Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Krioterapia – dowiedz się wszystkiego o leczeniu zimnem!

Krioterapia, czyli leczenie zimnem to skuteczny sposób na walkę z różnymi schorzeniami. Działa na zasadzie podniesienia krążenia krwi, co odgrywa ważną rolę w leczeniu wielu przypadłości. Co warto wiedzieć o krioterapii? 

Co to jest krioterapia? 

Krioterapia to terapia lecznicza, która polega na schłodzeniu powierzchni ciała niską temperaturą. Z tego też względu nazywana jest również leczeniem zimnem. Metoda ta znana była już w Starożytnym Egipcie. 

Działanie niskich temperatur ma za zadanie przyspieszenie krążenia krwi – odbywa się ono wówczas nawet czterokrotnie szybciej. To natomiast jest doskonałym wsparciem w walce z różnego typu schorzeniami. 

Jak działa krioterapia?

Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje ludzkiego ciała na zimno. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie równowagi funkcjonowania całego organizmu. 

Gdy na ciało oddziaływują bardzo niskie temperatury, początkowo naczynia krwionośne się zwężają. W ten sposób organizm broni się przed utratą ciepła. Krew zaczyna płynąć wolniej, przemiana materii również zwalnia. Stan ten utrzymuje się jednak krótko. Naczynia krwionośne po chwili ulegają rozszerzeniu. Dochodzi do ich przekrwienia. 

Zabiegi mogą być wykonywane w temperaturze od -110 do -160 stopni Celsjusza. Czas trwania dopasowywany jest indywidualnie do pacjenta i wynosi ok. 1-3 minuty w przypadku krioterapii ogólnej oraz ok. 5 minut w przypadku krioterapii miejscowej. Zaleca się wykonanie zabiegów w serii kilku-kilkunastu powtórzeń. 

Rodzaje krioterapii 

Krioterapię można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • Krioterapia ogólna – zabieg odbywa się w komorze kriogenicznej lub w kriosaunie ogólnoustrojowej. Terapii poddawane jest całe ciało. Najczęściej stosowana jest w przypadku występowania rozległych bólów w różnych części ciała oraz konieczności pobudzenia całego organizmu pacjenta do leczenia. 
  • Krioterapia miejscowa – to zabieg wykonywany wyłącznie na określonym obszarze ciała. Do terapii stosowane jest urządzenie zakończone specjalną dyszą, przy pomocy której ochładza się daną część ciała. Ta metoda leczenia ma zastosowanie, gdy ból umiejscowiony jest w miejscu łatwym do zlokalizowania. 

Jakie są wskazania do krioterapii? 

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu krioterapii wymienia się takie schorzenia jak:

  • choroby reumatyczne tkanek łącznych i miękkich, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, 
  • stany zapalne ścięgien, mięśni i stawów, 
  • dna moczanowa,
  • stwardnienie rozsiane, 
  • stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia narządów ruchu, 
  • osteoporoza,
  • niedowłady kończyn, 
  • przykurcze spastyczne kończyn, 
  • obrzęki pooperacyjne, 
  • bolesne blizny, 
  • menopauza, 
  • choroba Parkinsona,
  • miastenia, 
  • nerwobóle, 
  • zmęczenie psychiczne w wyniku nadmiernego stresu, 
  • zaburzenia nerwicowe i depresyjne, 
  • ostre zapalenie nerwów, 
  • krioterapia może być stosowana również jako odnowa biologiczna, a także w walce z cellulitem. 

Jakie efekty daje krioterapia? 

Leczenie zimnem przynosi wymierne efekty. Przede wszystkim pomaga zwalczać bóle, które dotychczas utrudniały codzienne funkcjonowanie i zabierały radość z życia. Niska temperatura korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego oraz immunologicznego. Pobudzona zostaje produkcja endorfiny, która jest uznawana za naturalny środek przeciwbólowy. W krwi szybciej też krążą substancje przeciwzapalne. Skuteczniej dociera ona również we wszystkie części organizmu. 

Krioterapia pozytywnie wpływa na napięcie mięśni, zmniejszając je. Są one bardziej elastyczne, dzięki czemu mogą być poddawane większemu wysiłkowi. Z tego też względu często z tej metody korzystają sportowcy, którzy chcą osiągać lepsze efekty. Leczenie zimnem pomaga szybciej powrócić do sprawności, przyspieszając proces rehabilitacji np. po urazach lub zabiegach operacyjnych. Powszechny jest również pogląd, że krioterapia zwiększa odporność organizmu oraz poprawia nastrój. 

Krioterapia może być odpowiedzią na różne schorzenia. To świetna pomoc w walce z szeregiem chorób i dolegliwości, które odbierają radość z codzienności. Jej niewątpliwym atutem jest również skrócenie czasu rehabilitacji. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.