Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Kriokomora – kiedy warto wykonać zabieg

Kriokomora to inna nazwa zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej, czyli leczenia chorób i urazów przy pomocy zimna. Odbywa się on w specjalnej komorze sterowanej komputerowo, gdzie panuje temperatura sięgająca nawet -160°C. Nasze centrum KRIOSONIK jest jednym z pionierów tej cenionej, skutecznej i bezpiecznej metody rehabilitacji w Polsce. Krioterapia to znana od lat i bardzo ceniona metoda leczenia urazów oraz chorób przy pomocy zimna. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii. Krioterapia miejscowa polega na kierowaniu strumienia zimna w ściśle określone miejsce objęte chorobą lub urazem (staw, mięsień, kończynę), a kolei kriokomora, czyli krioterapia ogólna, to zabieg wykonywany w specjalnej komorze, gdzie dobroczynnemu wpływowi zimna przez określony czas (maksymalnie 3 minuty) poddawany jest cały organizm pacjenta. Kriokomora – jak działa? O tym, że niska temperatura ma bardzo pozytywny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu, wiadomo nie od dziś. Krioterapia jako metoda leczenia i rehabilitacji jest z powodzeniem stosowana w przychodniach, klinikach i szpitalach na całym świecie, a jej dobroczynne działanie zostało potwierdzone naukowo. Jakie więc konkretnie zalety niesie ze sobą terapia w kriokomorze? Otóż poddawanie organizmu kontrolowanej ekspozycji na niską temperaturę ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne – pomaga więc leczyć rozmaite choroby oraz kontuzje narządu ruchu. Kriokomora w naturalny sposób wzmacnia oraz pobudza działanie układu immunologicznego człowieka, przyspiesza procesy samoregeneracji, a także przyspiesza mikrokrążenie krwi. Organizm jest dotleniony, a dostarczane z krwią substancje odżywcze szybciej docierają do każdej komórki. Oprócz tego, kriokomora obniża napięcie mięśni, wspomaga pracę naczyń obwodowych, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, stymuluje procesy regeneracji i gojenia, poprawia wydolność, a nawet… pozytywnie wpływa na nastrój, niweluje zmęczenie i objawy stresu. Kriokomora – wskazania do zabiegu Wskazań do zabiegów w kriokomorze jest naprawdę wiele. Wykonuje się je między innymi u pacjentów z:
  • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • chorobami zwyrodnieniowymi i zapalnymi stawów,
  • zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa,
  • zwichnięciami i skręceniami stawów,
  • stanami pourazowymi mięśni i kości,
  • przewlekłymi zespołami bólowymi,
  • przeciążeniami układu ruchu,
  • mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • niedowładami spastycznymi,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • migreną,
  • stanami depresyjnymi,
  • nadwagą i otyłością.
W zależności od schorzenia, efekty zabiegu w kriokomorze mogą być widoczne już po jednej 2-3-minutowej sesji. Najlepsze rezultaty dają jednak zabiegi przeprowadzane w seriach – kriokomorę można stosować nawet codziennie przez okres kilkunastu dni. Oczywiście do krioterapii ogólnoustrojowej należy się odpowiednio przygotować. Do komory wchodzi się w odpowiednim stroju, chroniącym najbardziej newralgiczne partie ciała: stopy, twarz, uszy czy dłonie. Pacjent cały czas znajduje się pod fachową opieką doświadczonych rehabilitantów, którzy czuwają, by cała procedura przebiegła sprawnie i bez przeszkód. Kriokomora – przeciwwskazania Choć kriokomora jest co do zasady zabiegiem bezpiecznym, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do jego przeprowadzania znajduje się m.in. ciąża, klaustrofobia, stan bezpośrednio po zawale, zaburzenia rytmu serca, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia czucia lub alergie na zimno. Nasze centrum KRIOSONIK posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zabiegów krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej. W 2002 r. uruchomiliśmy pierwszą placówkę w Warszawie, w której zaoferowaliśmy pacjentom tę metodę leczenia. Obok Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale należymy do pionierów krioterapii w Polsce. Obecnie wszystkie nasze placówki są wyposażone w nowoczesne komory do krioterapii ogólnoustrojowej, a także urządzenia do krioterapii miejscowej. Zapraszamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.