroniącym najbardziej newralgiczne partie ciała: stopy, twarz, uszy czy dłonie. Pacjent cały czas znajduje się pod fachową opieką doświadczonych rehabilitantów, którzy czuwają, by cała procedura przebiegła sprawnie i bez przeszkód. Kriokomora – przeciwwskazania Choć kriokomora jest co do zasady zabiegiem bezpiecznym, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do jego przeprowadzania znajduje się m.in. ciąża, klaustrofobia, stan bezpośrednio po zawale, zaburzenia rytmu serca, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia czucia lub alergie na zimno. Nasze centrum KRIOSONIK posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zabiegów krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej. W 2002 r. uruchomiliśmy pierwszą placówkę w Warszawie, w której zaoferowaliśmy pacjentom tę metodę leczenia. Obok Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale należymy do pionierów krioterapii w Polsce. Obecnie wszystkie nasze placówki są wyposażone w nowoczesne komory do krioterapii ogólnoustrojowej, a także urządzenia do krioterapii miejscowej. Zapraszamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.